Lichid De Racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lichid De Racire

    salut,am un logan 1.5 dci 70 cp cumparat de aproape un an.acum cateva luni tatal meu fiind beat s-a bagat sub capota si a vrut sa alimenteze rezervorul destinat lichidului de spalare pentru parbriz.din pacate a incurcat acel rezervor cu borcanul lichidului de racire in care presupun ca era antigel.inainte sa toarne nivelul lichidului din borcan era cam la jumate dintre "min" si "max",iar acum e cam 3 sferturi din borcan adica peste "max".De atunci am mers frecvent cu masina si nu mi-a facut nici un fel de probleme,am intrebat pe un prieten si mi-a zis ca nu e nici o problema daca este peste "max" si ca nu trebuie sa scada sub "min".As avea niste intrebari:
    1.a afectat sau afecteaza in vreun fel acel lichid in vreun mod instalatia?
    2.deoarece se apropie prima revizie as vrea sa aduc acel lichid la nivelul normal adica intre "min" si "max",cum fac acest lucru?
    orice sfat este binevenit, va multumesc anticipat.

  • #2
    pai in primul rand lichidul de spalat parbrizul contine un alcool ce se evapora la peste 70 de grade, deci posibil acea crestere de nivel din vasul de expansiune sa fie de la o bula de gaz in instalatie. nu-ti fa griji, ca instalatia e cu autoaerisire, daca e gaz, la un moment dat va face "bal-da-bac" si ai scapat de problema. alcoolul nu dauneaza, in principiu, racirii motorului. deci, no problem. singura posibila problema e colorantul din lichidul de spalat parbrizul, dar ala e oricum intr-o cantittate suficient de mica incat sa nu-ti afecteze motorul sau pompa sau radiatorul...
    in alta ordine de idei, daca vrei sa scoti din lichid, cu motorul rece deschizi vasul de expansiune si strangi de furtunul de la radiator. daca e sa fie vreo bula pe traseu, ajunge in vas si nivelul scade apoi singur. daca nu iese aer, pur si simplu tragi cu o seringa de cateva ori din din vasul de expansiune cat sa scada un pic nivelul sub linia de "max".
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      intr-adevar, nu trebuie sa fie sub min, dar daca e peste mex nu inseamna ca nu e nici o problema, asa cum ti-a spus un prieten. marcajele cu min si max sunt puse cu un scop.
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • #4
        da multumesc mult pentru raspunsuri, cred ca varianta cu seringa o sa fie cea mai buna,acum sper sa nu imi zica nimic cei de la revizie...

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google