Dimensiuni Jante

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut!
    O intrebare apropiata cu a colegului de mai sus am si eu.

    Sunt in cautarea unui set de jante insa ma pune pe ganduri un citat al unui coleg de forum(combinat cu raspunsul dat de un alt coleg care vinde jante aici pe forum):

    Originally posted by Cromatic View Post
    6j 15 ET 50(gaura de centrare fara inel 60,1mm), asta este dimensiunea stoc a jantelor din fabrica. Fa comparatia si da-ti cu parerea.Se admite pana la 7j dar Et-ul nu trebuie sa coboare sub 20%.In domeniul jantelor intotdeauna a existat un compromis intre look si functionalitate.
    si:

    Originally posted by Boogyman View Post
    @@@@@Cromatic

    Nu trebuie sa-ti schimbi rulmentii daca ai alt ET la jante...am avut pe Logan jante pe 17" cu ET 35 si am mers cu ele vreo 40.000 km... si nu am schimbat rulmentii...am schimbat capete de bara si bielete.


    @@@@@martalogu
    Pe Logan se pot monta jante aftermarket cu urmatoarele caracteristici: 6j sau 6.5j X 15, prindere 4x100 si ET-ul cuprins intre 35mm si 45 mm impreuna cu inele de centrare de 60.1 mm.

    Bun, acum intrebarea este: daca eu am 6j ET50 la cele de tabla(ph1), voi cei care ati experimentat ce spuneti? afecteaza sau nu ET<40 si 6.5j cu anvelope standard?

    Comment


    • #47
      eu am pus jantele pe masina.cauciuc 185/65/15 si janta 6.5/4x100-108/et38. vin foarte bine pe masina. rotile ies putin in afara fata de cele stock dar sunt ok. singura diferenta este ca iau o idee mai greu de volan dar mi se pare masina mai stabila.
      Toata lumea se plinge ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica.

      Comment


      • #48
        Eu am 185/65/15 pe jante 7j 4x 100, ET32 si merg perfect.Din departare zici ca sunt de 195 datorita latimii jantei.La > 7J nu m-as arunca plus ca ar arata naspa.

        Comment


        • #49
          da de 8,5 J 17' et 25 si 35 cu cauciucuri de 225/35/17 ce zice-ti daca tot vorbiti de jantele pe 15

          Comment


          • #50
            salutare,am si eu 2 nedumeriri,daca ma puteti ajuta;;)
            1. merg jante aliaj 15 inch, 4x100 distanta intre prezoane, 60mm gaura centrare,7j,Et 40 pe logan?
            2. se pot monta pe jantele astea de aliaj cauciucurile de fabrica 185 65 R15?

            Comment


            • #51
              eu zic ca merg fara probleme
              sigpic
              "BRABUS" STYLE

              Comment


              • #52
                eu am jante j7,5 et 35 si am pus gumele standard.arata si sta mai bine in curbe.jantele sunt mai late 2,5 cm

                Comment


                • #53
                  sunt mai late cu 3.7cm, stock jantele sunt pe 6". super bine sta guma de 185 pe janta de 190, cand la interior guma are 150. excelent chiar nu incalca decat normele de potrivire janta-anvelopa, in rest e ok...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #54
                    Am vazut la roti niste mici semne cu vopsea verde si galbena,la unele dintre gaurile de pe jante si pe capetele prezoanelor.Stie cineva sa ma lumineze si pe mine de ce s-au facut aceste semne?
                    Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by jambon View Post
                      Garantat arata foarte urat 185-50-r 15,daca vrei sa ai balonu mic pune si tu un 205pe 16,arata mult mai misto.
                      Cand am cumparat jatele erau echipate cu "caucioace" 195.45.15 si am pus una de forma, iti intra capul intre roata si oala, se vedea incredibil de urat!

                      Comment


                      • #56
                        195-55R16 sunt cele mai perfecte dar merg si 205-55r16.

                        Comment


                        • #57
                          buna, as dori sa stiu daca se potrivesc niste jante de aluminiu oz 7jx15h2 et42 pe sandero, am cauciucuri pt ele 185/50R15 (daca nu ma insel). sunt ok? dar in cazul in care cauciucurile sunt 185/60R15. nu stiu exact dimensiunea cauciucurilor pt ca le am la sat. merci

                          Comment


                          • #58
                            Merge 185/40 R16?
                            Sa ramana aceasi circumferinta

                            Comment


                            • #59
                              NU.
                              Cea mai buna dimensiune pe 16 inch este 195/55, diferenta este de 1 mm - .

                              Comment


                              • #60
                                Tabel latime Cauciuc in Functie de J-ul Jantei.jpgAm gasit pe goagal un tabel cu dimensiunile optime in functie de jante .
                                Sper sa fie de ajutor

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google