Am Nevoie De Niste Sfaturi.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am Nevoie De Niste Sfaturi.

    Deci am pus titlul ala ca sa atrag mai multi curiosi.
    Cat de curand fac 18 ani am luat carnetul cu 25 din 26 de puncte.
    Ma gandeam ce masina sa imi iau
    Cum loganul e masina romaneasca ma gandeam sa imi iau una.Dar cand zic asta as vrea un model nou bun cam cat ar costa
    Sau sa iau o masina SH si sa o imbunatatesc sa o fac,cat mai buna.
    Cu aceasta masina care mi-o cumpar vreau sa particip la curse cu ea.(Cine stie ce spuneti acum de mine)
    Am zis ca decat sa ma duc la 1-2-3 mecanici mai bine intru pe un forum si intreb.Sunt si mai multe persoane si cu mai multa experienta.
    Vreau sa fac din aceasta masina un Bmw ca sa zic asa)
    Lasand gluma si toate astea deoparte.
    Voi daca ati avea niste bani(nu conteaza) ce Logan va-ti lua?Ce a-ti baga in el?La ce a.ti umbla?
    Si inca o intrebare: Am vazut la multi prieteni ca masina dupa 150.000 de km se cam duce....

    Sper ca acest topic sa fie tratat ca atare ptr ca nu vreau sa dau niste bani aiurea.

    p.s. De ce logan?Pentru ca stiu ca e masina romaneasca

  • #2
    Eu daca as fi iar student si ar trebui sa iau o masina, nici nu m-as uita la un logan nou!
    Plus ca un logan Sh e cam scumput.

    Sincer, as lua o masina de 1000 euro si as mai pastra inca 1000 de tuning si reparatii.
    Oricum o busesti, o strambi si iti bagi picioarele in ea.

    Eu am luat o masina noua, cu 8200 euro, cand aveam cash disponibil 14000! Cea mai mare idiotenie pe care am facut-o vreodata!

    PS: eu am cumparat asa ceva cu 1100 euro: http://www.carspictureswallpaper.com...coupe-picture/
    Are motor de 1.6, si unii dintre baieti au vazut-o ieri.
    Daca vrei sa vezi cum arata si se simte masina asta, vin-o intr-o seara pe la intalniri.
    Last edited by Cezar; 12 April 2013, 16:28.

    Comment


    • #3
      Nu glumesti nu? In primu rand felicitari pentru examen, In al doilea rand ai si tu putina rabdare sa treaca primul an, sa inveti cum sta treaba cu masina, si eu am fost viteaz si din neatentie am agatat pe altcineva, nu am facut mari pagube dar am ramas fara permis,asta m-a adus cu picioarele pe pamant si m-a facut sa imi dau seama ca nu trebuie sa te joci cu viata altora si a ta, daca mai ieseam 1-2 metri putea fi mult mai rau in cazul meu, sa nu intelegi ca daca eu am fost idiot toata lumea este asa. orice masina ai lua ca incepator o sa te incante acea senzatie data de viteza, combinata cu lipsa de experienta..... Gandestete bine ce vrei sa faci si apoi vezi ce masina se potriveste.

      Si ca sa fiu la subiect,nu am experimentat pe propria peiele ce vrei tu sa faci, dar din auzite iti trebuie o groaza de bani pentru ce vrei tu, iar masina.... sunt multe obtiuni care cu ajutorul banilor le faci avion)

      Comment


      • #4
        Originally posted by Cezar View Post
        Eu daca as fi iar student si ar trebui sa iau o masina, nici nu m-as uita la un logan nou!
        Plus ca un logan Sh e cam scumput.

        Sincer, as lua o masina de 1000 euro si as mai pastra inca 1000 de tuning si reparatii.
        Oricum o busesti, o strambi si iti bagi picioarele in ea.

        Eu am luat o masina noua, cu 8200 euro, cand aveam cash disponibil 14000! Cea mai mare idiotenie pe care am facut-o vreodata!

        PS: eu am cumparat asa ceva cu 1100 euro: http://www.carspictureswallpaper.com...coupe-picture/
        Are motor de 1.6, si unii dintre baieti au vazut-o ieri.
        Daca vrei sa vezi cum arata si se simte masina asta, vin-o intr-o seara pe la intalniri.
        Crede-ma ca as veni dar am aproape 18 ani pe 24 luna asta fac sa vin printre voi care sunteti mai batraneid ecat mine... masimt prost asa cu toate ca ,cu drag as invata de la voi,acum nu stiu ce sa zic de ce vreau masina tunata,ori e varsta ori nu stiu.Pot sa spun ca dispun de ceva bani si ma gandeam mai bine imi iau un logan si il tunez cum vreau eu decat sa imi iau alta masina si sa numai pot sa o tunez.

        Comment


        • #5
          Loganul este sh de la 2000 euro.
          Ca sa-l tunezi, costa. Asta daca nu vrei sa faci tuning de Vitan, ce e foarte ieftin.

          Am vazut ca esti din Bucuresti, si iti ofeream masina asta rosie sa o simti putin pe pielea ta.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Cezar View Post
            Loganul este sh de la 2000 euro.
            Ca sa-l tunezi, costa. Asta daca nu vrei sa faci tuning de Vitan, ce e foarte ieftin.

            Am vazut ca esti din Bucuresti, si iti ofeream masina asta rosie sa o simti putin pe pielea ta.
            Cum adica sa o simt?Asa puternica e?

