Roata Spate Infranata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Roata Spate Infranata

    Salutare loganisti, zilele trecute am intampinat un inconvenient, si anume am ridicat masina pe cric si o roata de pe spate se invarte mai greu cu toate ca frana de mana este coborata de tot, cealalta roata se invarte lejer. La drum in mers nu se simte deoarece infranarea este foarte mica, cu masina suspendata roata se invarte insa cu un mic efort. De la ce poate sa fie aceasta infranare a rotii spate?
    sigpic

  • #2
    cred ca s.a blocat saboti, pana nu desfaci tamburul nu vezi ce are
    eu zic sa.l desfaci si sa gresezi tot ce e de gresat pe acolo!
    sigpic

    Comment


    • #3
      ori sabotul ori mai poate fi rulmentul...dar ma gandesc ca daca se invarte asa greu ar fi facut si ceva zgomot.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Probabil arcul de reapel frana de mana nu si-a mai facut treaba si a ramas un sabot deschis(rugina in mantaua cablului).O alta varianta,pistonas cilindru receptor ramas blocat pe deschis(praf,mizerie).
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #5
          nu mai merge cu ea pana nu dai jos tamburul si verifici pistonul ,rulmentii, cablul de frana de mana pt. ca altfel risti sa te depaseasca roata in mers mai ales daca e vorba de cea de pe dreapta care se desface in sensul de rulare inainte.

          am vrut sa spun stanga
          Last edited by radu cornel; 19 November 2011, 08:26. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            nu chiar se invarte foarte greu, insa aplic o forta de 5 Kg (sa spun asa) cu mana in lateral pentru a se roti. O s-o desfac, asta este singura solutie.
            sigpic

            Comment


            • #7
              @rychy88
              Un sfat.Tine cont cat de tare a fost strans initial butucul:nu strange exagerat,risti sa strici rulmentii in viitorul apropiat si oricum se va roti greu tamburul.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google