Montare Subwoofer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Mai dificil mi s-a parut demontarea fetei de usa la lighean Una am si schimbat-o, ca am umplut-o de zgarieturi.

    Oricum, ideea era ca este necesara o documentare prealabila, eventual o triere a sfaturilor primite si un paharel de ceva inainte, ca sa prinzi curaj..

    Comment


    • #32
      In functie de puterea amplificatoarelor pui si sectiunea necesara cablurilor, poate nu era necesar 2 trasee daca ai putere mica. Fa un test ocazional la conexiunile bornelor papucilor trage tare de ele,nu trebuie sa iasa din papuci, sper ca ai inalturat vopsea la contactu cu papucii.Sa pui amplificator pe difuzoarele din usi respective polita spate este ceva de munca.

      Asta cu se desface fata de usa greu la logan ma face tare sa zambesc, sa nu incerci la alte masini
      Last edited by StefanConst; 15 December 2014, 22:19. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #33
        Montajul in sine e usor pt un profesionist; pt un incepator necesita Mare atentie si o documentare foarte buna.
        Orice contact imperfect sau improvizatie poate avea urmari drastice.
        Cablurile trebuiesc calculate in asa fel incat sa suporte fara probleme curentul absorbit de amplif. Nimic nu se face " dupa ureche". Asta daca vrei sa eviti problemele.
        In consecinta, daca nu aveti conostintele, pregatirea si sculele necesare mai bune apelati la profesionisti. Sfatul meu
        My Ride sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by StefanConst View Post

          Asta cu se desface fata de usa greu la logan ma face tare sa zambesc, sa nu incerci la alte masini
          Nu am zis ca se desface greu, am zis ca eu nu am mai desfacut pana acum, iar din auzite toti mi-au explicat ce si cum, da' practic mi-a fost teama ). Oricum, s-a infaptuit.
          Cat despre amplificare difuzoare, a fost greu, cel mai nasol la tras cablajul celor de pe fata, prin burduful de la usa etc. Dar rezultatul este scontat, isi merita munca.

          Am tras 2 trasee din diverse motive, pentru ca eram sceptic ca as putea manevra un 0awg si pentru ca subul actual este temporar, sper sa urc putin in calitate, si atunci as avea nevoie de cablu sanatos.

          Vopseaua s-a indepartat cu flexul, pentru a asigura o masa sanatoasa (cu multe calorii).

          Am incercat sa respect sfaturile unor oameni care au experienta in CarAudio ( pana si nea' Ludo a zis ca treaba-i treaba cand o faci cu mana ta).

          Comment


          • #35
            Boxe

            Mă băieți eu va recomand oricând sa schimbați cartoanele alea de boxe din uși, efectiv ele sunt din carton și se aud ca atare.
            Eu aveam din fabrica doar pe fata boxe, am schimbat cu MTX de 13 cm iar pe spate, mai exact pe "poliță" am pus niște ovale de 6x9 inch de la Lightning Audio
            De MTX cred ca toata lumea știe, au renume și îl merita pe deplin. Dar surpriza mare a fost la Lightning: ovalele erau de 75W RMS pe 3 căi și scoteau un super bass datorita wooferului foarte mare, dar și înalte foarte bune datoria celor 2 tweetere.
            Am inteles ca firma asta Lightning e subsidiara la Rockford Fosgate, si intradevar se se simte calitatea in constructia lor.
            In masina era concert , si mi-au spus la montaj ca am mare noroc cu playerul Kenwood ca altfel nu scotea asa de bine.
            Mai târziu am mers sa montez un subwoofer cu amplificator, ar fi fost ultima piesa ce îmi lipsea. Am gasit un pachet tot de la Lightning de subwoofer cu amplificator, amplificatorul e de la Boss dar are intrare High Level ceea ce e foarte bine
            In total investiția m-a dus undeva pe la 1000 Ron cu tot cu montaj si accesorii.
            Boxele si subwooferul le-am cumpărat de la Car-Sound si montajul tot la ei l-am facut. Au fost prompți, mi-au explicat de ce nu puteam sa pun boxe de 100W RMS pe un player ce nu scotea nici 55W cat scria pe el - era defapt pe la 35W RMS.
            Aveau preturi foarte bune per total. Am reușit sa și negociez nițel prețul și într-o ora deja aveam boxele montate.
            Va recomand oricand sa le montati intr-un service in domeniu, am mai avut o tentativa sa montez in targ la autovit care a dus la un mare esec, a2a zi membrana de la boxa era dezlipita. Mergeti la service-uri calumea, nu va zgarciti pentru 50 de lei.
            Mai jos v-am lasat poze cu ce am montat.

            Comment


            • #36
              Mtx? ) ) )

              Comment


              • #37
                Sunt peste alte pocnitori, dar atat. Oricum la 1000 lei nu poti avea pretentii prea mari pentru un sistem audio complet...
                MY CLA

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google