A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc, dar nu ma ajuta. In poza pe care am pus-o se vede destul de bine ca nu este un buson cu "gaura".
    Cine si la ce a mai vazut asemenea buson?
    Last edited by Fanez; 14 November 2015, 18:36.

    Comment


    • Esti kulmea ai cheie patrat de desfacut busonul baii de ulei ?? daca da SE POTRIVESTE PERFECT si la busonul cutiei de viteze!!Ai incercat macar ? sau doar din vedere zici tu ca nu se potriveste.

      Senzatia asta am avut-o si eu prima data cand sa schimb uleiul din cutie...am zis ca nu are cum sa mearga cheia patrat de la motor , dar s-a potrivit stas.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        Multumesc, dar nu ma ajuta. In poza pe care am pus-o se vede destul de bine ca nu este un buson cu "gaura".
        In poza pusa de tine eu unul vad un buson cu gaura patrata! Tu ce vezi?
        Last edited by DannyMC; 14 November 2015, 20:51.

        Comment


        • Oi fi eu tampit dar nici chiar atat. Busonul original era identic cu cel de la motor. Asta are in centru un fel de piramida, se vede si in poza ca nu are adancime decat in jurul formei aleia din centru care este in relief ca sa zic asa. Ce se vede in centru nu este gaura, e proeminenta.

          Incercasem cheia cu care schimb uleiul la motor inainte de accident si se potrivea la fix. Dupa reparatiile din service nu mai e acelasi buson.

          Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk
          Last edited by Fanez; 14 November 2015, 21:29. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • E tare curios ce zici! M-am uitat la poza ta pana n-am mai putut si pot sa jur in continuare ca e un buson clasic cu gaura patrata! Nu vad nicidecum o proeminenta acolo!
            Sigur n-ai incurcat pozele?
            Uite poza ta si una cu un buson normal:

            Unde sunt diferentele?
            Attached Files
            Last edited by DannyMC; 14 November 2015, 21:49.

            Comment


            • Liniile galbene sunt pe muchiile "chestiei" din centru, care este in relief.
              Diferenta este exact in centru.
              Attached Files

              Comment


              • Lasa "chestia" din centru ca nu ai treaba cu aia tu ai treaba cu acele muchii , pun pariu ca nici macar nu te-ai obosit sa incerci cu cheia de desfacut buson ulei motor.Da jos scutul ala si o sa vezi ca merge cu cheia "clasica" de la motor , deja dam in penibil sa vede de la o posta ca e pentru cheie patrat (fix acelasi patrat ca la busonul baii de ulei).
                Last edited by prometheus; 14 November 2015, 22:06.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Nu merge mai omule ca am verificat. N-are unde sa intre. Maine fac alte poze. Am verificat inainte sa-mi schimbe aia busonul si era cum spuneti voi. Asta e altfel. Am pus cheia pe el.

                  Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Pai inseamna ca poza pusa de tine e facuta inainte de interventia alora! pentru ca in poza se vede foarte clar ca e surub pentru cheie de tip patrat.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • E pentru cheie gen tubulara, nu gen imbus.

                      Muchia rosie este aproape la nivel cu marginea mazgalita tot cu rosu.
                      Attached Files
                      Last edited by Fanez; 14 November 2015, 22:16.

                      Comment


                      • Dar cine a zis gen imbus ??? Uite ma cheie de genul asta iti trebuie atat pentru golire ulei motor cat si pentru golirea cutiei.Tip patrat ,ma doare mana de cate ori incerc sa te fac sa intelegi.
                        Sa vede ca n-ai umblat pe la schimb de ulei motor!

                        Last edited by prometheus; 14 November 2015, 22:19.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Am aici cheia de ulei. La motor intra pana la linia rosie, la cutie intra pana la linia galbena.
                          Busonul de la motor, chiar daca e poza neclara se poate vedea ca difera ce celalalt.
                          Attached Files
                          Last edited by Fanez; 14 November 2015, 22:54.

                          Comment


                          • Fa rost de o alta cheie tip patrat specifica pentru motor logan.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              E pentru cheie gen tubulara, nu gen imbus.
                              Cheie gen tubulara = care imbraca surubul (busonul) indiferent de forma (patrat, hexagon, triunghi).
                              Cheie gen imbus = care intra in surub (buson) indiferent de forma (patrat, hexagon, triunghi).

                              asta pe care o am si am pozat-o este fix specifica pentru Logan.
                              Last edited by Fanez; 14 November 2015, 23:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Fa rost de un patrat cu latura mai mica si incearca, probabil au schimbat busonul si garantat nu se mai potriveste patratul acum. Daca in poza ta nu e iluzie optica atunci proeminenta aia e un patrat rupt in buson. Daca nu vrei sa mai dai bani pe o cheie ,ciopleste un lemn si verifica daca si cat intra , asa poti verifica si latura la patratul din buson.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google