Cum/Unde As Putea Lega Degivrarea La Oglinzi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Augustin-Yng multumesc de raspuns acuma stiu si eu exact ce sa caut , eu vreau mecanice si sa-mi fac doar degivrarea deci am nevoie ori de VAN ori de Sandero Stepway , si desigur sticle cu rezistenta ptr. degivrare.Forma o au toate la fel sau difera?
    Cele cu capacul vopsit au vre-un avantaj fata de celelalte?
    Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

    Comment


    • Salut.
      Forma e aproximativ identica.La cele cu capac e vorba de design,adica e in ton cu,culoarea masinii.Si da mai bine.
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • Vreau sa trag fir de la releu prin tabloul de sigurante. Stie cineva sa-mi spuna unde gasesc pini dinaceeia cum sunt in tablou?
        Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

        Comment


        • Asa arata cred sau ceva de genul...
          Attached Files
          Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

          Comment


          • Pinul ala dublu l-am conectat pentru alimentarea oglinzilor de pe un plus permanent. Eu am facut rost de pini pentru tabloul de sigurante cumparind un tablou de sigurante de aici de pe forum si am scos pinii care mi-au trebuit. Daca vrei doar pinii pentru degivrare iti trebuie pini mici.

            Comment


            • Am gasit la cineva pini din tablou de vanzare dar a spus ca are de un singur fel si nu stie care din marimi este.Intrebareaca pinii sunt simpli se pot folosi ptr. orice sigurante?
              Si este greu de scos sau de introdus?
              Intentia mea e sa iau + de la releul de dezaburire ,sa-l trec prin tablou cu siguranta la locul ei(degivrare oglinzi) si de acolo plec cu doua fire la oglinzi.
              Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

              Comment


              • Pai asa am facut si eu. Plusul pentru alimentarea oglinzilor se i-a tot din tabloul de sigurante de la siguranta F38 = Siguranta radio auto (261) - bricheta prima pozitie (101) - suport releu lumini de zi (1034)

                Faza misto ca f38 are pin dublu iar un pin nu are fir si te legi acolo ;)

                Ca sa-ti raspund concret la intrebare iti trebui doi pini mari simpi si doi pini mici.

                Ti-am pus si doua poze. Ca sa scoti sau sa bagi pini in panoul de sigurante tragi cu o surubelnita in sus clipsurile alea de plastic gri de pe lateralul panoului. Vezi ca pinii mici mai au si o ureche metalica care trebuie inpisa in spate ca sa iasa. Pinii mari ies super rapid.

                In a doua poza ai exemplu de pini mici si siguranta care se foloseste pentru degivrarea oglinzilor.

                Spor la treaba.
                Attached Files

                Comment


                • Multumesc usr1 , vreau sa fac doar degivrare fara reglaj la oglinzi deci am nevoie de doi pini mici simpli corect ?
                  Foarte utile informatiile si pentru cei ce vor vrea sa-si faca imbunatatirea asta la oglinzi.
                  Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                  Comment


                  • Da iti trebuie ce-i doi pini mici pe care ii bagi in panoul de sigurante. Oricum e foarte simplu de conectat degivrare dar e foarte utila deoarece cind ploua ti se usuca oglinzile rapid si nu mai e necesar sa le stregi tu.

                    Comment


                    • Am incheiat cu succes modificarea oglinzilor, totul functioneza perfect.Au fost testate la munte unde m-a prins o ploaie torentiala (cu strigaturi).
                      Plusul de la firul bej l-am luat foarte simplu cu ajutorul unei piese ce asigura legatura de la un fir neantrerupt la un fir atasat de noi.Am atasat cateva poze sper sa fie de folos.Apoi am trecut firul atasat prin tabloul de sigurante si la oglinnzi.Minusul l-am luat direct din usi de la unul din suruburile existente.
                      Succes tuturor celor ce vor sa faca aceasta modificare!
                      Attached Files
                      Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                      Comment


                      • Ai lucrat bine merlasviorel. Mi-a placut ideea ta cu papucii pe cabluri, simplu si ieficient. La portiera din dreapta ai tras firul de plus prin bord?

                        Comment


                        • L-am tras pe jos pe sub mocheta aranjat frumos (am avut cablu destul de lung),nu incurca cu nimic si nu se vede.
                          Prin bord era prea complicat desi ar fi fost cel mai bine.
                          Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                          Comment


                          • Eu cind mi-am pus oglinzile electrice am tras cablajul prin bord si credema ca nu e complicat deloc. Singura conditie e sa demontezi ceasurile apoi totul vine de la sine. Modul cum sunt trase firele nu are o asa de mare importanta....cel mai important e sa fie functional si sa nu produca vreun scurtcircuit sau mai rau incendiu.

                            Comment


                            • care este grosimea firelor care le-ati folosit la montarea degivrarii in oglinzi?
                              niste fire mai groase sant mai sigure?

                              Comment


                              • Ia-te dupa grosimea firului de degivrare luneta,cel de la care te legi cu firul de +.
                                Mai bine un pic mai gros decat prea subtire.
                                Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google