Cursuri Performante Auto- Scoala Pilotaj Logan Si Nu Numai

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cursuri Performante Auto- Scoala Pilotaj Logan Si Nu Numai

    Salut. Cu ajutor şi cu durere de ochi, m-am gândit să deschid şi eu acest thread. Am o întrebare destul de chinuitoare:- vreau să iau nişte cursuri de pilotaj auto (nu neapărat pentru raliuri) şi nu ştiu de unde. Am găsit pe net ceva oferte în Bucureşti, dar durează doar 2-3 zile şi costă enorm.
    Vreau să-mi cunosc maşina ca pe mine însămi, să ştiu cum reacţionează în diferite situaţii din viaţa reală şi să ştiu şi eu ce şi cum să fac ca să ies cât mai bine din situaţiile limită.
    Pentru asta, m-am gândit la o şcoală de pilotaj auto, dacă se poate pe Logan.
    Aveţi sfaturi? idei? aţi auzit pe undeva de astfel de oportunităţi? Hai că aştept ajutorul vostru....
    P.S. Scuze dacă mai e deschis pe undeva vreun subiect identic, dar de 15 minute caut în sus şi-n jos pe forum şi D-zeu mi-e martor că n-am găsit

  • #2
    Cam asta-i ce-am gasit pana acum:
    stefan vasile
    titi aur
    ar mai fi scoala de pilotaj acr la cluj sau florin staici la timisoara...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Ar mai fi varianta sa apelezi la un prieten mai experimentat...

      Comment


      • #4
        Ma bucur ca unii incep sa inteleaga ca nu se naste nimeni cu volanul in mana!Cursurile de pilotaj la noi sunt cam....Costelive dar iti da o alta viziune asupra masinii!De la cum se franeaza cu stangul pana la pozitia mainilor pe volan!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          şi dacă n-am?
          trebuie să existe o soluţie. P.S. Dacă găsiţi ceva în zona Braşovului fac cinste la următoarea întâlnire naţională. Parol!

          Comment


          • #6
            Nu se compara prietenul experimentat cu scoala de pilotaj, decat daca si el a facut scoala de pilotaj. Asa poti incerca si singur, dar numai pe pista, nu pe drumuri publice...
            pun pariu ca multi dintre "prietenii experimentati" habar n-au sa-si regleze scaunul corect pt pilotaj...
            Last edited by Seba; 9 July 2008, 13:17.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              csebalyn am gasit exact ca tine...Scump, durata scurtă (2-3 zile) şi locaţie inadecvată pt mine (cam departe)

              Comment


              • #8
                Eu zic asa...Mergi la intalnirea LC Brasov si baietii sigur te vor ajuta...La cum ii cunosc nu or sa ezite niciun moment...
                Succes

                Comment


                • #9
                  Scolile de pilotaj sunt scumpe nu vei gasi ceva ieftin. Te scoti mai ieftin un pic daca merg icu masina ta. Oricum vrei sa iti cunosti masina. Cum au zis cei de maisus- mai este varianta sa mergi cu cineva care a facut asa ceva deja. Eu am un amic care a facut o scala de pilotaj si mi-a mai aratat cate ceva. Dar orcum une e sa iti zica si alta e sa incerci pe pista real, sa testezi sa iti intre in reflex.
                  1.5 dc

                  Comment


                  • #10
                    Până la urmă tot şcoala de pilotaj este varianta completă. Rămâne să văd când o să am bani şi timp.Vă postez impresiile când va fi cazul, la momentul respectiv.
                    Mulţumesc colegilor care s-au oferit să ne "înfrăţim" într-ale pilotajului auto. Ne vedem (odată şi-odată la întâlnirile loganiştilor)

                    Comment


                    • #11
                      ...Pacat ca nu duminica la mioveni

                      Comment


                      • #12
                        La scoala lui Stefan Vasile nu mi se pare deloc mult 400 Eur. Este chiar bine.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #13
                          2-3 zile mi se pare cam putin (mi-ar fi convenit sa zicem cel putin o saptamana, zi de zi)

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by csebalyn View Post
                            Nu se compara prietenul experimentat cu scoala de pilotaj, decat daca si el a facut scoala de pilotaj. Asa poti incerca si singur, dar numai pe pista, nu pe drumuri publice...
                            pun pariu ca multi dintre "prietenii experimentati" habar n-au sa-si regleze scaunul corect pt pilotaj...
                            La noi, "pilotii" adevarati stau cu mana stanga la ora 12 pe volan, cotul drept pe cotiera, spatarul scaunului dat cat mai pe spate si musai manelilii sa se auda de la distanta!In acest fel masina poate fi "pilotata" in conditii optime si mai ales prin trafic!Daca copilotul mai e si vre-o blonda buna dar far' de duh, deja "podiumul" e asigurat!Un loc de veci la "Reinvierea" sau impresiile date celorlalti!
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #15
                              Off-topic! Hai nu fii rau, ca si eu am scaunul dat muuuult pe spate. Dar aici se opreste asemanarea. Daca am peste 50-60 kmh, am amandoua mainile pe volan, acolo unde trebuie. Bineinteles ca ascult muzica, nu animale si analfabeti.....

                              On-topic: am mai citit eu cate ceva, dar din carti nu poti invata decat teoria, dar care oricum prinde bine. Iar pentru practica.... In Galati exista un poligon dar care e cam distrus.
                              In acele 2 zile capeti notiunile de baza, important este exercitiu de dupa. Tu trebuie sa exersezi si sa fii constient daca e bine sau daca nu, unde gresesti.

                              Stiam de anul trecut de scoli si preturi, aveam de gand sa ma inscriu in toamna, dar au intervenit prea multe si a tebuit sa mai aman. Dar nu renunt nici eu la idee, e recomandat in primul rand pentru siguranta proprie.
                              GL-22-TOF

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google