Nelamurire...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nelamurire...

    salut ! Am si eu o nelamurire si vreau sa ma lamuresc cu ajutorul vostru... ce trebuie facut sa trec masina de pe numele tatalui meu pe al mei....deoarece tatal meu a decedat..... aveti idee ? Multumesc !

  • #2
    Imi pare rau pt tatal tau...
    Din punct de vedere legal, tu si eventualii frati, cat si mama ta (urmasi directi), in lipsa unui testament care sa prevada altceva, aveti dreptul la bunurile aflate in posesia tatalui tau cat timp acesta traia. cum tu in momentul de fata esti minor, cred ca in mod normal masina va intra in posesia mamei tale (pt ca ea e omul care te are sub tutela pana implinesti 18 ani). poti sa intrebi un notar care e exact mersul treburilor, la casa stiu ca unul din mostenitori trebuie sa-si decline dreptul la mostenire (sau partea cuvenita) in favoarea altui mostenitor. ma gandesc ca si la masina e ceva asemanator. daca tot asa stau lucrurile, atunci trebuie sa faci un act la notar cum ca mama ta iti lasa tie masina sau sa faci contract de vanzare-cumparare cu mama ta, vezi si tu care varianta e mai ieftina. nu lua de bun ce-am zis mai sus, doar mi-am dat cu parerea. mai intreaba si pe altii, dar cel mai bine un notar, zic eu...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Condoliante !

      Comment


      • #4
        multumesc.... faza era ca sa o trec pe numele mamei nu pe al meu...dar ma interesa asa daca trebuie reinscrisa...ce trebuie facut cu certificatul...cartea masinii cum se schimba propiretarul... procedurile astea daca aveti idee . Multumesc

        Comment


        • #5
          Condoleante! poate te ajuta cu ceva postul asta.
          sigpic

          Comment


          • #6
            #bogdan_1984, postul tau se refera la un act de vanzare-cumparare, or, in cazul colegului #kervoort este vorba de domeniul succesiunii, dezbaterea mostenirii defunctului.
            Cel mai bine, pentru el este sa mearga la un notar si acolo isi va nota pasii de urmat. Partea cu inmatricularea e mai la coada
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google