            Comment


            • #7
              Un sfat !? 0.o Mai bine invata sa conduci , sa treaca 2-3 ani si apoi sa te apuci de asa ceva .... Nu te dau pe tine exemplu ( circa si un pic ) dar in general din cauza unora cu bani gata si ca ii i-a mami cu tati ce masina vrea si ii face toate poftele se ajunge si la accidente din cauza voastra .... Eu unul am patit-o , din cauza unui "copil" ( 18 ani si permis luat de 5 luni ), bine ca eram in partea dreapta a soferului de m-am ales doar cu 3 zgarieturi la cap. Asa ca tatii stai cuminte in banca ta , ia-ti una potrivita pentru tine cat sa inveti sa conduci , sa nu o alergi si sa te gandesti prima data ca in joc este viata multor persoane in jurul tau , mai ales ca ai doar 18 ani si tu vrei deja sa fi vitezoman imediat cum ai luat permisul , (gandire @#$%). Bafta si sper sa ma sustina si ceilalti colegi de pe forum cu sfatul meu..

              Comment


              • #8
                Martiene, abtine-te ca probabil si tu ai fost la fel.
                Si ca sa stii si tu, nu toti sunt teribilisti si cretini cand iau permisul.

                Comment


                • #9
                  Exemplul meu:
                  -22 ani, permis de 4 luni, logan 2007 SH...loganul e o mașină bună, zic eu....mie îmi place mult tot la ea....
                  -MARE ATENȚIE LA CONDUS...eu sunt puțin norocos că nu sunt într-un oraș mare, dar are faleză pentru la Dunăre și e intens circulat pe la prânz...mulți copii cu bunici....dacă ai permis e bine să conduci, nu să stai 5 luni după ce ai luat permisul ca mine....am luat mașina din București și, cu toate că am plecat seara din oraș spre Caracal...adică pe linia lui 32 până la capăt, de la Republica până am ieșit(menționez că am trecut și prin Grozăvești) am crezut că la o secundă trăită, îmbătrânesc 2....Nu e mare lucru pentru un șofer cu experiență, dar pentru mine a fost tare ciudat, deși am stat 4 ani în București!
                  Sfatul meu, MARE ATENȚIE încă o dată la condus, și la parcări...nu merită nicio lovitură dacă îți iei....mai bine râd alții că stai mult decât să o atingi.
                  Nici eu nu credeam că nu e ușor, dar am văzut pe pielea mea...acum nu mai e instructorul să am siguranța cu el!
                  Una peste alta, îți doresc să îți iei o mașină bună și pe placul tău!
                  Să iei ce vrei tu...ascultă ce spun și alte persoane dar decizia e a ta!

                  Comment


                  • #10
                    sfatul lui cezar este foarte bun, eu unul sunt fan honda si gasesti destule modele care au un raport greutate/cai destul de bun cam in aceeasi bani ca si loganul dar ceva mai vechi oricum sa fim sinceri loganul nu dispune de motorizari cu perspectiva.
                    in acelasi timp trebuie tinut cont si de sfaturile celorlalti privind conduita in trafic mai ales l-a inceput.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Spiku View Post
                      Deci am pus titlul ala ca sa atrag mai multi curiosi.
                      Cat de curand fac 18 ani am luat carnetul cu 25 din 26 de puncte.
                      Ma gandeam ce masina sa imi iau
                      Cum loganul e masina romaneasca ma gandeam sa imi iau una.Dar cand zic asta as vrea un model nou bun cam cat ar costa
                      Sau sa iau o masina SH si sa o imbunatatesc sa o fac,cat mai buna.
                      Cu aceasta masina care mi-o cumpar vreau sa particip la curse cu ea.(Cine stie ce spuneti acum de mine)
                      Am zis ca decat sa ma duc la 1-2-3 mecanici mai bine intru pe un forum si intreb.Sunt si mai multe persoane si cu mai multa experienta.
                      Vreau sa fac din aceasta masina un Bmw ca sa zic asa)
                      Lasand gluma si toate astea deoparte.
                      Voi daca ati avea niste bani(nu conteaza) ce Logan va-ti lua?Ce a-ti baga in el?La ce a.ti umbla?
                      Si inca o intrebare: Am vazut la multi prieteni ca masina dupa 150.000 de km se cam duce....

                      Sper ca acest topic sa fie tratat ca atare ptr ca nu vreau sa dau niste bani aiurea.

                      p.s. De ce logan?Pentru ca stiu ca e masina romaneasca


                      Slatul meu este sa pui burta pe carte si sa inveti niste gramatica. Esti praf la capitolul asta.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Spiku View Post
                        Cat de curand fac 18 ani am luat carnetul cu 25 din 26 de puncte.
                        Cum asta? Ai dat tu sala fara sa ai 18 ani ?
                        Last edited by CMD; 12 April 2013, 19:48.

                        Comment


                        • #13
                          Dacă ai sub 18 ani, parcă poți să faci scoala înainte, nu să dai și examenul!

                          Comment


                          • #14
                            la asta ma gandeam si eu acum, eu cand am dat nu a fost chip sa dau pana nu am facut 18 ani.

                            P.S @Cezar chiar ai luat asa masina cu doar 1100 euro fara sa fie mari probleme la ea?

                            Comment


                            • #15
                              Poi da, cum am facut si eu am inceput orele de condus de la 17 , dar proba teoretica (sala) doar dupa 18 dupa ce ai noul buletin etc.
                              E cam o mica/mare minciuna ce se intampla pe aici !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google