Zgomot enervant la portiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    [QUOTE=andrei;169984]Nu e normal sa faca asa!

    Stiu ca nu este normal dar dupa o anumita perioada apar aceste zgomote enervante.La mine se aud doar cateodata atunci cand trec peste denivelari si ceea ce mi se pare ciudat este ca atunci cand stau pe scaunul din dreapta zgomotele sunt aproape insesizabile...Sunt mult mai accentuate din partea stanga.

    Comment


    • #62
      Nici macar dupa o perioada indelungata nu e normal sa apara.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #63
        Originally posted by andreip2 View Post
        Din pacate am 3 ani jumate cu masina;dar am fost acum 1 luna la meridian vest si le-am cerut un test de amortizoare iar cei de acolo mi-au zis ca nu au nimic .Oricum multumesc pt raspuns.
        Acelasi zgomot care seamana cu un scartait de la portiere/chedere (greierasi) il aveam si eu, si am rezolvat problema cu niste WD40 dat in yala, si pe pisiorusul ala negru de pe stalp, care intra in yala....si de 1 saptamana nu mai scartie......sa vedem acum cat o sa tina!!!!

        sigpic

        Comment


        • #64
          Cautati in comert ,exista spray pt chedere, este ca un silicon, va spun eu nu se mai aude nimica... se da pe chedere.
          Last edited by gorgoo; 1 September 2008, 21:29.

          Comment


          • #65
            Potzi sa imi faci si mie rost de chestiile alea de teflon??

            Comment


            • #66
              Mie mi le-au schimbat pe la 30000 dar degeaba, la maxim 2 saptamani au inceput sa faca la fel. Acum am ~60000 si sunt croit sa o las in service pana rezolva problema. Daca nu rezolva problema nu o ridic, mie in dreapta fata mi-a facut de cand am luat-o (acum fac toate). Ceea ce nu mi se pare normal. Sincer daca nu as fi fost fortat de imprejurari nu as fi cumparat dacia nici in ruptul capului. A mea are greieri peste tot. Sunt nervos de cum fac 2 metrii cu ea.

              Comment


              • #67
                AJUTORRR!! NU MAI SUPORT, imi scartaie toate usile cum intru pe un teren foarte putin accidentat, geamurile daca le deschis si trag de ele se misca parca zici ca nu sunt prinse. Uneori mai scartaie si bordul. O sa imi iau niste wd40, spune-ti pe unde sa dau? Sa desfac usile? Pe garantie se rezolva ?
                sigpic

                Comment


                • #68
                  Eu am dat cu WD-40 pe la balamale, si mai ales in yala de pe portiera....Si pe bucatica aia de plastic de pe stalpul masinii, aia care intra in yala, cand se inchide usa, si nu mai scartaie.

                  sigpic

                  Comment


                  • #69
                    In afara de geamuri restul se rezolva mai mult sau mai putin pe garantie(adica mai scad din zgomote dar nu de tot). Spune-le cand faci revizia.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #70
                      Eu o sa-mi rezolv problemele la anu' ... Investesc in alta masina. Oricum nu renault, un coleg de servici si-a luat megane si in2 saptamani deja a inceput sa scartaie bordul, plasticul din ea .... De toata jena.

                      Comment


                      • #71
                        Si eu aceeasi problema.. Scartaie plafonul..Parca se ciocnesc geamuri..Bordul..Usile..Scaunele..Ma gandesc sa dau jos fata portierelor..Are cineva un tutorial?O sa incerc si eu cu niste ulei in yala si pe busonul negru. Mersi

                        Comment


                        • #72
                          Am dat in usa la sofer unde se inchide si pe plasticul negru cu wd40 si nu mai scartaie. Mai pe seara o sa dau la toata masina. Cam la cat timp apare iar scartaitul? Pe unde as mai putea da cu wd40? Adica care mai sunt zonele la logan posibile unde poate aparea
                          scartait.

                          offtopic putin: are ceva daca spal tapiteria cu biocarpet? Dar daca dau pe fetele de usi?
                          sigpic

                          Comment


                          • #73
                            Si mai ziceti ca noua Fabia e mai naspa decat Logan.Niciodata nu o sa vezi problemele astea la o masina buna.La mine face din toate incheieturile,si cand inchid usa am senzatia ca am ceva in usa si zdrangane.E absolut jenant pentru o masina de 9000E.Penibil.
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Foloseste spray wd40 si n-o sa mai scartaie, sau bag-o intr-o baie de oloi sa vezi ce fain merge apoi
                              Penibil ca-ti scartaie usile la o masina de 9000 Euro (pret de baza 6400, asta tre sa iei in calcul, usile sunt la fel)...Lasa ca trece cu ulei.
                              Uita-te la alte masini gen Accent, Aveo sa vezi acolo ce bube in cap au alea, masini de 10-11000 Euro. Mai bine sa-mi scartaie o usa decat sa-mi pice directia.
                              Sau, daca imi place Fabia asa de mult, dau pe ea vreo 13000 Euro (dar nu e varfu de gama, ca ala te usuca) si nu mai scartaie nimica (dar foarte probabil sa scartaie totusi ceva...)

                              Comment


                              • #75
                                Eu nu ma iau dupa probabil,ci dupa fapte...De ce nu zici tu ce bube au alea?Picatul directiei?Sigur cauza este alta,poate vina soferului.Oricum nu am auzit asa ceva pana acum la hyundai.
                                Si nu iau 6400E,iau 12800E cat e cel mai scump Logan sau cat o fi.Pentru ca totusi sa dai 12000E pe o masina noua,si dupa 100 km dai in gropi si se aud zdranganeli si tot felul de porcarii nu mi se pare ceva normal.Am mers cu n masini,si in afara de logan,fiat(vorbesc de firmele mai importante), nu am mai intalnit asa ceva.Am mers si cu un Mitsubishi Pajero din 92 parca era,cu sute de mii de km in bord,si nu avea nicio chestie de genul asta.Si nu mi se pare normal sa dau atatia bani pe o masina,si sa ma apuc eu sa o repar ca astia nu au fost in stare sa o faca bine.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google