Diferenta intre viteza reala si vitezometru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La loganul meu, eroarea e de 8km/h (in plus fata de gps) (cauciucuri 185/65/15) si la fel am constatat si cu radarele fixe care iti indica viteza (Ungaria, Slovenia etc) indiferent daca merg cu 50 sau 150 (doar la vale...). La cauciucuri 195/65/15 eroarea scade la 6km/h. Stie cineva cum se poate reprograma vitezometrul ca sa indice corect?

    Comment


    • Originally posted by bro View Post
      patineaza doar cand se aplica cuplu mare la roata. acelasi caz ca si la burnout, insa la un nivel infim. asa cum m-a corectat si seba, "patinarea" asta, desi exista, e insesizabila cu ochiul liber. cine stie, poate nici vitezometrele astea nu-s destul de sensibile sa observe fluctuatiile de viteza.
      Pai daca e bun calculu si patineaza 2 microni e ceva insesizabil, deci nu de aici vine abaterea la kilometraj.
      Vine ca asa e calibrat el din fabrica, sa arate in plus.

      PS: cine ma ajuta sa dau acu inapoi (adica ''How to'' asa ca la gradinita , Seba..? stiu ca tu ai facut treaba asta). Dau bere la schimb.

      Comment


      • Tavi si cu ce te ajuta? ca abaterea e pe intervale de viteza. prin interventie mecanica tot o sa ai abatere la anumite viteze.

        Normal ar trebui reprogramat ECU Bord (greu de realizat; trebuie sa dai jos ECU si sa-l reprogramezi daca ai unitate de programare ptr acel tip de ECU) ca sa scoti abaterea.

        S.
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Pai m-am gandit asa un ~5km sa-l dau inapoi.
          Asta ar insemna ca la 60 sa am defapt cam 60 si la 120 sa am un ~117-118 real
          Stiu ca nu-l pot face din ac sa arate la orice viteza exact cea reala, dar sa mai ''scurtez'' un pic abaterea.

          Comment


          • povestile cu patinarea sunt basme. Eroarea e pentru ca asa a fost programat sa indice, cu 8km/h in plus, nu patineaza nimic.

            Comment


            • Sa mai repet inca o data ca eroare e dependenta de viteza, mai exact e direct proportionala cu viteza?
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • din pacate poti sa repeti cat vrei...au mai incercat "unii" si tot degeaba.
                tavi, cand ai drum prin tm suna-ma si in 20 de minute se rezolva. dar numai seara. de o sapt doar dupa 9 seara ajung acasa, asa ca...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Sunt offtopic, dar am si eu nevoie de ajutor daca se poate, acul de la vitezometru nu mai indica nimic, sta la 0 tot timpul , daca se poate sa ma ajutati loganul are radio casetofonul original .

                  Comment


                  • Originally posted by andrei View Post
                    Sa mai repet inca o data ca eroare e dependenta de viteza, mai exact e direct proportionala cu viteza?
                    andrei, NU e direct proportionala cu viteza ci este pe intervale de viteza [0-110] ~5-6KM/h [110-170] ~7-8KM/h (de la 170 in sus nu am stat sa ma uit pe bord) si asta testat pe autostrada la drum intins.

                    S.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Bre, ai lipsit la lectiile de matematica? Ce spui tu este acelasi lucru pe care l-a spus andrei, dar el nu a lipsit!
                      Last edited by Seba; 15 June 2009, 15:52.

                      Comment


                      • detail daca taceai filosof ramaneai :P
                        crede-ma sunt din domeniu si stiu ce inseamna direct proportional; cel mult poti spune in acest caz ca abaterea e dependenta de viteza :P

                        S.

                        P.S.: pentru lectura: http://en.wikipedia.org/wiki/Proport...y_(mathematics)
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Daca tot esti in domerniu, spune-mi de ce crezi ca s-a straduit cineva sa faca un convertor neproportional pentru motorasul de la vitezometru, din moment ce semnalul de la senzorul de turatie este liniar?
                          Nu crezi ca eroarea motorasului este cea vinovata de lipsa de precizie si abaterea de la liniaritate?

                          Comment


                          • detail sunt din domeniu adica matematica (mai exact informatica aplicata :P) nu electronica.

                            pai daca ar fi liniara atunci la ar fi ceva de genul:

                            Viteza Bord = Viteza Reala * k (unde k e un coeficient subunitar si mai mare ca zero)

                            dar cum abaterea e pe intervale de viteze dispare coeficientul de proportionalitate :P adica nu e direct proportionala.

                            sa nu confundam semnalele liniare cu algoritmii de calcul liniari (doua chestii diferite).

                            S.

                            P.S.: si nu stiu daca eroare nu e facuta de ECU Plansei de bord ... o sa verific diagrama sa vad daca nu cumva "motorasele" acelor sunt comandate de ECU plansei de bord.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Gandeste-te numai ca bordul ala nu e matematica, este material, sistemul are masa, are o forta de actionare iar aceasta la randul ei are o inertie de integrare data de electonica (vezi diferenta de raspuns in timp la urcarea in viteza si la coborare).
                              Tot bordul este un sistem simplu de masura, nu este vreun aparat metrologic, si te asigur ca daca masori comparativ doua borduri, nu vor avea un raspuns identic. Nu s-a chinuit nimeni sa introduca in bord o functie cu doua paliere... Afisarea este un rezultat al unui produs electromecanic de serie, care in principiu ar trebui sa aiba un raspuns liniar.

                              Comment


                              • detail atata timp cat am un controller programabil acolo ... pot "introduce" matematica :P (putin fortat spus).

                                Originally posted by detail
                                (vezi diferenta de raspuns in timp la urcarea in viteza si la coborare).
                                la coborare acele au alt timp de raspuns deoarece nu mai sunt alimentate (contact luat) si astfel coboara din inertie; cat sunt alimentate ele merg la fel in ambele sensuri :-) (flux magnetic; presupun ca asa functioneaza dar nu sunt sigur)

                                Originally posted by detail
                                Nu s-a chinuit nimeni sa introduca in bord o functie cu doua paliere...
                                plansa de bord are un ECU (electronic control unit) programabil: asa cum se calculeaza consum mediu, km ramasi de parcurs cu nivelul actual de combustibil asa poti sa comanzi si o abatere a vitezometrului.

                                Originally posted by detail
                                Afisarea este un rezultat al unui produs electromecanic de serie, care in principiu ar trebui sa aiba un raspuns liniar.
                                tocmai ca nu e o abatere liniara ci pe anumite intervale de viteze;
                                deci ? exista "ceva" acolo ce "calculeaza" abaterea :P

                                Atata timp cat aceasta abatere trebuie indusa (reglementari europene in domeniu) atunci trebuie sa ai un mecanism ce face acest lucru.


                                S.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google