Sonda de marsarier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    si in cazul meu ce ma poti sfatui?
    http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

    Comment


    • #92
      emyemanuel a spus corect cum trebuie incercat. Daca nu merge asa trebuie verificata lampa in cate este becul de la mersul inapoi. Daca totol este ok si acolo inseamna ca trebuie cautat mai amanuntit tot circuitul electric Acest lucru trebuie facut de o persoana cu experienta in domeniu. Nu doresc nimanui sa dea foc la masina dintr-o greseala.

      Comment


      • #93
        salut

        AM UN LOGAN DIN 2006 1,4 20000KM am o problema,atunci cand bag in marsarier nu mi se aprinde becul de pe stop...am verificat becul sa vad daca e ars dar..nu e ars nu are nici o problema...care sa fi-e problema Sonda? daca da unde gasesc sa cumpar o sonda si cat costa ia?

        Comment


        • #94
          o gasesti la magazine de piese auto si e cam 40-60 de lei

          sigpic

          Comment


          • #95
            Sonda de import BITRON cu mufa albastra, o am de 6 luni si este super.Mentionez ca este montat si releu pentru alimentarea becului.Inainte am avut o sonda tot de "import" dar cu capac gri din care aproape s-a smuls mufa si mi-a curs si ulei din cutie.Aveti grija ce cumparati.
            bafta.

            Comment


            • #96
              pe unde se poate completa uleiul care sa pierdut schinband sonda de marsalier?

              Comment


              • #97
                azi am schimbat si eu sonda,80 de lei piesa de origine,manopera-0,am schimbat-o eu

                sigpic

                Comment


                • #98
                  domnilor am dibuit hiba, sonda care am schimbat-o ,impecabila ,testata si functioneaza, sonda cea noua ,cumparata cu 25 de lei ,la fel impecabila, tacane,problema a fost in cutia de sigurante din apropierea bateriei, in partea laterala exista o mufa cu cateva zeci de fire, din mufa respectiva era iesit pinul care dadea comanda sau primea comanda catre lampa spate ..........un amarat de fir alb foarte subtire ,deci ii bine sa verificati si aceasta mufa inainte de a da jos sonda,.
                  http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by loganel_tbg View Post
                    pe unde se poate completa uleiul care sa pierdut schinband sonda de marsalier?
                    Bezi ca e un buson pe lateralul cutiei de viteze...pe la inaltimii ei ai sa il vezi.

                    Comment


                    • eu am descoperit cu taica-meu ca minunata sonda de mansalier de la logan e prea scurta si nu ajunge la furca aia care cupleaza am schimbat-o si ca sa nu curga ulei am facut vid in cutia de viteze (adica am astupat cu scoci furtunasul de aierisire de sub capota)
                      am invatat la fizica ca orice lichid care sta intr-un corp etans n-are cum sa iasa!!!

                      Comment


                      • Originally posted by Alexmesterul View Post
                        eu am descoperit cu taica-meu ca minunata sonda de mansalier de la logan e prea scurta si nu ajunge la furca aia care cupleaza am schimbat-o si ca sa nu curga ulei am facut vid in cutia de viteze (adica am astupat cu scoci furtunasul de aierisire de sub capota)
                        am invatat la fizica ca orice lichid care sta intr-un corp etans n-are cum sa iasa!!!
                        Si unde se gaseste acest furtunas?

                        Comment


                        • Chestia aia incercuita e in capatul furtunului de aerisire
                          Attached Files
                          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                          Comment


                          • Originally posted by Fane-CL View Post
                            Chestia aia incercuita e in capatul furtunului de aerisire
                            Ms mult. Banuiesc ca pe acolo se si poate completa nivelul uleiului in caz de pierdere

                            Comment


                            • Demontat sonda, curatat cu spray de contactacte si suflata cu aer comprimat(de la un compresor) verificat ok remontat si merge ok! in general nu prea are ce sa se strice este doar un microcontact in care mai intra diverse impuritati din ulei si nu mai permit sa inchida contactul.

                              Comment


                              • Tuti prin sonda nu circula curent ,executa inchiderea circuitului cu "masa"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google