A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    eu am vazut la baieti din service au un capac cu un furtun am mai vazut la bidoanele de dextron si din cate am vazut la ei se duce frumos asta in incapere la caldura daca vrei sa il schimbi afara sar putea sa te cam chinui putin ca uleiul este mai vascos iarna si curge greu dar poti sa il incalzesti untrun vas cu apa calda

    Comment


    • #92
      Merci de sfat!! m-am descurcat cu un furtun cu palnie.
      Am bagat ulei BP Energear 75W90 cost 0ron ,schimbul facut la 19000 de KM
      Poze cu uleiul uzat si alte poze cu busoanele(umplere si golire)
      Attached Files
      Captain of the black pearl

      Comment


      • #93
        Eu am asistat personal la schimbarea uleiului din cutia de viteze la un Logan 1.4 mpi din 2005 cu aproximativ 150.000 km si sincer va spun ca uleiul era foarte curat si doar putina pilitura de fier in el,iar acea pilitura era depusa pe buson probabil are un magnet asa mi-a zis cineva.Schimbul sa efectuat cu Elf si a intrat 3 litri si un pic.deci parerea mea ca nu are nici un rost acest schimb.Si am uitat sa mentionez masina a fost "ucisa" la maxim cu plecari,liniutze,etc.

        Comment


        • #94
          fratilor ce aveti cu uleiul din cutie am tovarasi mecanici la renault si nuci gand de schimbat ulei in cutie...si de pilitura aia e normal orice grup ce merge cu pinioane o sa aiva pilitura.eu am 95000km si nu are nimic plus cai dau si 7000 rot/min...asa ca sfatul meu lasatil acolo..
          sigpic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

          Comment


          • #95
            salut baieti !
            am aproape 60.000 km chiar ma gandeam cand va trebui sa schimb uleiul din cutie ,e da poate sa spuna cineva la diesel cum se schimba si pana la urma ce ulei trebuie pus in cutie ca am vazut cateva pareri si m-a bagat in ceata ,ca o parere este bine sa il schimbi uleiul la cutie acesta in timp isi pierde din proprietati si devine apa chioara in cutie .

            Comment


            • #96
              Gelica75 am un Prieten cu DCI 65 cp 250.000 km in bord, nu a schimbat uleiul din cutie niciodata si nu are nici o problema, nu cred ca Dacia recomanda schimbarea uleiului. Daca era necesara schimbarea fii sigur ca aceasta era inclusa intr-una din revizii!

              Comment


              • #97
                La mine caraia mai mereu cand bagam marsarier si calcam ambreiajul pana in podea, de cand am schimbat uleiul nu a mai carait si intra mai bine si in treapta 1-a.
                Last edited by GFN; 24 February 2009, 14:46.
                Captain of the black pearl

                Comment


                • #98
                  Castrol TAF-X 0,5L 60 ron l ~ 200 ron total

                  pare mult

                  stiu ca ajuta dar ...
                  ma unge cu ceva la sufletel?
                  sigpicMy ride

                  Comment


                  • #99
                    io am 101.450 km si nu l-am schimbat deloc....merge super bine

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian___30 View Post
                      Pai si de ce nu vrei sa bagi TransElf 75-80 TRJ ?
                      Tot de asta e si in cutie.

                      PS: aveti un tabel cu uleiurile pt Logan? 3 litri si ceva mi se para tare mult la cutia asta (desi parca asa am vazut scris intr-un tabel care nu-l mai gasesc). Multumesc
                      Da tot de asta e si in cutie da nu la Logan poate la Megan ca tot rimeaza , la Logan e dacia oil

                      Comment


                      • Originally posted by Tudor_cj View Post
                        Uleiul din cutie nu se schimba, se complecteaza din 60.0000 in 60.000km.
                        De unde stii?
                        Scrie in carte asa ceva?

                        Comment


                        • @Aline nu scrie in carte ca nu se schimba, dar nici ca se schimba. Logan 1.4 al unui prieten cu 300.000km in bord, nici o problema la cutie, fara ulei schimbat. Oricum daca se schimba nu e nimic rau, doar niste bani cheltuiti!
                          Last edited by vasile78; 12 March 2009, 23:38. Reason: P.S. Si nici nu a completat uleiul in cutie!

                          Comment


                          • Daca zici tu,te cred pe cuvant.

                            Comment


                            • @Red_Alin nu ma crede pe cuvant, eu nu le am cu mecanica, doar cunosc multe persoane cu Logan si am cules informatii de la fiecare.

                              Comment


                              • cand cumperi o masina sh i schimbi uleiul din cutie.
                                TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google