Cum Montez 1 Volan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Montez 1 Volan?

    salut tuturor. As avea si eu nevoie de un tutorial cum se monteaza 1 volan cu airbag. Tocmai ce am achizitionat unul si nu stiu sa-l montez e vreo mufa de vine la el ceva. Please help. Multumesc astept raspunsuri.

  • #2
    Nu pot să spun că izolarea bordului a dus la o schimbare semnificativă a sunetului în habitaclu, dar în combinaţie cu izolarea uşilor, a po...


    Incepe de la minutul 4:00
    Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
    sigpic

    Comment


    • #3
      ce masina ai .... ph1 sau ph2? Pentru ca sunt diferite.... modalitatile de prindere ale airbag-ului....
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • #4
        ti-am desenat aici.....clipu de mai sus nu e bun pt ca asta al tau e de ph2 si e diferita montarea!
        uita-te in poza ce am desenat-o si nu ai cum sa nu-ti dai seama!
        trebuie sa bagi surubelnitele exact pe orizontal inspre axul volanului!Bafta!
        Attached Files
        http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

        Comment


        • #5
          flonzn - pentru a da airbag-ul de ph2 trebuie bagate surubelnite tot prin acele 2 gauri din spate? Eu credeam ca trebuie desfacute acele siguranta ... din spatele volanului... (ai acces la ele dupa ce dai cochilia aia jos pana in bord...)
          B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

          Comment


          • #6
            Da Canto,tot prin gaurile alea trebuiesc bagate surubelnitele, doar ca orizontal,exact cum am desenat eu acolo, cum e desenu, asa tre sa faci si cu volanul cand il ai in fata...
            E chinuiala mare pana te obisnuiesti, eu am rupt tot volanul pana l-am dat jos)
            http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

            Comment


            • #7
              multumesc pt raspunsuri am reusit sal pun insa am o problema numai am firu de airbag... stie cineva de unde pot cumpara 1?

              Comment


              • #8
                nu bagati, mai, surubelnita in volanul de ph2, ca il f@#$ti degeaba, nu are suruburi. asa mi-au zis si retardatii de la dacia; cand m-am dus cu volanul la ei si l-am intrebat pe bivol sa-mi arate unde sunt suruburile, a dat din colt in colt, ca el a desfacut si aveau suruburi. avea suruburi ma-sa cand l-o facut, ca mi-am zgariat volanul si am si taiat imitatia aia de piele de la cat am incercat sa desfac niste suruburi inexistente. dai cochilia volanului jos, te culci cu capul la pedale, si cu 2 surubelnite scoti siguranta, declipsezi airbagul, scoti volanul cu grija sa nu smulgi spirala de alminetare a airbgului. la remontare, operatiile inverse: bagi volanul, pui clipsul spiralei, pui airbagul, pui siguranta.
                in alta ordine de idei, cum ai reusit sa nu mai ai firul de la airbag? ai tras ca locomotiva si l-ai smuls? se poate pune la loc relativ simplu, daca nu te descurci, zi-mi si-ti explic mai pe larg.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  nu...nu am tras ca locomotiva...probabil detinatorul anterior a tras... eu am avut 1 volan de carturi pe masina si acum mi-am pus de logan si am vazut k nu gasesc mufa de airbag am inceput sa o iau razna.... o sa incerc sal demontez azi iar ca aseara nu prea am vazut rotile drepte si am pus volanu stramb

                  Comment


                  • #10
                    @Seba, cine-o zis de suruburi?bagi surubelnitele sa declipsezi sigurantele...oricum,e bine ca a reusit sa-l desfaca!
                    http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                    Comment


                    • #11
                      dar nu le bagi prin gaurile alea din spatele pernei de airbag, ca la ph1, atat am zis, ca la dacia sunt cretini care asta te invata sa faci.
                      mihai, daca ai ph2 cam greu sa pui volanul stramb, ca are doar 3 caneluri. sau rotile tale erau virate destul de serios...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Eu tot nu am inteles unde se "introbaga" surubelnitele. Eu am ph2 si in spatele volanului am exact 2 gauri ca la ph1. Acolo in gaurele alea voi spuneti ca sunt clipsuri in loc de suruburi?

                        Comment


                        • #13
                          nu e foarte stramb cam jumate de palma la stanga imi sta centrul cand merg la drum drept. Cand l-am pus eram pe teren accidentat si mie mi sau parut drepte rotile atunci... si acum nu reusesc in ruptu capului sa-l mai dau jos de pe masina am dat si ceasurile jos si tot nu reusesc sa scot airbagul e aproape imposibil..

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google