Corectare valoare afișaj kilometri după schimbarea ceasurilor de bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corectare valoare afișaj kilometri după schimbarea ceasurilor de bord

    Bună ziua! Dețin un Logan 1.4 MPI Preferance din 2007. Zilele astea o să îi schimb ceasurile de bord originale, în favoarea unora cu CB. Am înțeles că după această operațiune, kilometrajul afișat o sa fie diferit, adică cel al mașinii de pe care provin ceasurile.
    Prin ce metodă aș putea să fac noul kilometraj să îmi arate valoarea precedentă de pe ceasurile originale?
    Mulțumesc!

  • #2
    Trebuie rescrisa o memorie (EEPROM) de pe placa CB, cu valoarea corecta a kilometrajului.
    Cauta pe net "rescriere 93c56".
    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

    Comment


    • #3
      da ? s a scos din codul asta nou modificarile astea acu sint aceptate ?

      Comment


      • #4
        2007, MPI. Nu e nou. Userul inlocuieste ceasuri fara CB activ cu altele cu CB activ. Operatiunea de activare CB se poate face si pe ceasurile originale, chiar si fara dezlipire eeprom, dar intrebarea lui a fost alta ....
        Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

        Comment


        • #5
          Da asa zice toti, e pline tancioacele de logane 2007 cu 150kkm la bord

          Comment


          • #6
            Originally posted by Fratello View Post
            Trebuie rescrisa o memorie (EEPROM) de pe placa CB, cu valoarea corecta a kilometrajului.
            Cauta pe net "rescriere 93c56".
            Mulțumesc pentru răspuns! Am căutat prin mai multe locuri și am înțeles metoda de programare pe partea de software, inclusiv am găsit un calculator pentru transformarea numărului de km în acele linii de cod. Pe partea de hardware nu sunt prea sigur.
            Am găsit un tutorial pentru un Renault Scenic, care foloseste tot seria 93cxx de chip-uri, dar în acel tutorial era folosit un programator destul de scump (Revelprog-is).Am găsit o variantă mai ieftina, care pare destul de asemănătoare din punct de vedere funcțional, pe nume EZP2013 și din câte am citit despre el, suporta seria 93xx de chip-uri. Aș putea folosi acest programator pentru reprogramarea chip-ului? Și dacă se poate, pot folosi un clește adaptor, sau este nevoie de dezlipirea sa de pe placa de baza? Mulțumesc.

            Comment


            • #7
              Nu stiu nimic despre EZP2013. Stiu insa ca 100% se poate programa 93C56 direct pe placa. Am facut-o de nenumarate ori, cu cleste adaptor, cu programator KeeProg v2.0
              Se poate folosi insa orice versiune simpla de programator pe port serial (am folosit PonyProg dar si Pickit2 (clona) pe USB) dar cu eepromul dezlipit.
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #8
                Mulțumesc pentru răspunsuri! O să încerc cât de curând reprogramarea.
                Last edited by 77sky; 14 August 2020, 08:16.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google