Despre Sistemele GPS -auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Despre Sistemele GPS -auto

    In primul rand imi cer scuze daca mai exista un thread asemanator , eu unul nu l-am gasit.

    Sa discutam in acest thread despre sistemele auto GPS , pareri , preturi , update-uri de software navigatie etc.

    Eu detin un GPS Smailo HD50i(Full Europe) - pret achizitie - 600 lei
    Pareri personale pro:
    - Se misca foarte bine cu softul de fabrica,
    - Ecran cu rezolutie decenta,
    - Preluare semnal buna spre foarte buna,
    Pareri Contra :
    - Nu pot face update la harti cum pot face spre exemplu la un gps Garmin iar acesta reprezinta un mare dezavantaj.

    Eu vreau sa-i schimb softul de navigatie cu unul care sa-mi poate permite sa-i fac update de harta destul de frecvent (cel putin pentru Romania).
    M-am gandit la softul iGo Navteq Europe Maps 2014.Q1(am inteles ca hartile sunt destul de recente).
    Care sunt pasii de urmat pentru a face acest upgrade de software ? am inteles ca daca nu se redenumesc corect anumite fisiere, gps-ul nu va functiona , va pierde semnalul foarte usor.. practic nu poate fi utilizat.
    Last edited by prometheus; 26 February 2015, 10:35.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

  • #2
    prometheus, ala nu e soft, alea sunt harti. Ca soft, poti incerca sa pui iGo Primo 2. Dar, din proprie experienta, iti spun ca smailo nu se prea impaca cu igo.
    Sunt unele GPS-uri la care trebuie redenumite fisierele, altele la care schimbi doar calea de acces din setari. La pierdut semnalul, nu are cum sa-l piarda din soft, doar daca nu e setat portul si/sau baudrate-ul cum trebuie

    Comment


    • #3
      Singura chestie în plus la Smailo e TMC-ul activ pentru România, dar asta înseamnă licență plătită, nu hărți de pe net.

      Navteq a fost cumpărat de Nokia, iar noile hărți sunt sub marca Here.
      Încă suntem "sub" 2014Q2(apărute 21.11.2014), trebuie să apară 2014Q3 și tu zici că 2014Q1 sunt noi
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #4
        pentru android ce recomandati? dar sa mearg si fara conexiune la net...
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • #5
          Navigon, nu ai stres cu el.
          sigpic
          !

          Comment


          • #6
            are review-uri slabe... as pune navfree... l-a folosit cineva?
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • #7
              Eu folosesc navigon de un an de zile si nu am avut treaba cu el, am mers prin toata tara cu el, fara probleme. Am vazut ca nu are recomandari bune..., mie mi l-a recomandat un prieten care lucra in italia si il folosea acolo si pe drum .
              Poti sa le incerci pe amandoua, si altele, e plin netul de ele. Le instalezi, si care te multumeste il pastrezi , nu e mare bataie de cap.
              sigpic
              !

              Comment


              • #8
                salut
                are cineva harti mai noi pentru un smailo hd 4:3 black edition ca eu am hartile din 12 .2011 vechi ale dracu si bulangii aia de la smailo cica nu mai am drept de actualizare gratuita a hartilor ca a expirat timpul ( au trecut soi ani de la achizitie )
                aparatul arata bina folosit de vreo 2 - 3ori in rest sta doar in cutie
                noroc cu telefonu ca merge si ala ca gps da ieri am belit bateria pe gps la telefon si tot am futut drumu si am ramas si fara telefon plus nu am avut semnal si nema internet ......
                deci gps e gps

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google