Sfat Achizitionare Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat Achizitionare Logan

    Va salut si va rog sa va dati cu parerea pt a ma ajuta sa iau o decizie.
    In cateva luni o sa ma intorc in tara si o sa trebuiasca sa imi cumpar o masina.Desi lumea cu care am mai discut nu prea e incantata de Dacia,eu sunt 99% hotarat sa-mi cumpar un Logan iar dupa ce o sa dovedeasca de ce e in stare, sper sa-mi iau un Duster.
    Eu o sa cumpar masina cu cash,lucru de care va rog sa tineti cont in parerile voastre.
    Ce nu sunt eu hotarat este : Ce Logan sa iau?
    As inclina mai mult spre un SH de la cineva cunoscut sau recomandat pt ca nu prea sunt adeptul masinilor noi (o investitie paguboasa din start desi stiu ca tre sa le cumpere cineva si de noi,poate nu tre sa fiu eu ala ).As salva cateva mii de euro din care as putea pune la punct masina si ar ramane si de ceva distractie .
    Pt aceasta varianta,v-as intreba: Care credeti ca a fost cel mai bun an pt Logan (tinand cont de faptul ca intr-un an s-a scos bara antiruliu,intr-un an s-a introdus ABS in serie, s-a imbunatatit tratamentul caroseriei etc...ca sa intelegeti la ce ma refer).

    A doua varianta este sa-l iau nou,ajutandu-ma de 3 bonuri pt rabla pe care sa le cumpar.
    Aici,tinand cont ca-l iau cu banii cash,se simte mult mai mult diferenta de bani intre versiuni si dotari pt ca una e sa dai 900 de euro jos dintr-o bucata si alta e sa mai pui 10 euro pe luna la o rata (e un exemplu).
    De aici intrebarea:Care varianta ofera (in viziunea voastra) cel mai bun raport ''masina oferita''/pret ?
    Eu inclin spre Preferance cu motor de 1.6 la 7500 de euro.
    Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.

  • #2
    eu unu iti recomand un laurante 1.6 pentru aer conditionat...ca in ziua de azi aerul nu mai e o comoditate ci un necesar...eu unu nu mi-am luat si mor de necaz.Fara nu se poate folosi masina in timpul verii.Dupa parerea mewa nu iti recomand una SH..doar daca o iei de la cunoscuti care stii ca au ingrijit-o.Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva,dar macar mi-am dat cu parerea:P.Numai Bine!
    Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
    sigpic

    Comment


    • #3
      Daca vrei masina SH iti recomand sa cauti un Logan Prestige din 2007 minim.

      Spun Prestige pentru ca are 1.6 16v + tot ce se poate sa aibe un Logan.

      Daca vrei noua iti recomand Laureat dar tot cu un motor 1.6 16v. Singurele lucruri pe care nu le ai la Laureat fata de Prestige sunt jantelete de aliaj si geamurile electrice spate.
      sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

      Comment


      • #4
        Daca iti iei dacie sh, as inclina spre un MCV Laureat full din 2008 - 2009 1.5 DCI 85CP, la care a fost adaugat optional ABS, geamuri electrice spate (astea sunt in nr. mic), si airbaguri laterale. Pretul uneia recuperate de pe leasing si revanduta in targ cu vreo 45 000 de km e in jur de 6000 - 7000 Euro la varianta cu 5 locuri, si pot spune ca unele aratau impecabil.

        Comment


        • #5
          daca vrei benzina eu zic sa fac un efort sa iei un prestige phase 1 1.6 16v. este dupa parerea mea un motor exceptional din toate punctele de vedere. putere consum fiabilitate. este usor de intretinut, nu costa mult si este si economic. 16v consuma cat un 1.4. 1.6 consuma mai mult decat 16v si nu are puterea lui. pe prestige ai tot ce trebuie abs aer si geamuri. eu iti zic din proprie experienta pentru ca am prestige phase 1 16v prestige 2 16v si sandero stepway de 1.6. cam asta e parerea mea

          Comment


          • #6
            Ia 16 valve ca ala este cel mai bun motor,poti sa mergi si cu viteza si la consum si la tot ce vrei!

            Comment


            • #7
              ivan si la femei merge ?

