Mai Pot Pune 2 Boxe?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai Pot Pune 2 Boxe?

    precizez ca am un preferance ph2 si cassul din fabrica...cel 2x15w cu cd-player.
    am facut rost de 2 difuzoare faine pe care le-as pune in spate se poate??
    sau tre sa schimb si cass-ul?
    Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

  • #2
    Blaupunkt-ul ala e de 4X15W chiar daca e varianta simpla radio/cd fara mp3. Ca sa ti se potriveasca difuzoarele pe spate trebuie sa fie musai de 13CM, daca sunt mai mari va trebui sa decupezi caroseria ceea ce nu e recomandat ca o sa-ti vibreze luneta. Cablajul se trage de regula pe sub tunelul median sau o alta varinta mai simpla ar fi pe linga chederul de la usi. S-a putea sa-ti ia ceva mai mult timp cind o sa pui firele la mufa pentru casetofon dar te prinzi tu cum se face ;) Succes la montaj sau daca nu vrei sa o faci tu singur apleaza la un service.

    Comment


    • #3
      decupeaza linistit din caroserie ca nu o sa-ti vibreze nimica.

      juann..))))))

      Comment


      • #4
        Ca sa nu decupezi din caroserie pui niste inele MDF intre boxa si caroserie ;) cea mai simplisima si eficace idee.

        Cassul e de 4x15 da pe preferance nu se pun numai 2 boxe deci trebe sa tragi tu cablu din spate pana la cass.
        Last edited by sebi4fc; 23 April 2009, 06:37. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          macsim sasa

          sigpic

          Comment


          • #6
            okei.cineva din iasi care sa ma ajute? contracost bineinteles.
            am doar boxele.
            cablu si restul le platesc.
            Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

            Comment


            • #7
              pana la decupat pana la nu stiu ce.....mufa e europeana ...care fire sunt de la boxe??
              Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

              Comment


              • #8
                Uite frate firele negru-rosu sunt la boxe 2 fata 2 spate [IMG] [/IMG]daca mai ai nevoie de ajutor spune-mi.
                Ps:2 fire le ai!tu trebuie sa le introduci pe celalalte 2 in mufa cu ajutorul conectorilor de la o alta mufa iso.
                Last edited by fulau; 5 June 2009, 16:06.

                Comment


                • #9
                  In acest moment pe partea conectorului cu iesirea pentru difuzoare ai patru fire, doua pentru boxa fata stanga si doua pentru boxa fata dreapta. Cele doua fire ale unei boxe au o singura culoare, exemplu culoarea verde, unul din fire este verde complet(+difuzor) iar celalalt este tot verde cu o dunga neagra(-difuzor). Deci in conectorul cu iesirea pentru difuzoare ai doua fire de o culoare si inca doua de alta culoare si pentru a sti care este minusul ai pe firul de minus cate o dunga. Acum, daca nu ai firele originale ale difuzoarelor iti trebuiesc patru fire ca si cele originale, adica doua fire de aceeasi culoare pt un difuzor si inca doua fire de alta culoare pentru celalalt difuzor, fiecare pereche sa aiba dunga respectiva pentru a sti care este minusul difuzoarelor. Iti mai trebuie pentru fiecare difuzor cate doi papuci (la unele difuzoare papucii de plus si minus difera ca marime) si patru papuci tip iso(se gasesc pe piata). Firele le tragi pe unde sunt cele de la inchidere centralizata (la sandero am fost nevoit sa scot centurile in partea de jos pentru a baga firul in stalpul dintre usi) si mergi cu ele pana la radiocd. Ii strangi papucii iso pe fire si le bagi in conector exact cum sunt cei deja existenti, adica firele cu dunga pe aceeasi parte cu cei existenti cu dunga. Daca ai vreo nelamurire te rog sa intrebi sau daca colegii de forum au sesizat vreo greseala ii rog sa ma corecteze.

                  Comment


                  • #10
                    eu sunt mai batut in cap dar voi incerca.multumesc revin.
                    Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                    Comment


                    • #11
                      In prima faza monteaza difuzoarele si vino cu firele pe unde vin cele de la inchiderea centralizata. Daca nu ai fire cu dunga aceea poti pune fire de culoari diferite numai sa ti cont cum le conectezi la difuzoare. Trebuie tinut cont de +/- difuzor. Daca ai culorile V R G M, alegi sa spunem V R pentru boxa spate stanga, legi firul V la - difuzor si firul R la + difuzor. Pentru boxa spate dreapta, legi firul G la - difuzor si firul M la + difuzor. Le notezi in momentul in care le legi la difuzoare. Chiar daca le legi invers nu este o mare problema numai ca trage membrana in loc s-o arunce si la o anumita valoare a volumului distorsioneaza. Succes !

                      Comment


                      • #12
                        adica difuzoarele lucreaza in antifaza si se aud distorsiuni nasoale... desi, la prastiile astea de difuzoare, nu cred ca poate sa sesizeze cineva diferenta (ma refer la cartoanele din fabrica)

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google