A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 3.4 au fost la prima umplere, 3.4 are sa aiba mereu in carterul CV
    sigpic

    Comment


    • ba da intra greu cand este frig. chiar foarte greu.

      dai in spritz la 2000 rpm si fix in momentul cand incepe turatia sa coboare, cand dispare tensiunea dintre arborele primar si secundar impingi spre tr 1 .

      va intra mult mai usor

      busonul de umplere este gandit in asa fel incat nu ai cum sa bagiu peste. si chiar daca reusesti printr un miracol sa bagi mai mult ulei in va scuipa prin aerisire

      @ dr_mke in manual scrie de 2.8 - 3 litri mai mult este imposibil. torni si curge pe jos. eu am JH3 057 poate ai alt tip
      Last edited by alessandro; 27 November 2011, 16:48.

      Comment


      • Eu cand am schimbat tot 3 litri am pus, si la urma deja incepuse sa prelinga afara, a trebuit sa pun repede busonul la loc

        Comment


        • @ alessandro - eu stiam ca 1.6 16V are JH3-060, fata de 052/053 la 1.6/1.4 8V. Poate o fi doar 057 sau ambele pe 16V.

          Cum merge cu Motul 75W80 fata de cel din fabrica ? Mai bine/mai prost/la fel ?
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • Na belea ca sunt niste prostii si astea. Am 2 carti si in ambele sunt alte date)
            Attached Files

            Comment


            • Din cauza unui burduf de la planetara am ajuns sa schimb si uleiul din cutia de viteze , era negru(nu l-am schimbat niciodata in 5 ani si 67.000km.Am cumparat 4l ELF Tranself NFJ 75w80

              Comment


              • Exact cum am spus, in functie de manual se da 2.8 sau 3.1, nu 3.4. Ideea e ca trebuie ~3 litri.

                Stie cineva daca sunt diferente notabile intre Elf 75W80 TRJ, NFJ, TRP ? Care din el este cel pentru Logan, JH3 ?
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • @ shakar recomand cu caldura Motul 75w90 intra mai usor in viteze

                  Comment


                  • 75W80 sau 90 ? 90 cred ca e cam vascos, eu oscilez intre Motul 75W80 si Elf 75W80.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Motul 75w80 nu exista. doar la elf ai cifrele alea.

                      se observa ca intra mai bine atunci la inceput ca dupe te obisnuiesti

                      Comment


                      • Cum sa nu existe Motul 75W80 ? Exista si ELF si Motul, mai la toate firmele gasesti si vascozitatea asta. Nu o sa ma abat de la indicele asta.

                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • ce dauna sunt. 75w80 am bagat si eu.

                          mai nasol este ca Motul a inceput sa se cam amestece cu ELF. nu prea mai stii ce cumperi. ultima data nu am fost deloc multumit de 8100 xcess

                          Comment


                          • la ce va faceti probleme cati litri intra in cutie ? Si asa trebuie sa bagati pana da pe afara , deci daca nu da pe afar nu ati bagat destul
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • Am citit un manual de intretinere la Matiz, spune clar - uleiul se schimba dupa primii 1000 km apoi la fiecare 40 000, 2.1L cu vascozitate 75W85. Problema e ca nu prea se gaseste si la ultimul schimb s-a bagat Mobil Mobilube HD 80W90. Merge ok cutia doar ca din TR4 in TR3 fara sprit caraie, si asta la viteze banale, adica la 40-50 daca nu ii dai sprit caraie usor cutia. Aia din service au ales sa uleiul asta pentru cutie dar CST @ 40* are ~140 fata de un 75W85 care are 70.

                              La Logan vad ca va foiti sa nu il schimbati la 4 ani...mare paguba.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • trebuie neaparat ca uleiul sa aiba norma GL 5 ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google