Ce Poate Fi ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Poate Fi ?

    Salut loganisti, vreau sa va reținuți atenția cu o mica nedumerire: capul de sus de la telescop este desfiletat, ma refer la piesa aceea de metal cauciucata care se demonstrează cand vrei sa scoti telescopul sau Arcul ; la mine piesa aceea e desfacuta si nu am idee ce ar putea sa fie. Am încercat sa o desfac sau sa o infiletez dar nu mere...[ATTACH]👍image.jpg[/ATTACH]

  • #2
    ai roata virata de asta e asa ridicata

    Comment


    • #3
      Rotile sunt drepte... Multumesc

      Comment


      • #4
        La mine si cand sunt rotile drepte sta putin ridicata, nu imi dau seama daca mai mult sau mai putin ca la tine dar nu cred sa fie ceva stricat, cealalta tot asa sta?

        Comment


        • #5
          Nu, cealaltă e in regula image.jpg

          Comment


          • #6
            Avand in vedere ca nu ai rotile virate trebuia sa fie amandoua la acelasi nivel, sper sa te ajute cineva care a mai patit sau stie, daca nu, mergi la un mecanic.

            O mica completare, am un amic care atunci cand vira pe loc se auzeau un fel de troznituri , dupa ce a schimbat flansa si rulmentul la amortizor a scapat, ai si asemenea zgomote?

            Comment


            • #7
              Doar cand merg pe un teren accidentat...voi merge săptămâna viitoare, multumesc

              Comment


              • #8
                Apropos de subiectul asta, talerul respectiv si la mine sta asezat pe oala/contra-aripa cand rotile sunt drepte, respectiv se ridica un pic cand rotile sunt virate (Logan fabricatie 2010) -
                insa la tot la Logan 1/faza 2 fabricat in 2012, talerele respective stau ridicate tot timpul - (cu totul alta pozitie fata de Loganul fabricatie 2010) E OK? S-au facut modificari?

                Comment


                • #9
                  Stau ridicate pt ca e un pic diferita directia, cred. Si eu m-am speriat prima oara si am rugat un prieten care are un diesel ph2 sa ma uit la el. Si la el stateau un pic mai sus. Am zis noi ca avem directii asistate electric. Nu stiu daca e de la directie insa m-am linistit.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by kypry View Post
                    Salut loganisti, vreau sa va reținuți atenția cu o mica nedumerire: capul de sus de la telescop este desfiletat, ma refer la piesa aceea de metal cauciucata care se demonstrează cand vrei sa scoti telescopul sau Arcul ; la mine piesa aceea e desfacuta si nu am idee ce ar putea sa fie. Am încercat sa o desfac sau sa o infiletez dar nu mere...[ATTACH]👍[ATTACH]449833[/ATTACH][/ATTACH]
                    Daca nu poti sa-l strangi sau sa-l desfaci inseamna ca nu e desfiletat.

                    Cand ai remarcat treaba asta? Ai luat vreo groapa mai serioasa ceva in ultima vreme?
                    Cu volanu drept ar trebui sa aibe pozitii similare, sau aproape identice.

                    La mine a stat asa dupa ce am luat un cap de bordura si am strambat tija telescopului (si janta).
                    S-a remediat cu schimbarea telescopului.
                    Daca nu-ti trage directia pe drum drept nu stiu daca e vreun motiv de ingrijorare

                    Comment


                    • #11
                      Nu este nici o problema, poti merge asa cu el mult si bine. In capul amortizorului, sub masina (sub oala de amortizor) este o piesa de cauciucin care intra rulmentul de presiune, iar in cazul tau acea piesa de cauciuc s-a comprimat putin. Sa nu iti faci probleme ca e totul Ok. Vireaza rotile maxim stanfa sau dreapta sa vezi cum sta chestia aia atunci, mai distantata.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Chestia aia se numeste cupela amortizor si este ridicata doar in viraj.Daca se aud unele pocnituri la virare ai probleme cu rulmentul de viraj sau vai virat in loc pe o suprafata cu asperitati[beton,piatra cubica,etc.].

                        Comment


                        • #13
                          Chestia e ca sta ridicată tot timpul si sa va mai zic altceva: am crezut ca e de vina flansa si rulmentul de la amortizor, dar degeaba tot sta ridicată ; nu ca asta ar fi vreo problema , dar chiar s-ar putea fi ceva mai grav din moment ce pana acum era jos, adică strânsă ...?!!!!

                          Comment


                          • #14
                            Pai ceva e putred daca pe "drept" ai o flansa anormal ridicata.

                            Nu se poate sa fi aparut treaba asta asa din senin...
                            Mergi in service si verifica geometria, costa 75-80 ron dar macar stii de o treaba, daca totul e ok las-o in pace.

                            Comment


                            • #15
                              Adică unchiul de fuga ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google