A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar la noi in tara nu se poate sa tinem o masina numai 5 ani ca nu ne permite buzunaru!

    Comment


    • @deluxe de unde ai luat mobil-ul ala?
      Ce parere aveti de valvoline nu mai stiu cum ..75-90.
      Dinala am gasit la casa de cultura- deluxe si constantenii stiu despre ce vorbesc.
      sigpic

      Comment


      • Am schimbat azi uleiul la 23400 km, pe ideea ca pana acum am facut rodajul cutiei si cu uleiul asta nou merg pana la 100.000 km. Uleiul era un maro inchis chiar daca in poze apare negru, fara depuneri sau pilitura metalica. Nu stiu ce culoare avea cel original, dar cel pus azi era asemanator celui alimentar. Am pus dacia 75w80. Impresii: parca intra mai usor a 2-a la care daca nu faceam o scurta pauza dupa demarajul cu a 1-a imi caraia. Dar se poate sa fie numai autosugestie.
        Attached Files

        Comment


        • Dc nu ai facut si din fata poza la bidonu de ulei sa vedem ce firma este?

          Comment


          • Uite una si din fata. Si ca sa fie meniul complet si o poza a bonului.....
            Attached Files

            Comment


            • Oare un Elf nu era mai bun?

              Comment


              • trevuie sa dai scutul jos sa verifici uleiul la cutie

                Comment


                • @Urs daca nu schimbai uleiul din cutie la fantastica suma de de 23.400 km putea sa pice cutia de "viata usoara". A mea caraie de noua in marsarier si in treapta a 2-a cand ii dau pe nemestecate, da stiu ca nu am ce sa-i fac! La ce "solicitari" este supus uleiul din cutie eu spun sa il schimbati la 10.000 km ... astia care nu au ce face!

                  Comment


                  • Originally posted by Urs View Post
                    ........... Am pus dacia 75w80. Impresii: parca intra mai usor a 2-a la care daca nu faceam o scurta pauza dupa demarajul cu a 1-a imi caraia. Dar se poate sa fie numai autosugestie.
                    De unde ti-ai procurat seringocu ala ? (si furtunu), ca eu n-am gasit nici la farmacia veterinara.

                    Comment


                    • 75w80? api gl4? ciudat
                      sigpicMy ride

                      Comment


                      • Anul trecut am gasit la o farmacie veterinara din oras. Se poate face si mai usor dintr-o sticla PET la care se gaureste dopul si se introduce fortat furtunul de perfuzie. Cu seringa e mai multa munca.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Moama saraca, zici ca e la reanimare pusa

                          Glumesc , e bine ca ai facut poze la toata ''operatia'' .

                          Comment


                          • Originally posted by vasile78 View Post
                            @Urs daca nu schimbai uleiul din cutie la fantastica suma de de 23.400 km putea sa pice cutia de "viata usoara". A mea caraie de noua in marsarier si in treapta a 2-a cand ii dau pe nemestecate, da stiu ca nu am ce sa-i fac! La ce "solicitari" este supus uleiul din cutie eu spun sa il schimbati la 10.000 km ... astia care nu au ce face!
                            Ia vezi nu cumva covorasul iti intra sub pedala de ambreiaj?Daca nu inseamna ca mai trebuie reglat din filetul de la furca , dar ai grija sa nu il tensionezi prea tare!

                            Comment


                            • daca pun alt ulei peste cel din cutie afecteaza cu ceva ? cam 500gr trebuie sa completez

                              Comment


                              • Da, se altereaza structura acestuia.
                                Pune doar ulei cu aceleasi specificatii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google