              Ca si parerile colegilor de mai sus...mergi pe ph1 prestige sh ... il gasesti cam al 5000-5500 de euro cu maxim 80.000 de km

              Comment


              • #8
                Merge ,,,mai ales cu femei.
                Bobo sa fi vazut toate cunostintele mele ce au mai ras de loganul meu si ca am fost nebun la cap ca am dat banii pe un logan ca la baniii aia luam rable din Nemtia.
                Ce sa le faci...mentalitate de comunisti...cica Dacia Logan tot Dacie Dacie ramane.
                Un var si-a luat o nubira sh si dupa o luna a venit cu ea pe trailer de la munte ca era praf,praf rau de tot,,dar era nene de la Daewoo nu de la Dacia,,ca sa nu mai zic ca acu este o caruta de oale si polueaza fonic,,,dar si el a ras de mine si ma facut nebun ca de ce am luat dacie.

                De unde mentalitatea asta la astia ce isi iau sh-uri straine cu sute de mii de km si rad de noi Loganistii??
                Cica in ziua de azi sa nu ai logan si sa nu asculti manele ca te faci de ras,chiar daca ai sh tot sa nu asculti manele si invers.
                Ia Bobo logan sa crape dusmanii ca eu de 1,8 ani o am si sunt multumit...mai ales femeile sunt multumite si ia cu aer conditionat neaparat.

                Comment


                • #9
                  Pretige 1.6 16v: La 5000 euro il gasesti cu 20 000-40 000.
                  La 80 000 km, 4000 euro.

                  Comment


                  • #10
                    Asemeni si eu, cauta un Prestige 1.6 16v SH, il gasesti in 6000 de euro cam asa in stare foarte buna, ai confort foarte bun, spatiu la greu, ai putere suficienta (desi nu am condus unul), iar de fiabilitatea tablei sau a motorului iti spun din proprie experienta ca n-ai ce sa-i porti de vina, poti sa mergi subturat, in limitare, nu cade, e beton Loganul. A mea este din 2005 si are peste 207.000 km. si n-am nicio problema, doar consumabile la timp (foarte important), taxe, carburant si cum sunt eu mai nebun, imbunatatiri cand e monetar. Bafta in alegerea care o sa o faci!
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc pt parerile postate.
                      Din cate vad,cele mai multe recomanda un SH mai dotat.Cred ca nu as tine neaparat sa fie prestige (poate fi si laureate) ,insa asa cum ziceti si voi sa caut una cu 1.6 16V si sa aiba sub 100 000 km (ideal sub 50 000).
                      Oricum,o sa lansez cererea si la Bursa,poate gasesc una cu ajutorul forumului.
                      Voi cauta sa cumpar masina cam pe la sfarsitul lui mai - inceputul lui iunie.
                      Subiectul ramane deschis si orice parere e binevenita.

                      Comment


                      • #12
                        Acu depinde si cum vrei vrea sa folosesti masina. Daca, esti tu cu sotia, si un bebe, eventual....merge ok 1,6 16v(caci are de toate), si intradevar consumul este mai mic de 1,6.
                        Daca numarul membrilor familie este mai mare (sa zicem si un animal de companie) si esti adeptul drumetilor....eu unul iti recomand un MCV 1,5 DCI (85hp).....si asta are tot cei trebuie...Abs, Ac, geamuri..

                        Cat despre Duster......mai bine astepti variantele mai incolo....poate s-or gandi si ei a echipa masina cu mai multe optiuni, la preturile pe care le cer.
                        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                        Comment


                        • #13
                          Deocamdata sunt doar eu cu sotia si vrem ''sa ne apucam '' de un bebe cand venim acasa.
                          Masina va fi folosita la un nivel mediu de exploatare,poate un 10 -15k km/an pt concediu,nevoi zilnice (inca nu stiu ce serviciu o sa am),un pescuit,dus la tara,la iarba verde nu prea o sa merg ca mi-am facut casa la curte tocmai pt a avea iarba mereu cu mine.Cam asta ar fi. Am si zis ca la Duster mai astept sa vedem,in primul rand,ce pareri or sa aiba posesorii si cum presteaza.

                          Comment


                          • #14
                            daca faci 10 15 mii pe an nici nu sta pe ganduri sa iti iei 16v. faza e ca nu mai stiu exact dar parca ph1 nu prea gasesti cu 16v decat prestige.

                            Comment


                            • #15
                              ...te asteptam cu opinii dupa ce iti iei loganash.
                              TAXI M2O

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google