Stergere Vopsea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stergere Vopsea

    Sal,ma intereseaza si pe mine cu ce se poate sterge vopseaua de pe spoiler,partea de jos vopsita de fabrica in culoarea masini?O iesi cu diluant sau e data bine de fabricant..?

  • #2
    cu diluant nitro.

    Comment


    • #3
      Dupa ce dai cu diluant nitro pe plastic sa faci niste poze, nu de alta dar sa ai sa le arati ce se intampla altor persoane care mai incearca sfatuiesc asa ceva.
      Iei cu smirghel de 80, apoi cu smirghel de 120 si tot asa. Dupa incerci un polish pentru plastic si o sa iasa o mare balarie. Eu te sfatuiesc sa vopsesti in negru toata bara. Poti incerca sablare, dar eu personal nu am auzit de nimeni sa sableze plasticul.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Originally posted by andy_x3m View Post
        Dupa ce dai cu diluant nitro pe plastic sa faci niste poze, nu de alta dar sa ai sa le arati ce se intampla altor persoane care mai incearca sfatuiesc asa ceva.
        Iei cu smirghel de 80, apoi cu smirghel de 120 si tot asa. Dupa incerci un polish pentru plastic si o sa iasa o mare balarie. Eu te sfatuiesc sa vopsesti in negru toata bara. Poti incerca sablare, dar eu personal nu am auzit de nimeni sa sableze plasticul.
        Se poate da cu incredere pe plasticul de la spoiler cu diluant nitro, este din PP si nu este atacat de diluant. Doar plasticele ABS, PS si PC sunt atacate de nitro. Daca dai cu hartie abraziva o sa distrugi microstructura spoilerului si nu va mai arata niciodata ca nou, in caz ca vrei sa nu il mai vopsesti.
        @andy: mai suntem unii care am studiat materiale din astea prin scoli...

        Comment


        • #5
          Testat de mai multe ori si in mai multe situatii. Diluantul nitro va lasa o pata alba pe bara, va ataca plasticul. Dupa cum vezi am scris ca nu o sa iasa ok si l-am sfatuit pe om sa vopseasca bara neagra.
          E drept, e nu am scoala in domeniu, dar am cativa ani de publicitate in spate si, cu toata ca nu m-am ocupat direct de productie, a fost inevitabil sa nu am contact cu varii materii prime.

          L.E. - ai dat citat la ultimul post, apoi ai tinut sa specifici clar ca e vorba de mine. Am inteles
          Last edited by andy_x3m; 6 June 2009, 12:36.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Am ceva smoala pe aripa dreapta de la cum lucreaza astia la drumuri.E lipita tare,cum as putea sa o indepartez fara ca vopseaua sa aiba de suferit?

            Comment


            • #7
              Da-i cu WD40 ...o faci ca 9
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                Da,ms,problema e asta:masina mea e cu bandoul ala negru, la mijloc,intre timp am vopsit spoilerele complet ca la prestige,dar ieri am schimbat distributia,vopseaua noua pe spoiler,prostu de mecanic s-a tot frecat de bara cu salopeta si mi-a zburat vopseaua cat o palma,si acu cautam solutii ce sa-i fac,pana la o urma am curatat-o si incerc sa-i trag un colant pe bandoul negru.Si am nevoie de noroc ca nu am mai facut asta

                Comment


                • #9
                  daca vrei sa vopsesti bandoul negru, da-i mai intai cu primer pentru plastic(special pentru bara) apoi vopseste-l, altfel nu va adera vopseua pe plasticul de pe bara, asa ai patit si acum cand s-a frecat mecanicul. Decat sa pui autocolant, pregateste bara cu primer si revopseste-o pe toata. Daca vopseaua de acum nu tine, autocolantul o va da jos pe toata si se va exfolia cu autocolant cu tot. Mai bine repari bara ca lumea!
                  @andy: am raspuns in general la topic (nu tie) si am dat "quote" ca sa se vada ce spun eu in legatura cu raspunsul tau. No ofense! Daca ramane alb pe bara inseamna ca nu a fost bine stearsa de primer. Diluantul nitro NU ataca polipropilena, asa cum nu ataca recipientii din PET in care se si vinde, sau dopul de PE cu care se astupa sticlele sau bidoanele din tabla...

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google