Huruit La Roata Din Stanga Fata.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Huruit La Roata Din Stanga Fata.

    Salut,

    Atunci cand trag de volan stang sau trec peste denivelari se aude un huruit pe stanga fata (sigur de la roata,amortizor ceva de pe aici) nu stiu de la ce se poate auzi acest huruit.Am 70.000 km si acest amortizor a fost schimbat acum 2 ani.astept raspunsurile voastre va multumesc anticipat

  • #2
    Ridica masina pe cric si invarte roata. Daca huruie, e rulmentul. As tinde sa cred ca e pe dreapta, daca spui ca se aude cand iei viraj stanga. In orice caz, verifica-le pe toate, pana depistezi roata care huruie.

    Comment


    • #3
      daca huruie la viraj si pe loc, poate sa fie flansa de la amortizor

      Comment


      • #4
        daca zgomotul apare in viraj stinga, este rulmentul stinga fata (iti spun din experienta). cu toate acestea e bine sa faci o verificare foarte atenta pentru a nu schimba rulmentul bun. daca zgomotul se modifica in viraje, este clar un rulment fata. daca zgomotul este constant indiferent de traiectoria de rulare este un rulment spate. succes!

        Comment


        • #5
          Originally posted by cristitranca View Post
          daca huruie la viraj si pe loc, poate sa fie flansa de la amortizor
          Salut,

          Acest zgomot se aude si cand i-au de volan stanga pe loc deci nu are cum sa fie de la rulment ideea este ca virez pe loc la stanga se aude acest huruit daca indrept rotile nu se mai aude si a inceput sa se auda si mai intens zgomotul.va rog sa ma ajutati daca mai aveti informatii cu aceasta problema.
          Va multumesc.

          Comment


          • #6
            Daca am inteles eu bine, acel zgomot se aude in partea stanga fata cu masina in stationare, cand virezi spre stanga.
            Posibil sa fie vorba de rulmentul de presiune din partea superioara a amortizorului stang.
            Eu as suspenda masina pe ambele parti pe fata dar punand adaosul sub bratul inferior, nu sub prag...astfel, se pastreaza arcurile comprimate ca si cum masina nu ar fi suspendata, iar verificarea se face ca si cum masina ar sta in pozitie normala de mers.
            Asculti cu atentie, in partea superioara a amortizoarelor.

            Bafta si sa ne spui ce ai descoperit.
            Last edited by angel; 3 September 2011, 18:09.


            sigpic

            Comment


            • #7
              poate fi si arcu sarit de pe suportu lui de sus

              Comment


              • #8
                daca ai servo pe masina incearca sa schimbi uleiul , asa am patit si eu , rulmentul , am avut dus pe spate dar se auzea doar dupa o anumita viteza , nu stiu cum e pe fata , iar flansele de la amortizoare le am duse si nu se aude la viraj doar in gropi , incearca sa pui masina pe elevator si iei viraj cu mana de roti sau ridici de ele in sus sa vezi sigur daca este de la amortizor / flansa

                Comment


                • #9
                  Aceiasi prolema o am si eu.Huruie la viraj dar nu mereu,depinde de viteza si de viraj.Se mai aude si cand pun frana la viteza mica pana se opreste roata.Eu suspectez o planetara dar nu stiu.....Cred ca trebuie sa merg la mecanic.

                  Comment


                  • #10
                    Daca nu e vorba de placutele de frana, sa-mi dai PM cu injuraturile de rigoare si nu ma supar


                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      EU??????:
                      Last edited by 77sky; 4 September 2011, 21:25.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by angel View Post
                        Daca nu e vorba de placutele de frana, sa-mi dai PM cu injuraturile de rigoare si nu ma supar
                        Salut,

                        Am fost cu ea in service si am aflat care ar putea fi cauza am un amortizor mai lung si unul mai scurt atunci cand mi-au schimbat amortizorul l-au inlocuit doar pe cel din stanga si din aceasta cauza dar mi-au dat cu ulei sau vaselina sus la amortizor si nu mai face asa acum sa vad in timp daca se va mai auzi dar voi inlocui amortizoarele ca nu vreau sa se intample altceva. va multumesc

                        Comment


                        • #13
                          Am fost si eu la service: doua bucse bascula si un pivot, bucse bara stabilizatoare, flansa amortizor si planetara...

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google