Stopuri Ce Pulseaza !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stopuri Ce Pulseaza !

    Salut,

    Unde gasesc pe cineva (service) sa-mi faca stopurile sa pulseze (foarte repede) cand pun frana sau dupa ce am ajuns la <20km/h sau cand am oprit roata...

    Vedeti cum are asta pe 300c "Flashing brake lights" , dar la el pulseaza dupa ce ajunge sub 20km/h cred.... eu am vazut in oras pe un A8 pe toate durata franei !



    Eu zic ca este foarte utila , in primul rand pentru siguranta ... iti sare in ochi mai bine iar apoi de efect . Ma uitam pe strada dupa o fata iar cu coada ochiului am vazut ceva pulsand , si ma salvat )) desi eram cu 50km/h si la 200m de el ...
    Last edited by ibogdannn; 17 July 2009, 14:15.
    sigpic

  • #2
    da..la masinile scumpe clipesc numai la franari de urgenta....
    si eu as vrea asa ceva.. ce idee buna...banuiesc ca merge facut foarte usor.(de cineva care stie ceva electronica.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      da trebuie un electrician ... ca degeba gasesc eu pe net schemelea acelea cand eu nu stiu sa ma uit la ele . Daca aflu si resusesc filmez totul ! Pana atunci un Service in CT ... o info. ceva
      sigpic

      Comment


      • #4
        intreaba-l pe Gabibv..cauta-l la 'brasov'
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • #5
          hai sa zicem ca as face eu asa ceva. mai putin chestia cu 20km/h. este destul de costisitor. ai nevoie de un senzor care sa citeasca rotatiile de la roata spate,sau daca nu trebuie sa iei semnal de la ceasurile de bord (deci complicat). daca nu e facut de fabrica e mai costisitor si nu cred ca merita.
          partea cu flasurile se poate face,ceva asemanator cu semnalizarile. (la care timpul in care becul sta aprins e diferit de timpul in care e stins, cam 2xtimp_stins=timp_aprins, ca sa fie flash si nu girofar )
          cat esti dispus sa platesti pentru asa ceva?
          hai ca poate ma apuc eu sa fac. la fel ca modulele impuls pentru geamuri electrice.
          calculeaza si omologarea RAR
          Last edited by adisss; 17 July 2009, 15:06.

          Comment


          • #6
            daca faci sa clipeasca numai 2 secunde si dupa aia sa stea aprinse normal..dau 40 lei si clipirea sa fie minim 3 clipriri / secunda
            Last edited by mumus; 17 July 2009, 15:10.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #7
              hai ca poate ma apuc eu sa fac. la fel ca modulele impuls pentru geamuri electrice.
              fara asta nu cred ca le montezi. o sa ai probleme daca vineva te loveste din spate, poate sa spuna ca e atipic stopul tau, sau chiar mai rau, in caz de incendiu, asiguratorul nu mai plateste daunele.
              strangeti-va mai multi si va fac eu la toti o chestie dintr-asta.cand sunteti 20 ma apuc.

              la ceea ce vrei tu eu zic ca nu prea ai sa mai vezi ceva.
              ca sa ai 3 clipiri pe secunda, asta inseamna 6 actiuni pe secunda.
              daca imparti o secunda la 6 ai sa vezi ca becul tau sta aprins 0,16 secunde
              asta pentru un bec e cam nasol, pentru ca nu apuca sa se aprinda si trebuie sa ii dai comanda de stingere. daca vorbim de leduri este altceva. la bec automat duce la o pierdere de intensitate a luminii.
              la leduri, pe de alta parte se creeaza un efect stroboscopic.
              Last edited by adisss; 17 July 2009, 15:29. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                mai bine iei un releu de semnalizare de tip vechi si-l pui pe al 3-lea stop .E mai simplu.
                CT-97-VIPsigpic

                Comment


                • #9
                  Asta cu clipitul e treaba super tare am vazut si eu live...ma intereseaza!
                  Anuntati sau postati un clip sa vad cum merge pe Logan si imi comand si eu!
                  Bafta!
                  MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                  Comment


                  • #10
                    Se poate face dar cu zicea si adisss este destul de complicat.Depinde cit de repede iti trebuie.Din cite stiu eu aceste module au incorporat un senzor care masoara forta G ( acceleratia gravitationala ) .Am sa studie ideea sa vedem cum putem face bun si ieftin.
                    sigpic
                    Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

                    Comment


                    • #11
                      Salut.Abia astept sa vad la ce rezultat ajungeti.M-ar interesa si pe mine.
                      Succes!!!!!!Si astept sa vad rezultatul.
                      Numai bine.
                      Un Logan----YNG-----
                      Numai bine.

                      Comment


                      • #12
                        Partea aia cu sub 20Km/h se poate face cu un microcontroler si un accelerometru sau cum se zice in romana.
                        I HAVE A !sigpic
                        fara linkuri externe in semnatura

                        Comment


                        • #13
                          la faza cu legalitatea m-am gandit...tocmai de aia am zis sa lumineze intermitent in primele 1-2 secunde..ca dupa aia sa intre in normal..deci..intermitent putin la inceput doar sa il avertizeze pe ala din spate...se gasesc leduri ptr lampa stop gata facute..deci mai trebuie doar facuta doar partea cu pulsatul...daca faci cineva macar 1 set..si il testam.. am sa vb la rar sa vad ce se poate rezolva....fiind 'becul' rosu si de intensitate corecta..nu vad de ce ar comenta. nu cred ca trebe faza cu 20 km /h
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #14
                            Eu am avut facut pe Dacie cu releu de semnalizare (tot de dacie) stopurile de ceata care clipeau la frana.
                            Am gasit o schema poate ajuta:

                            sau aici

                            Last edited by Juristul2000; 18 July 2009, 11:38.

                            Comment


                            • #15
                              Schemele accelea nu au nici un fel de control in functie de forta de franare ci doar clipesc cind franezi si atit sunt doar niste bistabile care sunt comandate cind se apasa frana,nu se activeaza in functie de taria franarii (peste 0,4-0,7G).Eu zic ca cel mai bine ar fi ca un astfel de dispozitiv sa fie montat doar pe al treilea stop (cel din masina in cazul nostru).Ce vreau eu sa fac este un dispozitiv care la o franare foarte brusca sa aprinda lampa de frana intermitent ,iar cind masinia este oprita sau franeaza normal lampile de frana sa se aprinda normal.
                              Last edited by gabibv; 18 July 2009, 11:54.
                              sigpic
                              Oglinzi MCV / Led Tuning / Activari functii LOGAN / HIDXenon / Leduri SMD / Accesorii Audio / ...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google