A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Asa ziceam si eu: apa, paie si bataie. Pentru cine nu vrea bataie de cap, 1 milion pentru un bidon de ulei Elf n-o fi capat de lume.
    Cum am mai zis. Romanii stiu exact ce vor de la o masina: sa mearga ca in prima zi si dupa 10 ani iar ei sa nu se ocupe decat de pus benzina.

    Comment


    • Logand 2004 DCI 65 CP, 550.000 km, un rand de injectoare schimbate si vreo 2 randuri reconditionate, tamburi schimbati o data, antigel schimbat o data, ulei si filtre (inclusiv filtru motorina) la 10.000 km, bucsi, articulatii schimbate cand a fost cazul... Uleiul din cutie nu a fost schimbat niciodata, am mers cu masina si este in stare foarte buna de functionare, intra perfect in viteze, dar e melodia aia "Romanul n-are noroc, dar se pricepe la tot"... in uleiul ala doar se balacesc pinioanele cutiei, fara presiuni, temperaturi, impuritati (poate un pic de pilitura fina).
      P.S. Masina aia a tras mult timp dupa ea remorca si rulota, acum fiecare face cum crede, dar daca ai 4 ani si 30-40.000 km eu cred ca sunt bani cheltuiti fara folos.

      Comment


      • Te si-ntrebi de ce naiba se mai gaseste ulei pentru cutie viteze de vanzare. O fi numai pentru cazurile cand se schimba planetarele sau cutia cu totul, in urma vreunui accident?

        Comment


        • Foarte corecta aprecierea Vasile.Exact ce vroiam sa completez despre conditiile de lucru al uleiului din c.v.Despre exploatarea corecta a masinilor,poate altadata.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Iancu, la ce kilometraj ai, pastreaza uleiul ala din cutia de viteze.
            vasile78, nu mai proba diverse cu cele zise de unul, altul, vezi ca proprietarul masinii cu 550k o fi uitat ce a mai schimbat si ce, unii se mai si lauda ca nu au schimbat nimic, etc. etc. Pe principiul asta, e plina tara de virgine dar pana nu probezi nu poti sa crezi.

            Comment


            • @mr.K Asta cu virginele e buna!!! Tipul mi-e prieten bun, nu cred ca vorbeste prostii dar nici nu bag mana in foc (altfel ma mintea si cu injectoarele probabil). Parerea mea este ca pe forum se exagereaza "exagerat" de mult, ca pe toate forumurile de altfel...

              Comment


              • vreau sa schimb si eu uleiul din cutie. dintr-e cei care au mai chimbat sau se pricep la mecanica: ce ulei recomandati, elf 75W80 imbuteliat sau produs la Brasov, ori dacia 75W80 uleiul cu care majoritatea spun ca vine masina din fabrica? Il pot inlocui singur acasa, in garaj pe groapa cu palnie si furtun ca la 1310?

                Comment


                • Eu mi-am schimbat singur uleiul in cutie in fata blocului e usor nu e mare inginerie si am pus elf 75W80.

                  Comment


                  • Originally posted by cioby View Post
                    vreau sa schimb si eu uleiul din cutie. dintr-e cei care au mai chimbat sau se pricep la mecanica: ce ulei recomandati, elf 75W80 imbuteliat sau produs la Brasov, ori dacia 75W80 uleiul cu care majoritatea spun ca vine masina din fabrica? Il pot inlocui singur acasa, in garaj pe groapa cu palnie si furtun ca la 1310?
                    Important e sa fie 75w80. Eu am mers pe Elf la schimbare. Normal ca-l poti inlocui si acasa, daca ai conditii.

                    Comment


                    • mi-am inlocuit uleiul din cutie cu elf 75W80. e vizibila diferenta intre mizeria de ulei pe care l-am avut in cutie si cel nou. ma refer la vascozitate. cel pe care mi l-au pus in service atunci cand mi-au reparat masina e ca uleiul de motor de gros, iar 75-ul e fluid ca un sirop. am dat cateva ture cu masina prin curte si mi se pare super la mers. o astept maine dimineata la 5-6 grade sa vad cum se comporta. revin cu detalii.

                      Comment


                      • masina se comporta exceptional. ireprosabil.

                        Comment


                        • Uleiul de cutie schimbat se simte. Este foarte bine sa schimbati acest ulei si este gresita parerea ca uleiul din cutie doar se completeaza daca este nevoie. Un ulei deosebit cu imbatranire lenta in timp este Motul Motyl Gear 75W80.
                          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                          Comment


                          • dupa faza aia cu lichidul de servodirectie , nu mai shcimb nici un lichid ce nu e trecut in carte , cel putin asa fac eu ,

                            Comment


                            • am si eu o problema am 76000 km si imi cam agata in treapata a 2 cand e rece oare sa fie de la ulei ,astept pareri merci

                              Comment


                              • eu aveam acceasi problema cu a doua, si am schimbat uleiul la cutie din greseala, cand am schimbat arcurile mi-a iesit planetara de pe stanga si mi-a curs tot uleiu din cuutie, si a trebuit sa pun ulei nou si de atunci nu mai am probleme in treapta a 2-a

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google