Ce Este Acest Dispozitiv Pe Logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Este Acest Dispozitiv Pe Logan?

    Salutare, am observat urmatorul dispozitiv din poza montat pe teava de esapament, acesta este prins cu un surub pe un suport sudat de teava, nu pleaca nici un fir sau vre-o mufa ceva sa transmita ceva, ce poate fi?
    Attached Files
    sigpic

  • #2
    E o contragreutate, pentru echilibrare.
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

    Comment


    • #3
      serios ) nu am mai auzit pana acuma.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Da, serios.
        Ca sa nu se "balangane" toba continuu pe suportii aia de cauciuc, mai ales pe drumurile denivelate de la noi, i-au pus acea contragreutate.
        sigpic
        Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

        Comment


        • #5
          Batator acustic se numeste piesa aia.
          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

          Comment


          • #6
            chiar mi-am pus intrebarea asta de multe ori..
            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
            sigpic

            Comment


            • #7
              incearca sa-l dai jos si sa vezi atunci cum iti intra in rezonanta toba si ce zgomot face
              vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
              vand lampa adaptabila la torpedo

              Comment


              • #8
                Ma gandeam ca are rol anti-rezonare ca dci-ul vibreaza mult mai tare fata de un motor pe benzina.
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #9
                  are rol "anti-zgaltait". cine a avut dacia 1300 inainte stie zgomotul specific de esapament ce se balangane, cu zgomotul acela gen scartait metalic.

                  Comment


                  • #10
                    Are pe naiba, ala modifica frecventa propire de rezonanta a sistemului (de aia e la mijloc, intre nodurile coardei) intr-o zona mai putin deranjanta.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #11
                      Stie cineva ceva despre un asemenea batator acustic, pentru rezonantele sistemului de esapament, pentru un 1.6 16v E4 berlina?
                      Problema mea este ca am o rezonanta neplacuta fix in zona de viteza cu acre imi place sa merg 90-100, 2800 rpm tr5.
                      Daca merg sub 90, liniste si pace, motorul toarce silentios...mai sus incepe sa huriue ca prostu, galagie fara rost. Ca sa scap de huruit trebuie ori sa incetinesc (la 80-85, da parca e cam putin si incurc lumea) ori sa accelerez !
                      Cel mai frumos se aude pe la 120, bravo inginerilor, dar eu nu vreau sa merg cu atata!
                      Poate stiti ceva despre problema...

                      Comment


                      • #12
                        Ce vrei de la o masina pe care firma Renault a proiectat-o sa scape de stocuri de motoare generatie 1998.Din 2013 vorbim de altceva.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google