Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am vrut sa fac plinul ca am zis ca de la anu se scumpesc iara carburanti da era coada prea mare la petrom cum i ca de fiecare data si am zis ca ma duc maine seara ca nu aveam rabdare sa stau ca erau multe tiruri iar benzina de 95 fara pb era 2.77/l .

    Comment


    • "95 fara plumb" asta de la petrom, are aditivii aia, care tin loc de plumb. ii buna si pe injectie? nu se intampla nimic pe la injectoare, catalizator...?

      Comment


      • Am auzit ca de la 1 ianuarie 2009 adica de joi vom avea numai benzina si motorina Euro5 in orice peco din romania.
        Deci vor fi mai scumpi carburanti

        Comment


        • azi dimineata petrom N.Grigorescu Bucuresti.Premium 95 2.77
          :smokespliff:viata e frumoasa doar daca stii s-o traiesti:dirol:

          Comment


          • SC PETROM Zona PECO Galati-Premium 95-2,77

            Comment


            • Atat la Petrom cat si la Lukoil in Oravita, pretul e de 2,88 benzina de 95
              niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

              Comment


              • Petrom Calarasi- Benzina Top99+- 3,10 lei/litru; 95- 2,77 lei/litru
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • ati auzit la stiri? cica de anu viitor nu va mai fi motorina euro 4 ci doar euro 5 ) bineinteles cred ca iar la pret de cocaina
                  sigpic

                  Comment


                  • Sincer eu nu cred ca de la anu la benzinarie o sa fie doar carburant euro cand ei au stocuri importante de carburant euro 4 sau de care se comercalizeaza la acest moment in benzinariprima data trebuie consumate stocurile ramase si dupa aia va intra noul carburant pe piata.

                    Comment


                    • pai credeti ca sunt prosti? trebuia gasita o modalitate de a ridica preturile. credeti ca o sa aiba ceva in plus motorina sau benzina?
                      sigpic

                      Comment


                      • o sa aiba bani in plus, adica pretul, iar in minus, o sa fie sulf
                        sigpic

                        Comment


                        • azi Petrom N. Grigorescu Premium 99+ 3.10 RON
                          :smokespliff:viata e frumoasa doar daca stii s-o traiesti:dirol:

                          Comment


                          • Inceputul anului viitor ar putea aduce o scumpire cu 15% a preturilor la pompa ale carburantilor din cauza majorarii accizelor, precum si a introducerii noilor standarde (Euro 5) in ceea ce priveste continutul de sulf al benzinei si motorinei comercializate de catre companiile petroliere.
                            Astfel, bezina va fi mai scumpa cu circa 13 bani, iar pentru diesel pretul la pompa va creste cu aproximativ 15 bani, in functie de sortiment si de compania petroliera. In prezent, exista diferente de pret chiar si de 60 de bani intre carburantii Euro 4 si cei Euro 5 comercializati pe piata locala, insa noua reasezare a preturilor va tine cont si de cifra octanica a carburantilor.

                            ECOLOGIE

                            Benzina cu 4% bioetanol, din iulie

                            Incepand din 1 iulie 2009, benzina comercializata in Romania va trebui sa contina minimum 4% biocarburant in volum, potrivit unei hotarari de guvern din primavara anului trecut. Motorina contine deja 4% biodiesel, de la jumatatea acestui an. Amestecul carburantilor cu componente bio a inceput in Romania la 1 iulie 2007, cand intreaga cantitate de motorina introdusa pe piata a trebuit sa contina cel putin 2% biocombustibil, ponderea urcand la 3% la inceputul acestui an si cu inca un punct procentual la 1 iulie 2008. Daca ponderea biodieselului (amestecat cu motorina) sau a bioetanolului (compatibil cu benzina) depaseste 5% in volum, comerciantii trebuie sa afiseze acest lucru la pompa, intrucat ar putea afecta motorul. Bioetanolul este produs din cereale sau sfecla de zahar, cu o puritate de peste 98%, in timp ce biodieselul provine din uleiuri, in special din rapita, soia si floarea-soarelui. Uniunea Europeana si-a propus cresterea biocarburantilor la 10% din combustibilii utilizati pana in 2020.
                            Last edited by darksid3; 31 December 2008, 18:01. Reason: Automerged Doublepost
                            1.6 MPi Icy White

                            Comment


                            • De la miezul noptii carburantii se scumpesc din cauza cresterii accizelor. Petrom scumpeste benzina cu 18 bani iar motorina cu 16 bani, transmite Realitatea TV.

                              sursa
                              Last edited by vali007; 31 December 2008, 18:58. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • ..doar atat !..pai e parfum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google