Anvelope De Iarna (marca/model) Performanta Sau Non-performanta!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope De Iarna (marca/model) Performanta Sau Non-performanta!

    Deschid acest topic pentru a discuta despre diferite marci si tipuri de amvelope de iarna si de performantele acestora pe soselele noastre in diferite cazuri si sitiuatii:
    Weekend-ul asta mi-am echipat masina cu anvelope de iarna. Nu ca mi-as fi dorit; Personal consider ca puteam sa investesc mult mai bine cei 820 lei, in orice altceva.
    Dupa cateva zile de cautari prin magazine de profil, vulcanizari si targuri, (o multime de telefoane si liste de asteptare) am ales sa iau anvelope noi de la dealer-ul local.
    4 buc "Motrio 185*65*15 winter faraway" cu stelute de zapada, pe munti, M + S de toate. Ca sa nu ma enervez cu programarea pt montaj (desi era pustiu prin service) l-eam montat, echilibrat, perfect in alta parte.
    Ies la o proba de rulaj sa vad cum se comporta: Stupoare, masina parca era barca pe valuri si raspundea asa mai tarziu la comenzi; Adica eu viram si ea parca avea o intarziere in a urma virajul, reveneam si ea revenea o fractiune de secunda mai tarziu.
    Va intreb: A mai sesizat cineva acest fenomen la trecerea de la cauciucurile de vara la cele de iarna? Caci la cele de vara (desi sunt Kormoran) aveam o directie foarte precisa si nu se balansa masina de colo colo.
    Este un fenomen general datorat compozitiei cauciucului (mai moale) din anvelopele de iarna, implicit o elasticitate mai mare a talonului anvelopei (opune o rezistenta mai mica la inertia masinii), sau anvelopele MOTRIO sunt foarte proaste?
    Mentionez ca presiunea este 2.4 pe fata si 2,2 pe spate. Sunt echilibrate foarte bine (le-am verificat la viteza mare si nu au nici o bataie).
    La viteza peste 100 iti dau un sentiment de nesiguranta, la fel si la o schimbare ferma de directie (simti ca nu ai control deplin).
    In concluzie:
    Anvelope:
    MOTRIO WINTER FARAWAY 185x65x15
    (testate pe carosabil uscat, 10 grC temperatura)
    PLUSURI: - zgomot de rulaj foarte mic
    - tinuta soft pe drumuri neasfaltate
    - pret mic
    MINUSURI: - instabilitate la viteze mari si schimbari bruste de directie
    - senzatie de subvirare accentuata

  • #2
    Originally posted by adi-GVA View Post
    MINUSURI: - instabilitate la viteze mari si schimbari bruste de directie
    - senzatie de subvirare accentuata
    Raspunsul ti l-ai dat singur mai sus. Eu am de vara kormoroanele care merg sanie cind frinez pe carosabil acoperit cu apa ..... iar de iarna Dunlop Sport Winter M3 (luate prin 2009) si pot sa zic ca-s foarte bune in comparatie cu kormoroanele care le am in sezonul de vara in sensul ca masina e mai stabila la viraje si frineaza mai bine.

    Acum la tine nu stiu ce sa zic.... ori cauciucurile motrio sunt varza ori ai o problema la suspensie/directie.
    Last edited by usr1; 15 November 2011, 01:15.

    Comment


    • #3
      Aceeasi senzatie a avut si un coleg cu BFGoodrich in primele sute de km , acum zice ca nu sunt probleme.Eu am Motrio si prima constatare ABS-ul intra mult mai repede , astept sa se duca moaţele, sa se uzeze putin sa vad cum se mai comporta.Nu au decat vreo 20 km.

      Comment


      • #4
        Eu am anvelope MATADOR MP 59 - Nordicca sunt foarte multumit de ele, nu am ramas nicaieri cu ele, le am de 2 iernii...
        http://www.loganclub.ro/forum/member.php?u=18685

        Comment


        • #5
          anvelopele de iarna au flancurile mai moi, si suprafata de contact cu asfaltul mai mica, datorita profilului cramponat. la 10grade C le-ai chinuit degeaba, fiindca se recomanda utilizarea lor sub 7 grade pentru performanta optime. fata de cele de vara, sunt mai "moi" si masina pare mai instabila cu orice model de anvelopa.

          Comment


          • #6
            Sunt cel putin 3 topicuri in care se discuta cam tot ce tine de anvelope. Era musai sa se mai deschida inca unul?







            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #7
              Originally posted by adi-GVA View Post
              Deschid acest topic....
              Pentru ca nu am folosit functia search.
              Se continua unde a indicat colegul de mai sus...la alegere.
              sigpic

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google