A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pana la uleiul din cutie ii schimbi mai bine cureaua de distributie.

    Comment


    • Corect Vasile.
      De acord.

      Comment


      • normal ca i schimba si cureaua de distributie,ca poate nu stii km reali ai masini.poate sa aiba si sub 60000 km cureaua, dar trebuie schimbata daca masina nu a circulat periodic.
        treaba cu completatul nu am auzit.o. cand schimbi ambreiajul, schimbi si uleiul din cutie
        TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

        Comment


        • Asta la cati km?

          Comment


          • Originally posted by flavio View Post
            cand schimbi ambreiajul, schimbi si uleiul din cutie
            Sigur? Stii tu sigur?

            Comment


            • Flavio... pana la urma schimbam uleiul dupa ce cumparam masina SH, schimbam cand se schimba si ambreiajul, sau si una si alta ? )

              Pentru majoritatea cutiilor manuale, nu este necesar schimbul de ulei pe durata exploatarii decat in cazurile in care producatorul specifica acest lucru.
              Totusi, este recomandat sa se schimbe uleiul din cutie dupa iesirea din rodaj, sau ~5000 KM. Chiar se observa particule metalice atat pe buson cat si in ulei.

              Comment


              • red_alin.nu se face la un a numit nr de km,le schimbi cand vrei.

                myke...mai schimb si eu pareri cu prieteni,angajati service...fiecare face cum vrea.ca sa te lamuresc..un prieten s.a dus la service sa schimbe ambreiajul,a dat cutia jos,si angajatul i.a zis ca daca face asta sa cumpere si ulei pt cutie ca sa.l schimbe.si asta a facut.masina nu a achizitonat.o de noua,avand atunci in jur de 70000 km.mi.a zis ca a simtit diferenta la schimbarea treptelor.
                cum am mai spus:Fiecare face cum vrea.

                raziel...poti sa le faci si deodata si separat.exact cum ai spus si tu nu specifica producatorul la cati km sa fie schimbat uleiul.nu am auzit pe nimeni sa schimbe uleiul din cutie la 5000 km.eu am 28000 km si nu l.am schimbat.eu cand o sa schimb ambreiajul o sa schimb si uleiul din cutie.(nu se va intampla curand)numai bine
                Last edited by flavio; 13 March 2009, 18:56.
                TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

                Comment


                • Pai particule metalice o sa se observe si dupa schimbarea uleiului din cutie, nu ma pricept dar din cate am mai vazut pinioanele cutiei se uzeaza in timp deci rezulta particule de fier. Ce nu inteleg este cum se schimba mai usor vitezele dupa schimbarea uleiului, ce aia din fabrica i-au pus ulei de soia? Ca un exemplu, un amic are un mercedes 2500 cm3 din '89, l-a cumparat cand avea vreo 500.000 km in bord iar acum are 1 milion, nu a schimbat ulei din cutie niciodata. Oricum eu nu schimb pentru ca am putini kilometri cu masina.

                  Comment


                  • vasile78...conteaza cum uzezi masina.cum am spus nici eu nu am de gand sa schimb uleiul din cutie.fiecare schimba cand crede el de cuviinta sau deloc.asa e si la uleiul de motor..poti sa.l schimbi la 6000 sau 15000km sau cat vrea fiecare...
                    eu mi.am spus doar parerile.bafta
                    TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

                    Comment


                    • Da,corect,da sa il schimb dupa rodaj sa fim seriosi.
                      Nici chiar asa.
                      Pai atunci dupa ce terminam rodajul hai sa schibam tot domle si ulei de servo si din motor si lichid de frana si ulei din cutie.

                      Comment


                      • stiti ceva preturi la uleiul de cutie? macar asa aflam cam cat ne-ar ajunge distractia asta cu schimbatul.

                        Comment


                        • Un ulei bun e in jur de 30-50 lei/litru.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • @Andrei multumim, ieftin ca braga uleiul asta... da totusi nu m-a lamurit si pe mine cineva de ce se schimba mai usor vitezele dupa schimbarea uleiului. Sau apare efectul placebo? Nu cumva se mai castiga si cativa cai acolo...? )

                            Comment


                            • Poate ceva "magari".
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • Din 2006 de cand am "golanelul" ii pun doar ulei Dacia Oil Plus si-mi merge brici nu avut absolut nici o problema pana acum toarce ca o pisica!

                                http://img82.imageshack.us/img82/67/4744hy3.gif

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google