Cotiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da..M-am uitat de dimineata la cotiera...Nu stiu cum se scoate acea bucata cu imitatie de piele...Poate gasesti pe cineva care iti garanteaza ca nu se va coji vopseaua...
    sigpic

    Comment


    • Cred ca o sa o vopsesc pur si simplu, cu vopseaua de tabacarie. Daca se ia vopseaua in timp, repet operatiunea. Oricum, cu ea gri nu mai stau, strica tot aspectul la interior. Colegii de serviciu ziceau sa o las asa ca se potriveste la culoare cu panourile de la usi, dar cum o sa le vopsesc negre si pe alea ....
      sigpic
      Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

      Comment


      • Sa ne tii la curent cu ce produse ai folosit...Pentru ca sunt si eu interesat...Si spor la munca
        sigpic

        Comment


        • Salutare!

          Multam frumos Ciprian! Geniala ideea de a fotografia operatiunile de montare a cotierei. M-au ajutat f f mult si am putut sa o montez singur fara probleme. As dori, atat in semn de multumire tie si in general celor care au rabdarea de a scrie pe forum, cat si pentru cei care se vor confrunta cu aceeasi problema, sa adaug o descriere a operatiilor, care cred ca ar putea fi de folos:

          1. Semnezi la cele 2 gauri din spate cu creionul.
          2. Dai gaurile la semn in aparatoarea de plastic.
          3. Desurubezi holsurubul din spate (de sub butoanele geamurilor electrice – masca se rabateaza tragand usor cu unghia sau o surubelnita f f fina). Atentie! Pt desurubarea holsurubului este nevoie de un imbus special “in stea”.
          4. Scoti aparatoarea de plasic (pana la butonul de actionare a oglinzilor). Atentie ! Scoaterea aparatorii se poate face doar daca se deplaseaza unul din scaune in fata la max., iar celalalt la in spate, pana la refuz.
          5. Cu ajutorul unui cleste cu varful fin si lung „cioc de papagal”, scoti plasticul alb din interiorul gaurii ovale in care era fixat holsurubul (vezi pct. 3.) pentru a degaja gaura.
          6. Introduci suportul metalic astfel incat gaura ovala sa se afle deasupra, iar piciorusele mai mari din laterale sa fie deasupra, iar cele mai mici dedesubt pentru a se fixa. Atentie, aici este nevoie de multa rabdare, dimensiunile sunt calculate la mm si trebuie gasita pozitia corecta.
          7. La gaurile din varful celor 2 picioruse, fixezi cele 2 cleme furnizate dinspre volan spre portbagaj, dupa cum se vede in fotografie.
          8. Surubul fara cap cu piulita cea mai subtire infiletata, se infileteaza in gaura suportului pana ce ramane suficient de lung cat sa strangi apoi aparatoarea de plastic cu a 2-a piulita.
          9. Rermontezi apoi aparatoarea de plastic  gaurile date la inceput in plastic se vor afla exact in dreptul celor 2 gauri ale suportului din metal, cu cleme, din interior.
          10. Definitivez remontarea, punand saiba si strangand piulita tronconica cu cercul albastru in sus pe surub (pct 8).

          Comment


          • De curand am si eu o problema cu cotiera.Cand ii ridic capacul scartie arcul.Are cineva idee cum pot ajunge la el sa-l pot unge?Ca din cate am vazut nu se poate desface cotiera :-??
            Cumpar volan de Duster

            Comment


            • Cum s-ar putea monta o cotiera ca asta din poza? Si-a mai montat cineva o astfel de cotiera?
              Attached Files

              Comment


              • 1-daca montezi cotiera mai poti folosi suportul de pahare din spate?
                2-cat costa cele doua cotiere de la Dacia? ( cea de prestige si cea cu care era echipat Easy)
                sigpic
                Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                Comment


                • Suportul nu mai poate fi folosit deoarece se ingusteaza in zona aia,e facuta(cotiera) sa poata fi utilizate doar butoanele de la geamurile electrice spate.Preturile sunt cuprinse intre 190-230 lei(in functie de dealer) dar se merita.
                  KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                  Comment


                  • Originally posted by Logan 4 ever View Post
                    1-daca montezi cotiera mai poti folosi suportul de pahare din spate?
                    2-cat costa cele doua cotiere de la Dacia? ( cea de prestige si cea cu care era echipat Easy)
                    1 - Il mai poti folosi dar nu pentru pahare .... Maruntisul sau alte chestii mici le poti depozita acolo.
                    2- Iti pot spune preturile din Bucuresti: intre 249 si 330 RON (aia neagra Prestige) si singura diferenta intre ele este culoarea materialului.

                    Vad ca esti din Satu Mare, e Ungaria aproape. Ii zic asta pentru ca toate pe care le-am vazut erau facute acolo. Poate ai noroc si o iei mai ieftin.
                    sigpic
                    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                    Comment


                    • Eu am luat azi si montat o cotiera prestige de la dealer (Nalba Galati). Tot eram pe acolo sa ridic masina, ca era in service cu o dauna, asa ca am zis sa iau una. Pret aproximativ 180 + manopera 40. Se potriveste la fix, si e foarte comoda. Nu cred ca se merita sa cumperi de prin alta parte. O fi mai ieftina dar, ori nu se potriveste, ori trebuie sa decupezi. In jumate de ora am luat-o, au montat-o, si am baut si o cafea in acest timp. Dai un ban, dar nu te mai chinui. Numai umbli pe la magazine sa cauti una care sa se potriveasca, du-te in stanga, du-te in dreapta, asta merge, asta nu merge, apoi te duci acasa, si te apuci de lucru . Cel putin asta e parerea mea.

                      Comment


                      • Pune si tu o poza si te rog anunta-ma daca esti disponibil sa imi iei si mie una si sa mi-o trimiti, in Bucuresti nu gasesc la pretul asta.
                        http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                        Comment


                        • Cotiera Type R 65 Ron seaman foarte bine cu cea originala! Rabateaza si mi se pare chiar potrivita!Am vazut-o in Buzau si seamana ca cea de mai sus din poza

                          Comment


                          • Originally posted by Mirzero View Post
                            Cum s-ar putea monta o cotiera ca asta din poza? Si-a mai montat cineva o astfel de cotiera?
                            Simplu, prinderea de consola se realizeaza cu ajutorul a 4 surubele cu autofiletare (nu necesita sa dai gauri).Timp de montare aproximativ 5 minute. Personal sunt multumit de acest tip de cotiera.

                            Comment


                            • ^
                              Mirzero vezi poze la #194 din 19 Mai 2008 postat de cristivsb

                              Comment


                              • Salutare! O Intrebare : Gasesc Undeva O Lista De Preturi Pentru Accesorii ? Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google