Inlocuire Lichid De Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bine, multumesc si pentru acest sfat. O sa ma mai documentez.

    Comment


    • Originally posted by VlaD2803 View Post
      O sa-l fac cand se incalzeste, multumesc de acest raspuns.

      Dar, eu nu am gasit exact si de asta intreb, daca la motorizarea mea, versiunea mea, trebuie sa umblu si la rotile spate, sau doar la alea de pe fata. Adica, daca si rotile de pe spate sunt actionate prin acest ulei,chiar daca sunt pe tamburi.
      Pe spate cum crezi ca franeaza tamburii? Sigur ca ai treaba si cu rotile din spate. Exact aceeasi versiune o am si eu , ca si tine, si am facut in felul urmator: Am scos cu seringa lichid din vas pana aproape de minim, apoi am desfacut cele 4 aerisitoare ( fata si spate ), am lasat sa curga lichidul, completand cu lichid nou...in momentul in care a inceput sa curga lichid curat ( nou ) pe la aerisitoare, am strans aerisitoarele, am completat la nivel vasul si gata.... Atentie cand curge lichidul, sa nu se goleasca de tot vasul sa prinda aer. Operatiunea dureaza cam 30 -40 min, si daca o faci tu e gratis Putina atentie si se rezolva simplu...

      Comment


      • Sau dai 30 de lei la un service si se rezolva fara a mai invata de unde se slabesc aerisitoarele spate. Cand nu stii ceva bine, nu invata pe masina ta, fara indrumator. Te va costa prea mult la final.

        Comment


        • va salut! intentionez si eu sa imi schimblichidul de frana si vroiam sa va intreb daca e mai bine sa pun lichid de farana de la reprezentanta sau sa imi iau alta marca ..si eventual o recomandare. Ca si costuri nu vreau sa ma duca la mai mult de 150 de lei.

          Comment


          • Avand in vedere ca intr-un service dedicat BMW, manopera+lichidul de frana (ATE SL6, in cazul meu) costa 100 de lei, nu vad de ce sa te gandesti la 150 de lei, pentru Dacia! Eu zic sa intrebi in mai multe locuri ca sa nu-ti iei teapa cu cine stie ce preturi din alta galaxie.
            Ce lichid folosesti, e relativ pentru ca piata ofera foarte multe repere: Ferodo, ATE, Aral, Mobil, etc, insa foarte important e ca lichidul sa fie DOT4.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • sal, in reteaua dacia te costa vreo 80 lei schimbul, (lichidul de frana, manopera, garantia )plus verificarea franarii pe standul de proba.
              sigpic
              Asigurari Rca, Casco,Locuinta, Viata,etc...

              Comment


              • L-am schimbat si eu in toamna. I-am pus castrol parca. Deci... alege ce lichid vrei!!! Bafta

                Comment


                • Multumesc de raspunsuri baieti

                  Comment


                  • Am 60000km si 6,5 ani cu Loganul. Are ABS. Ce lichid de frana imi recomandati ? Eu as folosi asta sau asta . Care e mai bun? Franele au mai slabit un pic, nu mult, am baza in ele...dar ma gandesc sa-i fac schimbul totusi, ar merita si ea . De unde ati gasit/cumparat furtunasele ?
                    Last edited by IceMoon; 22 March 2013, 18:36.
                    sigpic

                    Comment


                    • Daca ai abs eu iti spun sa cumperi lichidul de frana si sa mergi la un service ce are aparatul acela de schimat lichidul. Este mult mai sigur si usor. Si. Asta cu slabitul franelor a fost tare ) schimba cauciucurile. Ata timp cat abs.ul intra la franare blana franarea se face corect si nu slabeste. Lichidul se schimba pentru ca atrage apa si pierde din proprietati. Diferenta se vede in cazul in care supraimcalzesti franele si fierbe mai repede, dar la un mers normal nu ai cum sa iti dai seama. Pe frana cauciucurile fac diferenta.
                      Last edited by o8MeLC; 22 March 2013, 20:44.

                      Comment


                      • Fading-ul poate sa mai apara la viteza mare in regim de autostrada, cand esti nevoit sa franezi violent, temperatura franelor crescand foarte repede si foarte mult. Un lichid in parametri normali poate sa faca diferenta in acel moment.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • In concluzie , pana acum nici o parere relevanta cu privire la lichidele de frana pentru care as opta ... @o8MeLC ma refeream la faptul k pedala de frana prinde un pic mai jos...nicidecum ca nu tin franele
                          sigpic

                          Comment


                          • Avand in vedere ca in noiembrie masinuta implineste 8 anisori, m-am hotarat sa inlocuiesc lichidul de frana, am zis ca-i ajunge cat si-a facut treaba M-am dus la reprezentanta si schimbarea s-a facut prin metoda gravitationala, s-a folosit lichid frana de origine dot 4 si pe langa aceasta operatiune am spalat si curatat sabotii spate si reglat frana de mana, cost total 165 lei. Schimbari dupa aceasta operatiune nu am observat, pedala este la fel ca inainte.

                            Comment


                            • Si eu care credeam ca sunt cel mai din coada, am 6 ani...

                              Cum nu ai observat nici o schimbare? Nu e frana mai eficienta, nu e pedala mai tzapana? Nu se opreste masina mai repede?
                              Sunt convins ca nici la mine n-o sa observ vreo diferenta, dar vezi ce spun colegii p-aci, schimbi lichidu, ai alta masina ))

                              Comment


                              • Nu, chiar nu am simtit nici-o diferenta, pedala este la fel ca inainte si franeaza la fel. Poate o fii din cauza ca am decat 57613 km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google