Schimbare bec far

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare bec far

    Salut,

    Stie cineva cum se inlatura arcul de la suportul becului de far?

    Citat din cartea de intretinere primita odata cu masina:
    "scoata capacul ..." - ok
    "scoate conectorul becului..." - ok
    "inlatura arcul ..." -

    Mersi mult!

  • #2
    In manual scrie asa:
    • Demontati capacul
    • Demontati conectorul becului
    • Eliberati arcul si scoateti becul

    Arcul ala se trage de el si iese becul, nu e asa greu.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Nu se trage de el asa pur si simplu....chiar ieri am schimbat si eu un bec.
      Vezi ca are un fel de clema....cum sa zic eu...tre sa apesi pe el in partea de sus si cum il impingi dai de el intr-o parte sa iasa din locasul lui...dai arcul in jos scoti becul si gata.

      Comment


      • #4
        Mersi mult! A mers ca uns... Treaba de 5 minute!

        Comment


        • #5
          Zi mersi, pe mine m-a orpit un agent de circulatie la 2 noaptea si mi-a zis ca nu merge faru, eu nu vazusem, noroc ca nu m-a pus sa-l schimb, ca intr-adevar dureaza 5 minute treaba, daca stii cum s-o faci ;) bafta
          Don't touch! Never ever steal
          Unless you're in for the kill

          Comment


          • #6
            salut sunt nou si as vrea si eu sa stiu cum se monteaza autocolantul pe salpi?

            Comment


            • #7
              multumesc mult

              Comment


              • #8
                Originally posted by blondu_75
                salut sunt nou si as vrea si eu sa stiu cum se monteaza autocolantul pe salpi?
                Vezi ca este sectiune pentru asa ceva....Incearca cu un search

                Comment


                • #9
                  Salut, cum se monteaza la loc arcul (clema) caree tine becul? Eu am incercat si nu pre pot. Ma poate ajuta cineva?

                  Comment


                  • #10
                    Ai atasate schemele de montare/demontare.
                    Attached Files
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Ca de obicei lucrurile simple sunt cele mai complicate. Am urmarit instructiunile de scoatere a becului la Loganul meu si m-am impotmolit la final, cand trebuie sa declipsez si sa scot clema care tine becul. Am muncit vreo jumatate de ora si am descoperit "jmecheria". Pentru cei care nu s-au descurcat de la inceput sa tina cont de urmatoarele: te postezi in fata masinii (nu pe lateral), evident, cu fata catre masina. Folosesti mana stanga (pentru farul din stanga, pentru cel din dreapta inca n-am experimentat) pe care o strecori intre baterie si masca metalica din fata. Cu degetul aratator sau mijlociu apesi pe partea superioara a clemei metalice (adica impingi catre tine) si o tragi usor catre stanga pana scapa de siguranta. Totul este de indemanare, merge usor, nu trebuie fortat nimic. Dupa ce a scapat clema, scoti becul, etc, etc. Succes!

                      Comment


                      • #12
                        Am o intrebare....Becurile originale de logan sunt halogen??? ca si mie mi s-o ars unu din ele si mi-am luat din benzinarie altul pe care scrie halogen....Si vreu sa stiu daca e aceeasi culoare mai galbuie.....ca n-as vrea sa dau atatea sute de mii pe un set nou original

                        Nu mai scrie mirc
                        Last edited by Cristi_Xp; 23 September 2008, 13:00.

                        Comment


                        • #13
                          Stai linsitit, becurile de la logan sunt halogen, H4. Deci ai cumparat de trebuia.

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Bun asa....Maine il si schimb...Mersi

                            Comment


                            • #15
                              Dupa ce montez becurile noi trebuie sa le si reglez de acolo din stanga volanului mai jos,sper ca intelegeti ce vreau sa spun

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google