Montare Modul Inchidere Centralizata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • firele galben si galben/negru la pini (UCH, EHI, A8) si (UCH, EHI, A17)
    firele verde si albastru la masa


    Aici e exact invers. Arata si pe schema, galben si galben/negru la masam iar verde si albastru sunt comenzile care se leaga la pinii de mai sus.

    albastru/negru e firul de comanda pentru deschiderea portbagajului. Aici obligatoriu ai nevoie de un releu, pentru ca pe acel fir ies maxim 0,5A si pentru un actuator ai nevoie si de 3-5 A. Pentru partea asta iti recomand sa studiezi topicul cu deschiderea portbagului din telecomnada. Difera in functie de model ;)

    Cat despre firul roz - nu l-am legat niciodata la altceva decat goarna. Poti incerca, nu ai ce sa strici. Daca nu-ti place cum se aude atunci il poti scoate. Firul de la claxon in gasesti in mufa de la maneta.
    GL-22-TOF

    Comment


    • sal'tare, am citit tot forumul cu inchidere centralizata si cred ca am inteles ceva din ce s-a vb. aici, am un logan 1.4 ambiance si as vrea sa-mi cumpar si eu o inchidere centralizata (de care imi recomandati mai ieftin), daca o montez conform scheme-i de la " danielliviu " unde vine montat motorasul din fabrica care da comanda usilor? este greu de pus ? va multumesc pt. intelegere.

      Comment


      • Sa intelegem ca nu ai deloc motorasele pe usi? Adica incui separat fiecare usa in parte?
        GL-22-TOF

        Comment


        • salut , am motorase pe usi ca daca deschid la mine la sofer se deschid sau se inchid toate usile dar nu stiu unde este starterul sau cum s-o numi ala de deschide usile la mine la sofer...
          Last edited by makake; 4 December 2012, 21:47.

          Comment


          • Nu trebuie sa cauti nici un motoras, etc. Ai de legat doar firele de la noul modul cu telecomanda de firele corespunzatoare de la UCH.
            UCH-ul il gasesti sub bord, in partea stanga, deasupra pedalei de ambreiaj. E o cutie neagra cu 2 mufe - una mare si alba cu fire groase (PI) si una mica si neagra cu fire subtiri (EHI). Acolo sunt toate firele de care ai nevoie.
            GL-22-TOF

            Comment


            • dar unde vin cele 2 fire legate la actuatorul de la usa?, ma refer la firul "roz" si cel "rosu/negru" imi pare rau ca nu stiu sa pun poza adica schema dar este cea din pagina 2, randul 2 de la chelull...
              Last edited by makake; 7 December 2012, 23:42. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Acele doua fire se leaga la un actuator care se monteaza pe portbagaj, pentru deschiderea acestuia din telecomanda.
                GL-22-TOF

                Comment


                • gata am montat-o, dar am o problema usile se inchid, dar cea de la sofer nu se inchide imi da un pic de semnal ca s-ar inchide adica se misca putin cand apas pe telecomanda dar nu se inchide si cand apas pe deschidere toate celelalte usi se deschid dar la sofer se misca putin dar tot deschisa ramane ce sa-i fac...?

                  Comment


                  • Prima verificare: incuie / descuie masina din butonul de pe bord. Daca merge, inseamna ca ai montat ceva gresit. Daca nu, e o problema la actuator.
                    Cea mai sigura verificare daca actuatorul de pe duca: Dai jos yala cu tot cu actuator, o cureti bine si o gresezi si verifici dupa aceea daca functioneaza sau nu actuatorul. Daca nici dupa curatare si ungere tot nu merge, inseamna ca motorasul e pe duca si trebuie schimbat.
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • ai dreptate esti cel mai tare, am verificat butonul de inchidere de la bord si cand apas se inchid usile mai putin aia de la sofer se misca putin si cand deschid se deschid usile celelalte si pe cea de la sofer se misca putin. Cred ca am probleme la actuator si trebe sa dau panoul de la usa jos, cred ca se da cam greu si nu ma prea pricep nici la actuator, de acolo sa fie...? daca da am pus-o...! astept raspuns, te rog danielliviu...!

                      Comment


                      • fata de usa are 3 suruburi de desfacut si apoi se trage ca e prinsa in clipsuri.
                        Se scoate un surub de pe lateral, sub suruburile de la yala, care tine o sina de la geam.
                        Se scot suruburile de la yala, apoi tijele - 4 la numar.
                        Pentru cea de la manerul exterior e nevoie de putina atentie.
                        Nu e greu. In caz de nevoie sunt disponibil la telefon.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • Am si eu o intrebare legata de inchidere: am laureate cu telecomanda pe cheie la care cu mult timp in urma i-am pus alarma cu telecomanda, si de circa doua luni i-am pus si un modul cu cheie briceag pe care il folosesc actualmente. Intrebarea este: au toate astea influienta asupra UCH-ului pe termen lung? Mentionez ca pana acum nu am avut nici o problema.

                          Comment


                          • nici pe viitor nu vor fi probleme

                            Comment


                            • N-au absolut nici o influenta. Este ca si cum ai apasa pe butonul din bord pentru inchis / deschis.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • dar nu se poate lega la butonul de inchidere/deschidere a usilor din bord?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google