Anvelope Late

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope Late

    Care este latimea maxima ce se poate pune pe jante de 15 targa cu J 6,5?
    Eu vreau sa pun 205/60/15 sau 215/60/15!
    Multumesc.

  • #2
    iti merge la sigur fara nici o poblema

    Comment


    • #3
      sal

      205 am mai vazut dar 215 nu prea.215 merge pe J7 cred eu.Are cineva 215?

      Comment


      • #4
        pt 205/215, ar fi indicat o janta cu latimea de 7". pt 185/195 merge 6.5"...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          raspuns

          il rog pe aditzu08[b 31 ram] si pe sorin_pss sa-mi precizeze ce j au jantele lor.

          Comment


          • #6
            au amandoi 6.5J
            cu 215 o sa`ti stea ceva mai balon pe janta.

            Comment


            • #7
              o janta prea ingusta duce la uzura accentuata a mijlocului anvelopei, o janta prea lata duce la uzura flancurilor caii de rulare. la fel se intampla si daca folosesti o janta "stas" dar umfli aiurea rotile, deci mare grija la alegerea jantelor. masoara latimea anvelopei la inelul talon, aduna 0,5-1" si aia trebuie sa fie latimea jantei. o diferenta mai mare de 1" intre latimea inelului talon si latimea jantei duce la asezarea defectoasa a anvelopei si uzura neuniforma sau instabilitate, discomfort la rulare...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                raspuns

                am deja jantele cu anvelope 185 si vreau sa incerc ceva mai lat.205 am sa pun pe fata si 215 pe spate.

                Comment


                • #9
                  Stiu pe cineva care a avut pe jante de 6.5j 225/50/15,deci merge fara probleme 205.Ce ti-as recomanda eu ar fi 205/55/15 si pe fata si pe spate.
                  AG 16 Y M A

                  Comment


                  • #10
                    raspuns

                    eu am vazut la MS 41 NZN are 205 pe spate si mi se pare foarte mare cauciucul aproape inghite janta , poate e din cauza talonului. Am sa vad talon de 55.

                    Comment


                    • #11
                      ok ... producatorii recomanad jante in functia latimii caii de rulare si a latimii inelului talon, noi imperechem anvelope cu jante dupa cum "dau" pe masina. faceti cum vreti...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by play4hack View Post
                        Care este latimea maxima ce se poate pune pe jante de 15 targa cu J 6,5?
                        Eu vreau sa pun 205/60/15 sau 215/60/15!
                        Multumesc.
                        Iti dau un link spre o guma Yokohama, unde o sa vezi rubrica de latime recomandata si cea de limite de latime aprobate de catre un producator adevarat. http://www.yokohamatire.com/tires/sp...AVID%20H4s/V4s
                        Ei recomanda pentru aceasta guma pe janta ta 215/60/15...Restul e ... vorbe, adica Logan...
                        LE ... o sa aveti surpriza ca 205/60/15 merge pe janta stock...
                        Last edited by detail; 30 June 2009, 18:57.

                        Comment


                        • #13
                          dupa cum se vede si-n tabel, la unele "merge" si alta e sa fie exact ce trebuie...daca va uitati mai atent, taman la gumele alea cu "umar" si talon mic exterior sunt tolerantele maxima la latimea jantei, ca alea se fixeaza suplimentar prin acel umar, pe langa inelul talon. la o guma "normala" insa, cam cu fiecare 10mm in plus la latime, crste cu 0.5" latimea jantei.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google