CUm Poate Fi Coborata Pozitia Pedalei De Frana ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CUm Poate Fi Coborata Pozitia Pedalei De Frana ??

    as dori sa cobor pozitia pedalei de frana mai jos ?
    cum as putea sa fac acest lucru cat mai sigur posibil. o pozitie cu cca 2 cm mai jos m-ar ajuta enorm in confiortul meu la volan avand in vedere faptul ca in bucuresti la anumite ore stai mai mult cu piciorul pe frana decat pe acceleratie.
    Rog pe cei care vor doar sa se bage in seama sa se abtina in a posta.
    Last edited by NerviiMei; 11 June 2009, 16:00.
    Fuarte Nervos !!!

  • #2
    Am vazut ca tija care intra in pompa are filet. Poti incerca sa o scurtezi la maxim din filet, iar daca nu coboara pedala destul poti sa scurtezi tija. Da' nu prea mult! Ideea e ca inainte de a ajunge pedala in podea pompa sa fie actionata complet.
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • #3
      da, asta am vazut si eu....tija nu o poti scurta. ideea e ca nu prea pot sa scot siguranta aia albastra. si vroiam , in cazul in care are cineva niste date tehnice cam cat as putea sa infiletez piulita aia pe surub ca sa fie totul ok.
      Last edited by NerviiMei; 11 June 2009, 16:59.
      Fuarte Nervos !!!

      Comment


      • #4
        tija care iti impinge pistonul pt franare din poma are si o piulita de siguranta ca sa nu se invarta de la trepidatii,da pedala jos sau pe linga pedala,scoate tija cu totul si desfa piulita de pe tija in directia ca si cum ti-ar iesi dar nu prea mult,ca o tura doua iti poate lasa pedala jos bine,incearca asa si vezi ce iese
        sigpic
        Poate pentru lume ești o singură personă,dar
        pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

        Comment


        • #5
          Un subiect bun.
          Pe mine ma deranjeaza atat pedala de frana cat si acceleratia, un pic prea sus pt talpa mea (acceleratia am incercat din clema aia s-o pun mai jos, dar nu mai face cursa completa).

          Eu m-am gandit sa bag sub mocheta, sau macar sub pres (dar arata urat!) un material/o placa groasa de ~3 cm, astfel va avea cam acelasi efect, imi ridica virgula calcaiele suficient de mult cat sa nu ma mai deranjeze/jeneze/doara glezna (mai ales la drum lung, dar bun si pt oras, la frana mai ales).

          Comment


          • #6
            Originally posted by B 74 NYT View Post
            tija care iti impinge pistonul pt franare din poma are si o piulita de siguranta ca sa nu se invarta de la trepidatii,da pedala jos sau pe linga pedala,scoate tija cu totul si desfa piulita de pe tija in directia ca si cum ti-ar iesi dar nu prea mult,ca o tura doua iti poate lasa pedala jos bine,incearca asa si vezi ce iese
            deci nu prea as vrea s aumblu la piulita din pompa<plus ca nu stiu cum se scoate> si nici nu prea vreau sa umblu la pompa...e cam dubios pe acolo.
            as vrea sa umblu la piulita de la pedala.
            Fuarte Nervos !!!

            Comment


            • #7
              O alta varianta pentru coborarea pozitiei pedalei de frana ar fi ridicarea nivelului planseului pedalier.

              Eu, spre exemplu, am pus sub covoras, o bucata de polistiren extrudat de 50mm - nevasta-mea, cand apasa pe frana, nu ajungea cu calcaiul pe podea.
              Ca model am luat covorasul. Pot sa-ti spun ca schimba complet unghiul sub care apesi pedalele, in sens pozitiv desigur, fara insa a pune probleme de siguranta conducerii. Din contra chiar. Unghiul gleznei se mareste considerabil si implicit creste confortul. Am rezolvat astfel problema cu pedala de frana prea inalta, in schimb a trebuit sa maresc cam 6-8mm cursa pedalei de acceleratie. Este o solutie de compromis dar o recomand pe asta decat interventia la tija de actionare a pompei de franare. Ieftin, rapid si cu efect garantat.
              Attached Files

              Comment


              • #8
                domnul meu, nu ati inteles nimic. eu vreau sa las plaseul la nivelul lacare este el acum. pentru ca mi-e bine, doar ca avand picioarele destul de lungi dau cu genunchiul in volan cand pun frana. asta pateam si cu ambreiajul pana sa-l las mai jos.
                deci daca e sa vin cu muntele la mahomed si sa ingros podeaua ar insemna sa stau mereu cu genunchii in volan.
                Fuarte Nervos !!!

                Comment


                • #9
                  Aaaa...priceput acum.

                  gl_mmm: cred ca e o solutie buna pt ''oful'' nostru.
                  Multam ca ai pus si poza, ma apuc de modelat cand ajung acasa.

                  Comment


                  • #10
                    solutia am gasit-o in proportie de 98 la suta, mai am de aflat un mic detaliu.
                    problema este ca nu o pot posta din motive ce tin de securitatea voastra.
                    Fuarte Nervos !!!

                    Comment


                    • #11
                      si a celor din jur sper ca vroiai sa zici
                      sigpicMy ride

                      Comment


                      • #12
                        nu, n-are treaba cu cei din jur.... ci cu securitatea picioarelor la impact frontal.
                        Fuarte Nervos !!!

                        Comment


                        • #13
                          doamne fereste
                          sigpicMy ride

                          Comment


                          • #14
                            asta-i ceva de genu ... hai sa va zic ceva tare...aaa...ba nu va mai zic ca nu sa va protejez
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              pana la urma e si faza aia cu free will ...
                              sigpicMy ride

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google