mi s-a dezlipit cauciucul de pe parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    deci se pune la loc nu trebuie sa cumpar altul nou, pentru ca vreau sa schimb parbrizul

    Comment


    • #77
      Da, se pune la loc. N-are rost sa dai bani pe altul nou, dupa un timp tot asa o sa faca. Asta e problema generala la "golanuri"
      Oricum, modelele noi nu-l mai au deloc.
      Daca schimbi parbrizul e si mai bine, s-ar putea sa mearga fixat chederul cu acelasi mastic.

      Comment


      • #78
        mie nu mi s-a dezlipit doar ca am luat un bolovan cat un pumn la 140 si s-a ciobit putin, la inceput eram bucuros ... dar a 2a zis s-a crapat dintr-o parte in alta

        Comment


        • #79
          Mda......drumurile patriei. Am mai incasat si eu pietricele in parbriz, dar mici si pana acum am avut noroc si nu s-a ciobit.
          Fisura pe parbriz pleaca imediat datorita trepidatiilor.
          Macar bine ca avem logan si nu e scump parbrizul, sau poate ai chiar Casco.

          Comment


          • #80
            nu am casco... dar nu stiu de care sa pun ... ma mai gandesc ... are ceva daca scot chederele alea ? se indoaie ca alea de la geamuri ?

            Comment


            • #81
              Nu se indoaie nici cel de sus nici cel de jos, poti sa le scoti fara grija.
              Dar nu prea are rost sa te muncesti tu, pentru ca sunt incluse in manopera de inlocuit parbriz.
              Poti alege orice marca vrei: Pilkington, Saint Gobain, etc...numai sa nu-l iei de la reprezentanta ca platesti dublu.
              Calitatea e aceeasi, Dacia nu face parbrize, tot de la un producator din astia il iau si ei.

              Comment


              • #82
                ok... doar ca vroiam sa trag de ei, daca e ceva, pentru ca cei de la vulcanizare mi-au strans prezoanele cu pistolul pana dadea in gol, si mi-au zis ca ala nu le strange tare, si cand i-am dat cheia de logan sa mi le desfaca, evident nu a putut (ne-am indepartat de subiect, dar e fost un exemplu bun) si nu vreau sa-mi indoaie alea de la parbriz, mai bine ma duc cu ele gata date jos de aceea am intrebat, multumesc

                Comment


                • #83
                  Inundatie

                  Salut!
                  Citind toate posturile de aici am inteles ca acest cauciuc sau cheder din partea de jos a parbrizului are doar rol decorativ si nici decum de izolatie.
                  Vineri a plouat torential si mi s-a inundat toata masina, evident prin parbriz, exact prin locul unde a iesit acest cauciuc.
                  Coincidenta sau nu....dar sunt tare suparat, apa s-a infiltrat pe sub volan, totata mocheta a fost leoarca.
                  Problema e alta....cum de a intrat apa? Ce sa-i fac? Si de la aceasta inundatie s-a stricat senzorul de la usi. Initial arata aprins chiar daca usile erau inchise; acum dupa cateva zile s-a stins de tot chiar daca e o usa deschisa....s-o fi oxidat vreun contact?
                  Va rog niste sugestii. Multumesc

                  Comment


                  • #84
                    nu te panica noile logan nici nu mai au acel cauciuc pentru ca oricum parbrizul e lipit

                    Comment


                    • #85
                      Poate chederul de la usa a iesit de pe cant.Pe la parbriz nu are cum sa-iti intre apa deoarece este lipit.Apa poate sa iti intre si pe la aeroterma

                      "Cauciucul" ala de la parbriz are rol decorativ
                      Last edited by john Q; 30 May 2012, 09:48. Reason: Automerged Doublepost
                      "light up the darkness" Bob Marley

                      Comment


                      • #86
                        @ionut: chederul ala nu are doar rol decorativ, mizeria care intra acolo retine apa si o sa sara vopseaua, urmand sa rugineasca
                        @carito: alta-i cauza posibil sa intre pe la aeroterma, pentru ca din ce ne-ai spus este destul de multa apa

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by user2000 View Post
                          @ionut: chederul ala nu are doar rol decorativ, mizeria care intra acolo retine apa si o sa sara vopseaua, urmand sa rugineasca
                          @carito: alta-i cauza posibil sa intre pe la aeroterma, pentru ca din ce ne-ai spus este destul de multa apa
                          corect dar la noul logan de c nu mai e

                          Comment


                          • #88
                            economie maxima, cand zici un logan chel, apoi chel e

                            Comment


                            • #89
                              Merci pentru idee. La asta nu ma gandisem si imi faceam griji. Dar tinand cont de torentialitatea ploii e posibil sa-mi fi intrat pe la aeroterma. Pe la usi exclus.
                              Cu toate ca in timp am mers prin multe ploi torentiale si niciodata nu imi intrase apa. Acum a stat in parcare. Ramane sa vad atunci problema cu martorul de usi din bord care dupa inundatie, initial cand se inchideau usile mai lumina la jumatate din intensitate. Dupa doua zile se stingea complet si se aprindea corect cand deschideam o usa si am crezut ca si-a revenit de la sine. Ieri insa, lumina continuu chiar daca toate usile erau inchise iar mai tarziu se pare ca a murit de tot si acum nu se mai aprinde indiferent daca e vreo usa deschisa.

                              Comment


                              • #90
                                Curata contactorii de la usa.Lumina in interior se mai aprinde cand deschizi usa?
                                "light up the darkness" Bob Marley

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google