Halogene Sau Xenoane !?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Am gasit ceva de genul asta pe net "BECURI OSRAM H4 , NIGHT BREAKER PLUS , COOL BLUE INTENSE si COOL BLUE". Sa inteleg ca aceste becuri transmit acea culoare rece albastru spre alb(mai mult albastru) ?
    sigpic

    Comment


    • #32
      Nu o sa gasesti becuri de calitate cu lumina alb arctic, eu cel putin nu stiu, sunt prin hypermarket-uri tot felul de becuri no-name albastre si tot felul de culori, la 7-8 lei setul... Alea nu cred ca fac prea multa lumina de banii aia. Cool blue de la Osram din cate am inteles sunt asemanatoare cu BlueVision la culoare, la intensitatea luminii pe sosea nu...
      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

      Comment


      • #33
        becurile Philips Premium sunt ieftine si bune. lumina facuta pe sosea de Logan cu aceste becuri este cel putin decenta, uneori superioara multor masini cu pretentii. socrul meu are xenon oem la passat si nu bat mai bine ca halogenele mele de la logan.

        Comment


        • #34
          Originally posted by TyTo View Post
          Am gasit ceva de genul asta pe net "BECURI OSRAM H4 , NIGHT BREAKER PLUS , COOL BLUE INTENSE si COOL BLUE". Sa inteleg ca aceste becuri transmit acea culoare rece albastru spre alb(mai mult albastru) ?
          NIGHT BREAKER PLUS - 3600 K
          COOL BLUE INTENSE - 4200 K luate de pe site Osram.

          Comment


          • #35
            Pentru baietii care comenteaza aiurea'n tramvai, 3600k e lumina aia galbuie la xenoabe, nu 4300k. la 4300k e alb, la fel ca la 6000k

            Originally posted by TyTo View Post
            Ce culoare au aceste Osram Night Braker + ?? Sunt halogene?
            Si cam ce mi-ai recomanda in materie de becuri cu halogen? Eu vreau sa am si aspectul ala de culoare alb arctic..
            Da sunt becuri halogen si au o tenta albastruie (filtrul acela de pe bec.)
            Lumina data de ele se apropie de cea a xenoanelor de 4300k (cele albe)!
            In materie de halogen recomand ceva premium de la Osram sau Phillips.
            Pretul e cam jumatate fata de cele xenon, iar munca depusa pentru montare/schimb nu poate fi comparata.

            Comment


            • #36
              Datele sunt de la producator
              Last edited by cristiboerica; 13 January 2013, 19:06.

              Comment


              • #37
                Originally posted by cristiboerica View Post
                I-mi cer scuze daca v-am deranjat prezentand niste date de pe site-ul producatorului si nu mi-am dat cu parerea mai spre galben sau mai spre albastru.
                Stai linistit, nu ai deranajt pe nimeni. Asta e marketing. Nu gasesti 4300 pe becuri halogen. La 4300, ar trebui sa fie un alb cu usoara tenta de galben. 5000 alb pur. 6000k este alb cu usoara tenta de albastru. 8000k aproape albastru. etc... Cautati pe google si o sa vedeti imagini pe k.
                MY CLA

                Comment


                • #38
                  Am vazut ca nu la mine se referea si am si sters postul respectiv

                  Comment


                  • #39
                    Topicul acest se poate incadra perfect aici, unde avem si un sondaj care arata un usor avantaj pentru becurile cu halogen.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #40
                      Se continua in topicul indicat de IancuMIC. Multumesc!
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google