Inlocuire Lichid De Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inlocuire Lichid De Frana

    Salutare....
    Apelez si eu la experienta voastra cu o intrebare...Cum se schimba lichidul ded frana la logan 1.4mpi???
    Am manualul de service dar nu am gasit nimic despre asa ceva...dacia recomanda ca dupa 3 ani sa fie schimbate lichidele de frana si de racire al motorului....eu mai am un pic si fac 3 ani cu masina...
    Stiu cum se face aerisirea dar cum se inlocuieste lichidul?
    Se scoate din borcan cu o seringa lichidul din el si apoi?....
    Multumesc mult eventualelor raspunsuri.

  • #2
    nu


    se desface piulita de aerisire de la etrier si se scurge tot lichidul cu capacul de la borcan deschis la ambele roti odata ... dupaia se aeriseste (un fel de) pedale sa iasa tot ... se pun pilitele la loc, se umple borcanul ochi, se desfac piulitele, se aeriseste si lichidul dib borcanul umplu ochi ajunge la nivel ... (se mai completeaza dupa caz)
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      Deci in principiu se scoate lichidul din borcan si apoi se desfac piulitele de la etrierii rotilor fata si se face pedala pana iese tot si apoi se umple lichidul si se face pedala din nou pana se iese tot aerul din circuit....O intrebare la rotile spate se face la fel ca la rotile fata....ma refer ca dupa ce desfac piulitele de la etrieri scot lichidul si apoi desfac si la rotile din spate? si apoi incep sa completez.Presupun ca toata operatiunea se face cu motorul oprit nu?

      Comment


      • #4
        cu motorul oprit, la fel se face si pe spate

        daca tot il schimbi pune ceva mai bun cu temp de fierbere mai ridicata ... motul 660, mobil ...
        sigpicMy ride

        Comment


        • #5
          Pai nici eu nu vreau sa inlocuiesc cu acelasi lichid de frana....Vreau sa iau mai bun...vreau sa il schimb ca am observat ca pedala se duce din ce in ce mai mult cand vreau sa franez....Innainte doar ciupeam pedala si prindea frana...acum tre sa aps bine pe pedala.Merci mult deluxe:-)

          Comment


          • #6
            sunt 2 explicatii la problema ta

            1. efectul de fading ... (caldura de afara)
            2. lichidul fierbe si elimina bule ... care dau senzatia de pedala de elestic ... incearca sa aerisesti si sa vezi daca iti mai face ... nu e obligatoriu sa fie lichidul de vina
            sigpicMy ride

            Comment


            • #7
              o sa incerc dar as vrea sa il si schimb daca tot a trecut perioada lui...

              Comment


              • #8
                Se schimba exact ca la vechea si rezistenta Dacie, pentru versiunile fara ABS. Pentru versiunile cu ABS se face la fel. Ar fi ideal sa se faca incrucisat aerisirea, adica roata fata stinga - roata spate dreapta si roata dreapta fata - roata spate stinga.Succese!!!

                Comment


                • #9
                  Cam prin iulie am schimbat eu lichidul de frana la 1.4 fara ABS. O mica explicatie aici. http://www.loganclub.ro/forum/showpo...47&postcount=2

                  Comment


                  • #10
                    din ce retin in manualul meu scrie ca la 4 ani se face schimbul, sau poate confund cu antigelul?

                    Comment


                    • #11
                      Antigelul se schimba la un nr de ani care este specificat in carte 3 sau 4 nu mai stiu sigur deoarece dupa acest timp inhibitorii de coroziune isi pierd proprietatile , lichidul de frana nu este nevoie sa il schimbi ...exista un aparat care determina coeficientul de apa din lichidul de frana si acolo se vede daca mai merge sau necesita inlocuirea
                      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Salutare. Am facut 90.000 km si m-am dus la un mecanic sa imi schimbe tot ce era de schimbat (am cumparat eu toate piesele si am rezolvat si cu stampila din service) AM logan 1.6 cu ABS si mi-a spus ca ii trebuie nu stiu ce aparat ca sa imi scoata tot lichidul de frana si sa il puna pe cel nou. Asa e? Trebuie sa ma duc in service pt operatiunea asta? sau nu m-am dus la un mecanic bun?

                        Comment


                        • #13
                          Din cate stiu eu exista un aparat asemanator cu cel care se face schimbul de freon din instalatia de climatizare ,adica iti scoate lichidul de frana si creaza un vid pe instalatie si apoi baga automat si lichidul nou fara a mai fi necesara aerisirea . Sper ca nu ma insel .

                          Comment


                          • #14
                            asta mi se pare ciudat, deoarece am citit multe post-uri unde persoanele ziceau ca au scos ei lichidul de frana, fara aparatul asta "smecher" ....

                            Comment


                            • #15
                              So? cum se face pana la urma?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google