Demontare Planetare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Demontare Planetare

    Azi am gafat-o rau cand in urma unei atingeri cu o bordura (viteza de 30 la ora) mi-a crapat planetara stanga. Planetara dreapta imi tot cloncanea in cap de vreo 15000 km dar n-am bagat-o in seama...Dar azi m-am trezit cu surpriza mare. Acuma trebuie sa le schimb amandoua daca tot desfac masina si pe langa faptul ca ambreajul patineaza...dar asta e alta poveste. Problema e ca NU stiu cum sa demontez planetara dreapta...stanga e usor ...dar dreapta nu stiu cum se demonteaza dinspre cutie. Daca m-ar putea ajuta cineva cu niste sfaturi as fi recunoscator....Masina e 1.4 ABS 2007
    Last edited by 77sky; 10 May 2011, 21:42.

  • #2
    sunt niste suruburi torx, din cate stiu.
    sigpic #

    Comment


    • #3
      Originally posted by Avoss View Post
      Problema e ca NU stiu cum sa demontez planetara dreapta...stanga e usor ...dar dreapta nu stiu cum se demonteaza dinspre cutie.
      Sa ne intelegem: planetara stanga este a cutiei de viteze, aceea iti este greu a o demonta, nu?
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #4
        Planetara stanga e direct pe cutie si e prinsa cu 3 suruburi ....cum am spus ....Problema e ca NU stiu cum sa demontez planetara dreapta....nu e ca cea de pe stanga....Vas ruga sa postati cei care au habar de demontare si procedeul prin care se demonteaza
        Last edited by 77sky; 10 May 2011, 23:47.

        Comment


        • #5
          Postul meu de mai sus nu a fost indeajuns de explicit. S-au intalnit cazuri in care au numit o piesa nu dupa cum e firesc (soferul ca reper la volan) ci dupa pozitia din fata motorului.
          In alta ordine de idei, in atasament ai 3 poze. E tot ce am gasit prin calc.
          Sper sa te ajute, nu este explicata cu poze demontarea partii dinspre CV-dreapta
          Am denumit si pozele pentru reperare usoara
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 11 May 2011, 00:31.
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • #6
            Stie cineva procedeul de demontare planetara dreapt?

            Comment


            • #7
              Cu masina pe roti slabesti pilita de 30 de la planetara. Ridici pe cric, dai roata jos, dai piulita de la planetara jos, desfaci cu 16 surubul de la pivot, extragi pivotul din portfuzeta, flexezi la maxim capul de planetara si trebuie scos capatul dinspre fuzeta afara. Daca nu - ti iese desfaci si capatul de bara cheie de 17. Din cutie se scoate usor: fortezi cu un levier intre cutie si capatul planetarei dinspre cutie si va iesi planetara afara. Nu te speria, in dr. nu ai ulei de cutie care sa curga pe tine. Dureaza cam 60 minute cu tot cu remontat daca nu te grabesti
              Sa ai spor.

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru raspuns ...nu stiam cum sa scot planetara dreapta din cutie...acuma daca pica planetara o so schimb ...Multumesc

                Comment


                • #9
                  Nu e nevoie de detasat portfuzeta de pivot. Este mai simplu si mai comod sa detasezi amortizorul de portfuzeta pe urma flexezi spre exterior, scos planetara din fuzeta si apoi din cutie. Eu n-am folosit niciodata levier la planetara dreapta, pur si simplu tragi si iese.

                  Comment


                  • #10
                    Salut,cine a demontat planetara de pe stanga imi poate spune si mie cum se face?Vreau sa inlocuisesc burduful dinspre cutia de viteze.Galetii aia sar usor de la locul lor?

                    In sensul ca nu vreau sa ii adun de pe jos,sau din cutia de viteze
                    Last edited by john Q; 23 April 2012, 11:25. Reason: Automerged Doublepost
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • #11
                      Am si eu problema lui john Q, ne poate ajuta cineva? Cum se schimba burduful? Mai trebuie schimbat ceva, (semering, oring,etc)? Multumesc!

                      Comment


                      • #12
                        Ai aici suficient material pentru documentare, chiar si poze; inainte de a te apuca de treaba, ori golesti uleiul din cutie, ori ridici masina spre dreapta (din partea stanga, evident)suficient cat sa nu-ti curga uleiul cand scoti planetara.Succes.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          Sa traiesti "nene Iancule":-)) Multumesc frumos, m-am lamurit pe deplin. Stima!

                          Comment


                          • #14
                            ps.

                            Originally posted by i7r9i View Post
                            Cu masina pe roti slabesti pilita de 30 de la planetara. Ridici pe cric, dai roata jos, dai piulita de la planetara jos, desfaci cu 16 surubul de la pivot, extragi pivotul din portfuzeta, flexezi la maxim capul de planetara si trebuie scos capatul dinspre fuzeta afara. Daca nu - ti iese desfaci si capatul de bara cheie de 17. Din cutie se scoate usor: fortezi cu un levier intre cutie si capatul planetarei dinspre cutie si va iesi planetara afara. Nu te speria, in dr. nu ai ulei de cutie care sa curga pe tine. Dureaza cam 60 minute cu tot cu remontat daca nu te grabesti
                            Sa ai spor.
                            mai simplu este sa desfaci cele 2 suruburi ce tin telescopul de portfuzeta,fara a desface pivotul,scoti planetara direct de la roata si apoi o tragi si dinspre cutie.Toata treaba nu o sa dureze mai mult de 30 min cu tot cu dat jos si pus roata!

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google