Cum Schimbam Uleiul In Cutia De Viteze

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum Schimbam Uleiul In Cutia De Viteze

    Salut m-am tot uitat pe aici si nu am gasit mai nimic legat de acest subiect golire, umplere cu ulei cutie de viteze. Daca sa mai discutat si nu am gasit eu imi cer scuze si daca ma poate indruma cineva sau sa imi zica pe unde se toarna ulei in cutie. De golit am observat ca are un orificiu ca si la motor, dar acum nu stiu pe unde se alimenteaza cu ulei dupa ce golesti cutia. Daca ma poate ajuta cineva... Multumesc

  • #2
    exista un furtunel cu capac prins cu clema de plastic de furtunul de incalzire ce intra in habitaclu. deasupra cutiei de vit. in dreapta cum te uiti spre motur nu poti sa-l ratezi

    Comment


    • #3
      Din cate am vazut ai un buson din plastic pe cutie din cate imi amintesc e in fata ,va trebui sa dai scutul jos .Sa dai drumul la ulei are un buson ca la uleiul de la motor

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru indicii, respectivul furtunas pe unde se alimenteaza daca nu ma insel este undeva prin spatele bateriei si are un capac pe el cred ca despre ala e vorba sper sa nu gresesc maine am sa ma uit sa vad mai bine

        Comment


        • #5
          Uite aici mai multe despre uleiul din cutie si cum se schimba. Daca-l schimbi ai grija ce ulei pui in loc, unii au avut probleme cu schimbatul vitezelor.

          Comment


          • #6
            Originally posted by radu cornel View Post
            exista un furtunel cu capac prins cu clema de plastic de furtunul de incalzire ce intra in habitaclu. deasupra cutiei de vit. in dreapta cum te uiti spre motur nu poti sa-l ratezi
            Daca te referi la acest furtun, rostul sau e altul, nu de umplere a cutiei.
            Lichidul se introduce doar prin orificiul lateral, logica fiind de aducere la nivel, in momentul in care iti va curge ulei pe acolo, stii ca este la nivel si nu mai torni.
            In alta ordine de idei, continuam pe topicul indicat de postul anterior.

            Multumesc,
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google