Computer Bord Pentru Un Logan.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Computer Bord Pentru Un Logan.

    Salut, am un Logan 1.4 MPI din 2007, fara computer de bord. As vrea sa stiu daca la reprezentanta Dacia se poate pune si la ce pret? Va multumesc.

  • #2
    Ce nivel de echipare are masina ?

    Comment


    • #3
      Ce conteaza nivelul de echipare ? Daca nu are CB, raspunsurile sunt :
      - NU, nu se poate pune la reprezentanta;
      - DA, se poate pune de cineva care a mai facut acest lucru, sau chiar personal, asta presupunand un nou EEprom (scris cu nr. de kilometri dorit; parca userul Ciprishor comercializa asa ceva...cu instructiuni si despre firul de debit de carburant), maneta cu buton, acces la o statie de lipit cu aer cald sau chiar un ciocan de lipit termostat. Si, bineinteles, ceva cunostinte de electronica...
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • #4
        Eu spun ca se poate pune si la reprezentanta...am intrebat cu un an in urma si mi-au spus ca se poate dar cu tablou de bord nou...si unul nou era vreo 700 lei la vremea aceea...deci nu prea se merita la banii aceea...nu pentru mine.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Multumesc pentru raspunsuri, am crezut ca este mai usor de facut, voi trece oricum pe la reprezentanta Dacia din Baia Mare si voi posta aici daca reusesc, poate mai intereseaza pe cineva.

          Comment


          • #6
            @ Fratello - vezi ca sari prea repede la gatul oamenilor - ggi-ul stie dc l-a intrebat - pentru ca in functie de echipare a avut un anume model de calculator si in functie de asta se poate activa sau nu functiile respective.
            Partea a 2-a poti sa-ti iei cu totul doar calculatorul din spatele ceasurilor si cu 250 de roni ai un nou calculator ... cel putin asa stiu eu.
            B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

            Comment


            • #7
              @Canto : nu prea sti ce vorbesti, fara suparare... Ce model de calculator frate ?! Despre ce calculator vorbim aici ?! In versiunea 6 a bordului se activeaza CB si cu consum instantaneu, in versiunea 7 se activeaza fara consum instantaneu...Aceste lucruri (functiile CB) le face microprocesorul placii cadranelor de bord, nu cine stie ce calculator...Astea se stiu de mult, de multi ! Chiar daca isi cumpara (de pe forum, cu 150-200 lei , nu din reprezentanta cu 700 ) ceasuri de bord cu CB, mai sunt totusi necesare : cablarea firului care comunica debitul de carburant (NUMAI UNELE Loganuri diesel Euro3 au avut acel fir tras pina la bord !!! si asta din intamplare, nu ca regula !) , montarea si efectuarea conexiunilor la maneta cu buton si (eventual ;) ) scrierea numarului de kilometri, ca doar nu l-o lasa pe zero ! Cititi mult inainte sa va dati cu parerea; este mai bine asa ! Parerea mea...Numai bine !
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #8
                Modelul de echipare este Preferance, daca la asta va referiti.

                Comment


                • #9
                  excelent. iti cumperi un bord, scrii kilometrajul in el si mai cumperi maneta cu buton in cap, eventual mai tragi un fir. toate astea costa mai putin de 200 de euro, cat dai la reprezentanta. vezi ca sunt colegi pe forum, la rubrica de anunturi, care activeaza functii sau programeaza borduri.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    La reprezentanta in Constanta, cunoscuti pentru preturi astronomice, mi-au zis ca ma costa 1190 de lei (manopera+piese). Am facut la Free_Fiber cu un pret mult mai mic.
                    Ia legatura cu un user care se ocupa de asa ceva si poate sa iti trimita kit-ul prin posta.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      eU NU AM AVUT DIN FABRICA COMPUTER DE BORD SI TOTUL S-A REZOLVAT PRIN ACHZITIONAREA UNEI MANETE CARE SA AIBA BUTON SI RESCRIEREA SOFTULUI DIN 6001 IN 6002 DE LA CEASURI SI LEGATURILE ELECTRICE COST TOTAL 150 MANOPERA + PIESE
                      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Pana la urma mi-l face kristikapa cand are drum prin Baia Mare.

                        Comment


                        • #13
                          ionele, daca mai ai garantie la masina, ca observ ca e din 2007, nu te baga sa faci schimbarea ! asteapta sa se termine garantia pentru ca pierzi garantia la bord si e pacat !

                          Comment


                          • #14
                            Mai baieti e foarte simplu la pitesti , un aparat de bord nou o maneta noua cu conact , tri fire legate ,cam 1.2mil

                            Comment


                            • #15
                              plus drumul Bucuresti - Pitesti , dus - intors, plus timp pierdut !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google