Eroare Ceas Km/h

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eroare Ceas Km/h

    Am inteles ca este o eroare de 8% pe ceasul care indica km/h. De exemplu daca mergi cu 100 km/h indicati de ceas, viteza reala va fi de 92km/h. Cum se poate remedia aceasta mica eroare si SPER SA NU MAI FIU CONSIDERAT UN TERIBILIST
    Last edited by crististreulea; 2 April 2008, 15:21.

  • #2
    Cred ca si io am aceeasi problema,in sensul ca ceasul imi indica de exemplu viteza de 80Km/h iar viteza de pe gps e de 70-75 km/h..iar io sa mor daca stiu cu ce viteza merg.daca ma poate lamuri si pe mine cineva va rog nu va sfiiti...ms

    Comment


    • #3
      Eroarea se poade remedia (in mare) dand scoica jos si regland acul ... recomand sa fie facut de cineva care a mai umblat in zona aia
      sigpicMy ride

      Comment


      • #4
        Adica cum sa fie reglat acul u ai remediat prin reflarea acului.merci

        Comment


        • #5
          Poate ca e mai bine cu eroarea asta.. te fereste de radare :P
          Don't touch! Never ever steal
          Unless you're in for the kill

          Comment


          • #6
            Bai fratilor , mai ales deluxe , eroare asta o are orice masina deci nu aveti ce sa-i faceti...
            a ba da ar fi o idee sa montati roti de alta dimensiune si cu niste calcule si bla bla bla...
            in fine ideea e urmatoarea ca nu masina are o problema , asa este peste tot la toti producatori auto exista aceasta eroare

            sigpic

            Comment


            • #7
              Nu deci eu am scos acul ... si cand l-am pus la loc l'am pus sa am o eroare de 5 km/h ... sa ma mai domoleasca ... il pui la loc si dai in mod diagnoza ... si vezi cum se opreste acul pe liniute te primnzi tu d-aia am zis sa faca cineva care stie
              sigpicMy ride

              Comment


              • #8
                Are dreptate sony... parca citisem pe undeva un normativ in privinta erorii asteia, si de aia au toate masinile produse. acuma nu stiu daca si la noi e obligatorie acea eroare sau nu, dar ea exista.
                Dar la daciile 1310 era vreo eroare din asta? Ca la aia nu mai era computer de bord si bla bla... totu era mecanic
                Don't touch! Never ever steal
                Unless you're in for the kill

                Comment


                • #9
                  Pai atunci cine are dreptate? Ceasul de pe bord sau gps?

                  Comment


                  • #10
                    Eu stiu ca gps-ul
                    Don't touch! Never ever steal
                    Unless you're in for the kill

                    Comment


                    • #11
                      Eroarea se incadreaza in norme (pt. ca exista si aici neste norme). S-a mai discutat treaba asta.
                      La 160 pe ceas o sa aveti un 147 real. Cred eu ca e ok. (la 100 pe ceas, real e 93)
                      La Skoda Fabia, la 160 pe ceas, real e 143. Deci stati linistiti ca n-aveti kilometrajul cu cea mai mare eroare (abatere).
                      Si la Focus e aproape la fel abaterea ca la Logan - alt exemplu, stiut de la posesori.

                      Comment


                      • #12
                        Deluxe pai poate tu ai avut o eroare de montaj din fabrica , daca in diagnoza acele stau exact pe liniuta atunci nu mai trebuie facut nici un reglaj

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Exact... eroarea asta se incadreaza in niste limite impuse de un normativ
                          Don't touch! Never ever steal
                          Unless you're in for the kill

                          Comment


                          • #14
                            Da cam 7% e diferenta dintre gps si viteza pe ceas
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Voi vreti sa dati acu inapoi????? :p ...io, de fiecare data cand mi-am desfacut bordu, ma gandeam sa il dau cu 50km/h inainte sa simt mai multa adrenalina ))))

                              PS: Nu-ar fi o idee rea....sa duci pe cineva cu 120km/h reali, si cu 170km/h pe bord, ti-ar zice ca ii ca intr-o masina straina (nu simte viteza))) Dati-mi o palma sa ma trezesc
                              ...de doi lei :p

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google