S-a Deplasat Spoilerul Fata, In Urma Unei Mici Tamponari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-a Deplasat Spoilerul Fata, In Urma Unei Mici Tamponari

    Salutare.
    Am avut un mic accident azi, am intrat in unul, la prima vedere toate bune si frumoase, nimic stricat, doar numarul un pic "botit".
    Cand am ajuns acasa am vazut ca spoilerul din fata era un pic deplasat, in jurul semnalizarilor. Am pus si o poza pt. o lamurire mai mare.

    Ce pot sa fac sa il indrept? Sa-l fac cum era?
    Attached Files

  • #2
    Dupa cum arata cred ca intaritura bara din caroserie este indoita, la fel si legatura intre ea si traversa superioara. Ar fi bine sa dai jos plasticul si sa te uiti. Oricum cele doua "urechi" care intra in aripa sunt compromise, va trebiu sa inventezi un sistem de agatare a barei de aripa, altfel vei avea intotdeauna distanta intre far si bara.

    Comment


    • #3
      S-au miscat bridele de prindere. Incearca sa desfaci bara si sa indrepti bridele.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        O sa dau bara jos maine dimineata. Acum vroiam sa stiu cam la ce ma pot astepta dupa ce o dau jos.
        Sper sa nu fie ceva care nu poate fi reparat ca m-am scos urat de tot.

        Comment


        • #5
          Daca ridici de bara in sus "vine " la locul ei?Adica la asezarea initiala?
          sigpic

          Comment


          • #6
            asa o am si eu de 3 ani si inca sta...am mai dat cu spoilerul si in copaci si in alte masini dar tot acolo sta masca.
            probabil o voi schimba doar la un acident mai serios pe care sper sa-l faca altu, nu eu.
            nu cred ca e un motiv foarte serios de ingrijorare.

            Comment


            • #7
              Nu am incercat.
              Tot ce am incercat e sa imping din colturi cu un prieten si in partea dreapta (de unde am facut poza) bara a sarit un pic peste far, am bagat-o la loc si aceeasi distanta a ramas, intre far si bara. Am incercat sa trag in fata de ea, dar nu prea am avut de ce trage, nu vreau sa inrautatesc situatia.

              Comment


              • #8
                @Diabolique mai taie din botul masinii ;) se pare ca la tine e mai lung... Ar trebui sa fii dat in judecata pentru distrugerea faunei

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Diabolique View Post
                  asa o am si eu de 3 ani si inca sta...am mai dat cu spoilerul si in copaci si in alte masini dar tot acolo sta masca.
                  probabil o voi schimba doar la un acident mai serios pe care sper sa-l faca altu, nu eu.
                  nu cred ca e un motiv foarte serios de ingrijorare.
                  Bara e nou-nouta, are 2 luni, a fost schimbata dupa ce batranul a intrat cu masina intr-o caruta.
                  Si nu am avut probleme de genul cu fosta bara.
                  Masina nu este a mea si vreau sa o fac sa arate ca inainte. Sper sa nu fie ceva foarte nasol.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by valeriuciprian View Post
                    Daca ridici de bara in sus "vine " la locul ei?Adica la asezarea initiala?
                    Bara lui nu e "cazuta" e "cracanata", adica nu mai are aceeasi curbura in fata, iar pe lateral nu mai urmareste aripa.
                    Am avut si eu acum 2 ani si ceva un incident de acelasi tip din cauza combinatiei Debica Passio+ABS la 20 km/h. Arata putin mai rau, adica coltul spoilerului era putin crapat (5 mm) in dreptul farului. As fi putut circula daca nu aveam Casco si 3 ani cu ea, as fi luat si ITP-ul.
                    La demontare, avea infundata intaritura barei din caroserie in radiatorul AC, atinsese celulele... Rezultat: o reparatie de ~3000 lei, noroc cu asigurarea..

                    Comment


                    • #11
                      Update

                      In cele din urma am dat spoilerul jos si am aflat care era problema. Bara din spatele spoilerului era indoita la mijloc si impinge spoilerul afara. Am incercat sa o repar cu un prieten dar imi trebuie un ciocan mai mare, de fapt imi trebuie un baros pe care nu il am. Asa ca in week-end ma duc la un atelier de tinichingerie sa vad cam cati bani vor pt. a indrepta bara. Daca cer prea mult poate pot sa fac rost de un baros de pe la cineva si sa o repar eu.

                      Comment


                      • #12
                        Dc nu ai luat asigurarea respectivului?

                        Comment


                        • #13
                          Eu am lovit un caine la o viteza nu foarte mare si mi s-a deplasat bara la fel ca a lui eu ce sa ii fac? Arata foarte urat.....
                          ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
                          ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by radu2008 View Post
                            Dc nu ai luat asigurarea respectivului?
                            Nu m-am uitat destul de bine la masina la locul accidentului, am zis ca nu are nimic, doar numarul un pic indoit asa ca am plecat mai departe, am vazut cand am ajuns in parcare.
                            A avut taica-miu accident cu ea si era scoasa din service de 2 saptamani, iar pana ce s-a incheiat contractul de daune la asigurator (ASIBAN Botosani) a durat cam 2 luni.
                            In plus nu vreau sa mai afle si batranul sa e de moda veche si nu prea intelege el cu sta treaba cu accidentele. E ceva de genul daca esti implicat intr-un accident, nu conteaza a cui e vina, el crede ca eu sunt vinovat deoarece nu am evitam. E mai greu cu el.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ScarFace View Post
                              In cele din urma am dat spoilerul jos si am aflat care era problema. Bara din spatele spoilerului era indoita la mijloc si impinge spoilerul afara. Am incercat sa o repar cu un prieten dar imi trebuie un ciocan mai mare, de fapt imi trebuie un baros pe care nu il am. Asa ca in week-end ma duc la un atelier de tinichingerie sa vad cam cati bani vor pt. a indrepta bara. Daca cer prea mult poate pot sa fac rost de un baros de pe la cineva si sa o repar eu.
                              Incearca sa il "tragi" in afara cu un cablu (bagand in spate un lemn mai gros de forma interiorului barei) legat de ochiul de remorcare de la alta masina, sau chiar cu masina ta, legand cablul de ceva foarte solid. Mare grija la modul de prindere a cablului, un cablu scapat din sarcina poate taia un picior. Rezolvi mai repede si mai bine decat cu barosul, iar bara se trage in mod similar cu deformatia avuta la accident. In mod profesional deformatiile caroseriei se trag pe un stand hidraulic, nu cu ciocanul.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google