Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 3.72 omv sprint diesel si 3.93 95`u la tm
    sigpic

    Comment


    • Azi la Petrom , Petrom 95 era 3.82 am alimentat eu

      Comment


      • Exact asa si in Arad.Si eu am alimentat tot azi de la Petrom.

        Comment


        • carrera 100 la pertomv e 4.53, de la 4.58. sa vedem daca mai urmeaza si alte ieftiniri sau e doar un foc de paie.
          sigpic

          Comment


          • Cea mai buna motorina din tara Efix Euro5 la 3,78 ron litrul in statiile Rompetrol Constanta

            Comment


            • Asteptam ieftiniri dar nu prea cred ca acuma toata lumea pleaca in concediu si face cate un plin sau mai multe!

              Comment


              • Originally posted by SUPERCAR View Post
                Cea mai buna motorina din tara Efix Euro5 la 3,78 ron litrul in statiile Rompetrol Constanta
                Cred ca glumesti,nu??))
                Trebuia sa iti fii facut poza la benzina(si ma gandesc ca si motorina e la fel)cand am fost la service de mi-au scos tot din ea din cauza apei.2 injectoare bulite plus curatare tot rezervor,pompa etc.M..e rrompetrol.
                Scuze dar daca ati fi patit si voi ca mine la fel a-ti proceda.

                Comment


                • Deva, Rompetrol, benzina de 95....3,90 azi.....
                  sigpic
                  Maică, ce mafioți de treabă !!!

                  Comment


                  • Originally posted by Red_Alin View Post
                    Cred ca glumesti,nu??))
                    Trebuia sa iti fii facut poza la benzina(si ma gandesc ca si motorina e la fel)cand am fost la service de mi-au scos tot din ea din cauza apei.2 injectoare bulite plus curatare tot rezervor,pompa etc.M..e rrompetrol.
                    Scuze dar daca ati fi patit si voi ca mine la fel a-ti proceda.
                    Poate asa se mai intampla acolo in provincie,dar in constanta unde au si rafinaria te asigur ca iti merge motorul super bine daca alimentezi de la ei,eu am 40 000km cu motorina alimentata doar de la ei si nu am probleme,tatal meu care are motor 1.4 tot numai de la ei baga si tot asa are 40 000km si nu are absolut nimic,merge foarte bine.

                    Comment


                    • Offtopicar tu nu esti in provincie?
                      La urma urmei fiecare alimenteaza de unde vrea si face ce vrea cu masina lui,eu doar ti-am spus ce am patit eu fara a mai intra in detalii referitor la aditivul ,,efix"
                      Numa bine!

                      Comment


                      • Conteaza si in ce este transportat carburantu si depozitat in constanta este avantajul ca rafinarie este aproape de peco si din cisterna este descarcat direct in peco nu mai este bagat in depozit!!

                        Comment


                        • "Deşi preţul petrolului a scăzut cu peste 50% într-un an, la pompă combustibilii s-au ieftinit imperceptibil.

                          Nu este nevoie nici de doctorat în matematică, nici de master în economie! Gazeta a făcut cîteva calcule simple, de maximum clasa a V-a, şi a ajuns la concluzia că preţurile combustibililor la pompă nu au scăzut aproape deloc faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, deşi în iulie 2008 barilul de petrol a atins cotaţia-record de 145,21 de dolari. iar acum un baril costă 65 de dolari. De exemplu, benzina de 98 a scăzut cu circa 6%, de la 4,79 RON/litru în iulie 2008, la 4,5 RON/litru în iulie 2009 (preţ rezultat din media cotaţiilor de pe piaţă).. Dar fără a ţine cont de alţi parametri, precum evoluţia cursului valutar şi paritatea euro/dolar. Ceea ce înseamnă că cineva profită!
                          Din păcate însă, nimeni nu poate face nimic în acest sens. Pe piaţa liberă, teoretic, nici Guvernul, nici autorităţile de reglementare nu pot interveni, aceeaşi situaţie regăsindu-se la nivel global. Iar conturile producătorilor şi distribuitorilor de carburant cresc continuu.

                          Ecuaţie simplă
                          Variaţia iulie 2008/2009 a cotaţiilor petrolului se traduce procentual printr-o scădere de 2,23 ori sau cu 223% a preţului "aurului negru" pe principalele burse. Bun! Dar în iulie 2008, atunci cînd barilul era 145 de dolari, litrul de benzină de 98 costa 4,79 RON. Ceea ce, dacă aplicăm variaţia, ar însemna că în iulie 2009 acelaşi litru ar trebui să fie 2,14 RON! Greşit. Preţul mediu e de 4,50 RON/litru, deci mai mult decît dublu. Şi asta nu e tot!

                          Aprecierea dolarului
                          Conform arhivei Băncii Naţionale, în iulie 2008 un euro era cotat la 3,6 RON iar un dolar, la 2,3 RON. Ceea ce înseamnă că anul trecut litrul de benzină era 1,33 euro sau 2,08 dolari. În iulie 2009 însă, un euro e 4,2 RON şi un dolar, 3,0 RON. Iar benzina costă 1,07 euro sau 1,5 dolari. Ceea ce, la prima vedere, s-ar traduce printr-o ieftinire cu 20% a combustibilului. Eroare de calcul! Benzinarii n-au scăzut preţul decît cu 6%.

                          Nu trebuie uitat însă faptul că leul s-a depreciat cu 30% în raport cu dolarul, în ultimele 12 luni. Şi nici faptul că, în iulie 2008, paritatea dolar/euro era de 1,56 $/euro şi, între timp, moneda americană s-a întărit în raport cu cea europeană. Acum, 1€+1,4$! Ceea ce înseamnă că, cifric, dolarul s-a apreciat cu 11% în ultimul an faţă de euro. Aşa că, dacă ipotetic am trage linie, preţul benzinei nu a scăzut decît cu circa 5%, în loc de 223%!!!"*

                          *sursa: gsp.ro

                          Comment


                          • Alimentat ieri de la petromv cu 3.88 aia de 95 . Scump dom'le , scump. La cat a scazut barilul ar putea sa o faca macar la 3 lei / litru . Dar de unde Craciun in mijlocul verii ???

                            Comment


                            • OMV Carrera 95- 3.94lei/L
                              Petrom 95 - 3.87lei/L
                              Agip 95 - 3.95lei/L
                              Alimentat ultimele zile de la aceste statii
                              fara linkuri externe in semnatura

                              Comment


                              • Pe timpurile astea, n-ar strica o caruta !!! macar opresti sa manance caii pe marginea drumului langa Rompetrol !!!
                                sigpic
                                Maică, ce mafioți de treabă !!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google