Pentru Cunoscatori...

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru Cunoscatori...

    Salut.Am si eu o intrebare ceva mai ciudata.Ce rol are cutia de dinaintea filtrului de aer la 16v?

  • #2
    Nu stiu la ce cutie te referi dar daca este ceea neagra dintre baterie si motor acolo se afla materialul filtrant ( filtru) .

    Daca nu este ceea la care te referi , cauta pe net o poza cu 16v si incercuieste zona .
    sigpic

    Comment


    • #3
      Aia e cutia de rezonanta.
      E o cutie de palstic, goala inside cu un fel de profil in interior pentru a reduce din zgomot.

      Comment


      • #4
        Stiu cum arata.La interior pe la jumatatea tevii din plastic are o bifurcatie obturata la celalalt capat.M-am gandit ca e un artificiu pentru a creste viteza aerului.

        Comment


        • #5
          Ce titlu ai dat ). Pentru cunoscatorii de ce? limba romana?
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • #6
            Nu,doar pentru cei care se pricep la masini,nu si pentru cei care posteaza inutil.

            Comment


            • #7
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                s-a discutat si pe alt topic, aceeasi concluzie, nu e filtrul de aer, e un rezonator Helmholtz, cu dublu rol, o data scade nivelul de zgomot, al doilea efect e ca la anumite turatii, asigura o umplere mai buna a cilindrului cu aer.
                aici se inchide, mersi de intelegere.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google