Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Propunere...decenta

    Am o sugestie_propunere:
    Sa se inchida acest post...incep sa faca victime aceste majorari mici, daaaar dese si...de efect la buzunar (infarcturi si alte surprize medicale)
    Evident, glumesc!
    Inainte imi propusesem sa fac circuitul "plin-gol" si acum merg pe...faramituri...bag acolo...de 30-50 lei (dupa cum sunt finantele)

    Nasol!!!
    Am bonurile de la inceput, de cand mi-am luat car-ul. Iti cam vine greu la lingurica sa vezi cat dadeai anul trecut pe un plin de motorina si...cat trebuie sa MAI scoti din pusculita pentru aceeasi operatie.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • Pentru ca vorbeam ieri de accizele pe carburant dar nu stiam care e valoarea lor, revin cu o fraza care lamureste de fapt marea hotie din buzunarele noastre. Pentru fiecare litru platim aproape 50% doar acciza si TVA:

      "Pentru fiecare litru de benzina care costa, de exemplu, 3,96 lei la pompa, statul incaseaza cate 1,732 lei, adica 43,73% din pret. Statul ia 1,099 lei accize/litru si inca 0,633 lei/litru sub forma taxei pe valoarea adaugata. Romania aplica o cota de TVA egala pentru toate produsele, de 19%." (ziare.com)

      Comment


      • Ieri am alimentat cu Top99+ , iara s-a scumpit 4,3 ROn /Litru .......
        sigpic

        Comment


        • Joi am facut plinul (2 mil ), de la Rompetrol. Preturile la motorina erau: Euro 4 = 4,44 si Euro 5 = 4,72.
          Last edited by vali007; 19 May 2008, 10:21.

          Comment


          • Aham trist dar asta e tara in care traim.. tre sa furam ca sa o ducem mai bine.
            tot la teme esti vali ?
            sigpic

            Comment


            • Vai si amar de capul nostru....

              astia scumpesc,scumpesc dar NU SE MAI SI OPRESC!
              Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

              Comment


              • La Mol,un litru de benzina de 95 costa peste 4 lei!!!
                Chiar daca toti ne plangem de preturile carburantilor,orasele devin din ce in ce mai aglomerate,numarul masinilor urca considerabil,si mai zici ca romanul nu are bani??
                Sa fim seriosi!!

                Comment


                • Romanul chiar nu are bani, insa mult mai grav este faptul ca duce lipsa de altele mult mai importante...

                  Comment


                  • Diferenta se simte la numarul de kilometrii parcursi, ca tot de 50 sau 100 ron bag benzina si daca este 4 ron si daca este 4,3 ron , o sa ajungem sa ne limitam deplasarile la strictul necesar, sa terminat cu plimbarile aiurea
                    sigpic

                    Comment


                    • Mda...Si eu simt treaba asta cu banii pe benzina cand ma duc acasa (aproape saptamanal ~300 km).
                      Tot timpul bag de 70 lei, am ''ramas in urma''. Fara sa vreau socotesc benzina la ~3,4 lei/litru ). 300 km ii faceam lejer cu ~20 litri, acum e o dif. De ~2,5 litri, fie merg mai incet fie mai scot din buzunar un 10 lei.

                      PS: in Germania litrul de motorina=1,4 Euro.

                      Comment


                      • Tavi mergi si tu juma de drum cu masina jumate cu trenu si mai faci economie,sau partea a2a la ocazie dai 10 lei si gata
                        sigpic

                        Comment


                        • Numai daca ma duci tu, iti las ciubuc 10 lei

                          Comment


                          • Picatura de combustibil

                            Subiectul acesta imi aduce aminte de un banc care circula atat de mult pe net (deh! Sunt si cauze destule...)

                            Ardeleanul, ajunge cu Dacia la o benzinarie. Neavind prea multi bani la el, il intreaba pe vinzator:
                            A: Cat costa litrul de benzina?
                            V: 4,30 ron
                            A: Dar o picatura de benzina cat costa?
                            V: Pai... Cat sa coste? O picatura?! Nu costa nimic!
                            A: Atunci picurati-mi si mie 20 de litri in rezervor!

                            Stiu ca nu este aici topicul de glume, daaar doream sa mai si zambim, nu doar sa ne incruntam la statiile peco.
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • Au anuntat la TV ca in curand vor sa faca benzina 5 lei daca nu se reduc accizele...

                              Mai mult de 2 litri n-o sa am nevoie (ca sa-i dau foc).

                              Comment


                              • O sa scada preturile, mai ales ca vin alegerile...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google