Recomandari Brat (bascula), Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    careva?

    salut!a folosit cineva bascule master sport germany ???sunt bune ce parere aveti???

    Comment


    • #47
      Sunt produse low cost fara mari pretentii.
      Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
      Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

      Comment


      • #48
        salut, am 140 k si pana acuma am schimbat ( vorbim de articulatii ) doar un cap de bara stanga si un pivot stanga, se pare ca am facut prostia de am schimbat doar pivotul, acuma o sa schimb bascula cu totul.
        am auzit ca presarea pivotului pe bascula se face la cald , oare e adevarat?

        Comment


        • #49
          eu am presat pivotul fara sa fie incalzit bascula, dar dupa montare am sudat pivotul in doua locuri ca sa nu am surprize

          Comment


          • #50
            Acum mai bine de 8 luni am schimbat bascula pe partea dreapta din cauza unui pivot uzat. La demontarea basculei s-a constatat ca un surub se gripase pe bucsa si nu iesea. S-a batut in el destul, pana la urma a fost scos cu autogenul (s-a incalzit bucsa pana s-a inrosit si abia atunci a iesit). Surubul a fost compromis si nu a mai putut fi pus la loc. Pentru ca aveam nevoie de masina imediat, mecanicul mi-a pus un surub gasit prin atelier, de dimensiuni mai mari. De atunci merg asa. Nu bate, nu trancane, pare ok. Sa-l las asa sau sa cumpar un surub special pentru bascula? Este vorba de surubul acela mai dinspre botul masinii. Cat costa si de unde poate fi achizitionat?

            Comment


            • #51
              Surubu' cu pricina e cel care prinde bucsa, unde am incercuit cu rosu in foto?
              Attached Files

              Comment


              • #52
                Da, de acolo este!

                Comment


                • #53
                  Kojak, aia e bascula pentru partea stanga
                  Daaar, din descrierea lui, acela ar trebui sa fie surubul.
                  Ce este foarte important...sa aiba parte filetata, incat prima piulita sa o poti strange ferm.
                  Eu am patit-o, din cauza oboselii, nu am strans bine acea prima piulita (secunda, insa da) si troncanea, de ziceai ca lovea cineva cu barosul in sasiu. Fix 2 spire am mai strans. Nasol.
                  Eu zic sa incerci la reprezentanta, sau magazin auto, ar trebui sa aiba asa ceva...
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #54
                    La reprezentanta cred ca imi iau cat pe o bascula! Nu mi-am batut capul pana acum dar am stat de vorba cu cineva si mi-a recomandat sa schimb surubul respectiv cu unul special care cica ar fi calit, ar avea alte proprietati.

                    Comment


                    • #55
                      @77sky, da, stiu ca cea din foto e ptr. stanga.
                      Am vrut sa identific reperul (surubul) nu musai bascula corecta.

                      @ionut27,
                      La bucata nu o sa gasesti asa un surub, doar la set.
                      Preventiv, eu cand am schimbat in primavara toata articulatia, am luat si un set de suruburi de-astea ptr. bascule. N-am avut insa probleme la demontare, asa ca mecanicu' mi-a recomandat sa le refolsesc tot pe cel originale de prima echipare. Asta e am ramas cu ele...pana data viitoare. 70lei m-a costat setul.
                      De preferat e sa pui ce trebuie acolo, sa nu lasi improvizatii.
                      Astea sunt suruburi de inalta rezistenta, e bine sa nu te joci.

                      Foto facute acum 5min. cu setul de suruburi:
                      Attached Files

                      Comment


                      • #56
                        Multumesc Kojak! Imi poti spune de unde le-ai luat si cat au costat?

                        Comment


                        • #57
                          70 lei au costat (sper sa tin bine minte, ptr. ca am luat multe piese atunci si astea n-au fost trecute pe factura)

                          Locatia achizitiei:
                          Piese Logan, Piese Logan Originale, Piese Auto Logan, Piese Auto Dacia Logan, Sandero, Duster, Lodgy, Dokker Originale.


                          Iti dai seama ca la reprezentanta, cu siguranta costa cat o bascula echipata complet.

                          Comment


                          • #58
                            Presimteam eu atunci ca trebuie sa mai scot ceva bani din buzunar. Iata ca s-a adeverit. Pentru linistea mea sufleteasca o s-o fac si pe-asta! Voi cumpara tot setul. Daca mai are nevoie cineva, vand si la bucata!

                            Comment


                            • #59
                              as vrea eu un surub din acela tratat de la pivot !

                              Comment


                              • #60
                                Au in targul vitan suruburi din astea la bucata.eu am dat 15 lei pe cel de la pivot care prinde bascula pe fuzeta.aveau si unele la 35 de lei " de origine"

                                Sent from my Grand X In using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google