Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic sa nu va faceti iluzii in legatura cu platoul continental, sunt doar peculatii in legatura cu zacamintele, si daca ar fi cum zic ei, mai trec 2-3 ani pana sa castige careva licitatia de forare, apoi inca vreo 1-2 ani pana la extractie, deci, vom mai discuta pe tema asta prin 2013 - 2014 despre o eventuala "independenta energetica".

    ps. am alimentat azi de la cel mai ieftin peco din oras: benzina 95 la 3,21 roni / l....ce draci am avut cand am vazut pretul la pompa...dumnezeii lor de hoti...

    Comment


    • e cea mai mare greseala.noi importam gaze de la ucrainieni.deci sa vedeti preturi la gaze si la benzina impuse de ucraina.
      apropo...nu numai pretul barilului de petrol -sunt o gramada de factori care influenteaza pretul:accize (cat de mult tre sa bage in buzunar guvernul)
      fara

      Comment


      • Pretul la carburanti e influientat in special de:
        1. tensiunile politice, sociale, economice, strategice din zonele sensibile de unde se extrage si transporta petrol
        2. pretul cotatiilor pe pietele internationale ale barilului de petrol
        3. cursul de schimb valutar (in special cursul dolarului - barilul e calculat in dolari)
        4. cererea din piata
        5. nivelul accizelor
        6. oferta (de multe ori tinuta foarte jos, pentru a produce o dependenta in piata si astfel un control mai bun al pretului mai mare)
        7. si ar mai fi cateva...

        Comment


        • sprint diesel omv timisoara 3.62 sa moara fapta de la 3.54
          sigpic

          Comment


          • 3.28 omv si mol in unele statii din bv. la altele omv si mol pretul difera cu +/- 1 ban
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • 3.29 lukoil...cu o zi inainte era 3.18.
              asta e!...
              a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

              Comment


              • 3.21 la petrom acum am bagat.
                fara

                Comment


                • Deja ma simt tradat in tara asta de c......... cand barilul a scazut si romania a castigat insula serpilor unde se zice ca ar fi resurse de gaz si petrol consistente astia scumpesc din calea fara preturile la pompa ca nimeni nu i poate controla .

                  Comment


                  • la salajan petrom 99+ 3,52 si 95 3,21

                    Comment


                    • No comment.
                      Acum o luna la pret de benzina 95 luam petrom99+

                      Comment


                      • petrom99+ e mai proasta cabenzina carrera95 de la omv
                        fara

                        Comment


                        • Te inseli amarnic
                          Ontopic : acum 20 de min am alimentat de la Petrom Jiului cu 3.19 lei L de 95
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Acuma am trecut pe langa petrom si benzina de 95 fara pb era 3.19 parca vad cand ma duc sa alimentez iara pretul a crescut .

                            Comment


                            • Eu am alimentat sambata de la Petrom cu 99+ la pretul de 3,40 l. Iar au scumpit-o?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Acum e vreo 3.45 99+ si 3.20 95 ... cica s-a scumpit barilul cu 3$ )
                                LOGICA : atunci cand a scazut de la 140$ - 40$ in 3-4 luni au scazut pretul benzinelor cu 5 lei / litru / total ... acum a crescut barilul cu 3$ si deja e benzina cu 2 lei mai scumpa Doamne Fereste ! Astia nu sunt sanatosi ... Fereasca sa creasca barilul cu 30-40$ atunci ce va mai fi
                                1.6 MPi Icy White

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google