Birocratie...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Birocratie...

    Ceea ce vreau sa va povestesc (intreb) poate face cu succes parte din ciclul "Toate mi se intampla numai mie".
    Ca sa incep cu inceputul mi-am luat si eu un Logan, cu plata avans si restul rate la banca. Ca, deh, cine nu-i dator macar unpic, ala nu-i in randul lumii. Evident ca la mine a ramas doar polita casco, CIV-ul ramanand la banca.
    Toate bune si frumoase, ca doar nu ma interesa sa vand masina.
    Anul acesta , dupa 2 ani, pregatiri de concediu. Privesc eu lung in talon si observ cu indignare ca tocmai ce urma sa-mi expire verificarea. Ma inarmez cu talon, buletin si bani si fuga-fuguta la service sa rezolv problema. Acolo, un nene imbracat frumos in salopeta regulamentara, imi comunica foarte oficial ca am nevoie de CIV pentru verificare. Ca un cetatean constiincios ma deplasez fara comentarii la banca sa imi dea CIV-ul sau o copie ca sa-mi fac verificarea. Acolo, stupoare...! imi zic bancherii ca nu e la ei si ca ar fi la mine. Dupa cateva drumuri foarte interesante, ajung in audienta la un sefutz de departament caruia ii cer foarte politicos sa-mi arate si mie exact unde am semnat eu pentru primirea CIV. Evident ca nu a avut ce sa-mi arate si tot la fel de evident ca nici CIV n-am primit. Ma rog, asta e cu CIV, verificarea oricum mi-am facut-o. Interesant si educativ ce poate face un biletel cu poza lui neica Aurel Vlaicu.
    Plec in concediu. Partea a 2-a. Trec de la romani la sarbi. Granita sarba. Aglomeratie. Dau la pachet CI, asigurare, talon. Le ia sarbul le rasfira acolo pe biroul lui, verifica daca nu am legaturi cu vreo organizatie terorista de extrema stanga-dreapta, apoi imi da pachetul cu acte inapoi si zice foarte convigator :"Brze, brze", adica pentru necunoscatori " Repede , repede". Iau teancul de acte de la el, si le indes repede in borseta. Dupa cateva sute de km, dau sa ies din Serbia, sa intru in Macedonia. Incep sa pregatesc actele ptr vama. Surpriza, talon lipsa. A ramas la sarbul ala. Imi continui drumul, imi petrec concediul, ma intorc dupa 2 saptamani. Intreb de talon, le explic situatia. Nimic....nu au gasit nimic.
    Deci, acum sunt in situatia sa nu am nici CIV, nici talon.
    Care e procedura ? Ma gandesc sa le dau pierdute. In acest caz ce trebuie sa fac exact si cam cat m-ar costa ?
    Multumesc si scuze ca v-am plictisit .

  • #2
    1. Il iei de gat pe nenea de la banca, desi nu cred ca rezolvi nimic.
    2. Te duci la politie, declari furtul / pierderea actelor. Ar fi nemaipomenit daca ai avea niste copii ale documentelor, ca sa iti poata elibera o autorizatie provizorie.
    3. Te duci la RAR (pe Torontalului), cu o cutie de Extraveral, un bax de Burn si mai multe poze cu Vlaicu, il cauti pe nenea de la omologari si iti va spune ce si cum.

    Suna mai glumet, dar pregateste-te pentru o treaba de durata. Mersul la politie e foarte important, deoarece fara talon mai merge, dar fara CIV, iti vinde cineva masina si o reinmatriculeaza fara sa stii. Dupa care o da furata, te prinde politia si mai faci si puscarie pentru ceva ce n-ai facut.

    Ghinion scrie pe tine.

    Bafta.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #3
      Iata ce a facut un nene in Bucuresti. Si lui ii pierduse banca cartea de identitate a masinii...In cazul tau vei merge in Timisoara unde stii:


      gata! am obtinut noua CIV si a trebuit schimbat si CI
      prezint etapele :

      - drum la Udriste de unde se ia o cerere pt RAR, se completeaza, se achita o taxa de 1 leu la CEC si se sta la coada la ghiseul 2 pt a obtine o viza pt RAR
      - drum la RAR Voluntari, pt a obtine viza necesara publicarii anuntului de pierdere CIV in Monitorul Oficial; program RAR L-J 8-16, V 8-14; fara programare
      - drum la M.O. sos Panduri colt cu 13 Sept la centrul de relatii cu clientii pt publicarea anuntului (platit 12 lei ) ; program 8 - 15
      - dupa publicare, a doua zi, iar drum la M.O. centrul de relatii cu clientii, pt cumpararea MO partea aIII-a in care a aparut anuntul (platit 0.3 lei )
      - drum la RAR Voluntari cu exemplarul din M.O. pentru eliberarea noii CIV (platit 33 lei ); pe noua CIV scrie ca e duplicat la cea declarata pierduta. Se elibereaza pe loc, fara programare.
      - drum la Udriste pt inmatriculat masina : se completeaza cerea de inmatriculare si se achitata 30 lei la CEC taxa certificat inmatriculare (orice schimbare a datelor din CI – nume, adresa, serie Civ, serie motor, serie sasiu, culoare masina, pierdere CI , duplicat CI ca urmare a uzurii etc.. se trateaza ca o noua inmatriculare).
      - in 2 zile obtinut noul CI si CIV completata cu datele proprietarului.

      azi mi-am recuperat , de la VolksBank, suma cheltuita pt schimbare CIV+CI


      Documente necesare pentru autorizarea cererilor de obtinere a unui duplicat al cartii de identitate a vehiculului (C.I.V.)


      a. in cazul persoanelor fizice:
      -act de identitate (original si copie Xerox)
      -2 cereri tip (original si copie Xerox). Cererea tip se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare.
      -copie certificat inmatriculare sau dupa caz dovada de retinere a certificatului de inmatriculare sau dupa caz nota de inregistrare a nulitati acestuia, eliberat de Monitorul Oficial (original si copie Xerox).

      b. in cazul persoanelor juridice este necesara si o delegatie iar cererile tip vor fi stampilate.
      In Bucuresti este acceptat un singur model de delegatie care se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de biroul inmatriculari.

      Bafta in rezolvarea problemei si sa ai nervii tari !!
      Last edited by Ivan Marian; 16 November 2011, 12:22.

      Comment


      • #4
        Urat....imi pare rau . Dar in fond, de ce ne miram. Traim in Romania!
        ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
        ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

        Comment


        • #5
          simovi...cum ai inmatriculat masina?
          sigpic

          Comment


          • #6
            vezi la banca poate odata cu civ-ul ti-au pierdut si a doua cheie ca sa ramai si fara masina

            Comment


            • #7
              Originally posted by valeriuciprian View Post
              simovi...cum ai inmatriculat masina?
              CIV-ul l-am dus la banca dupa inmatriculare, asa am fost instruit de cei de la banca.

              Originally posted by radu cornel View Post
              vezi la banca poate odata cu civ-ul ti-au pierdut si a doua cheie ca sa ramai si fara masina
              A doua cheie este la mine.
              Last edited by simovi; 18 November 2011, 10:20. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Se pierde un document la banca. Poveste aproape incredibila in lumea de astazi.

                Comment


                • #9
                  CIV-ul trebuia sa til dea dupa 1 luna la reprezentanta de unde ai luat masina... de obicei.. incearca sa nu fie la ei... eu cel putin asa am patit.
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google