Cutie Automata Pentru LOGAN I

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cutie Automata Pentru LOGAN I

    Din cauza unor probleme de sanatate socrului meu i-au amputat piciorul stang. El este proprietarul unui Logan I 1.5 dCi, 75 CP, din 2005.
    Acum are doua variante, fie vinde Loganul si cumpara alt autoturism ce are cutie de viteze automata, fie isi ehipeaza Loganul cu o cutie automata.
    Din cauza noii taxe, prima varianta e pierduta. Noua taxa de poluare ii scade valoare de vanzare.
    A doua varianta e cutia automata pentru Logan. Din cate am studiat, Renault are cutia EDC pentru acest motor.

    Stie cineva daca e viabila aceasta varianta? cat costa? unde se gaseste? daca se modifica si alte componente (centralita)? si daca puterea mica a motorului e un impediment pentru o cutie automata?

  • #2
    Mai bine il vinzi si iei ceva echivalent la pret, insa automat.
    Din ce am condus eu masini cu cutii atomante, doar Renault le simteam lente.
    Restul erau ok.

    Comment


    • #3
      Nu primeste nimic pe el. Are taxa undeva intre 1500€ si 1800€ pe care nici un cumparator nu e dispus sa o suporte. Deci daca ii reduce pretul loganului cu 1500€ inseamna sa il dea aproape gratis.
      Last edited by 77sky; 19 August 2013, 08:33.

      Comment


      • #4
        Ar trebui sa cauti o cutie automata de Clio 1.5 dci, imi inchipui ca ar fi cea mai apropiata la caracteristici pentru Logan.
        Intreaba la un service Renault daca se poate face adaptarea, cei de la Dacia te vor respinge din start pentru simplu motiv ca habar nu au.

        Comment


        • #5
          Decat sa schimbi, mai bine:
          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


          SAu ceva mai bun:
          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.
          Last edited by Cezar; 17 August 2013, 19:20. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Sa gasesti cutie automata pentru logan nu prea cred ca ai cum. Daca s-o fabrica prin Rusia logan cu cutie automata nu cred ca poti comanda la Mioveni sa iti aduca pt ca nu e pt Romania. Multi vor bara fata gen Mahindra dar tot imposibil este de adus, ce se fabrica la noi se fabrica la noi nu au ei treaba cu ce e in exterior.Daca gresesc cu ceva scuze dar asta e parerea mea

            Comment


            • #7
              Din cite informatii am gasit singurii care sint omologati RAR pentru modificari sint Romhandicap,ma refer la modificari ale comenzilor (ambreaj,frina,acceleratie).
              Cred ca este mai convenabil la pret decit sa pui cutie automata.
              Daca ai ambreaj hidraulic atunci banuiesc ca este ceva mai simplu de facut acea comanda manuala.
              uite citeva clipuri gasite pe net cu modificari la comanda celor 3 pedale.
              This is how to quickly and easily install the PHC 3 Personal Hand Control Device from WheelAbility.com! Perfect for people on the go!

              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

              Simple "portable" hand-controls that can be used as "permanent" ones. Most new cars have a module as the accelerator, this complicates things. The old way th...

              Comment


              • #8
                daca faci rost de cutie probabil ca nu va fi foarte greu de montat. probabil vine la fix sau o adaptezi.
                eu ( impreuna cu taicamiu ) am schimbat la un ford transit (1984) 2.4D in 4 trepte cutia cu una de sierra 2,3D 5 trepte. a fost nevoie doar de confectionarea unei flanse intre cutia noua si carcasa de la cea veche. totul s-a rezolvat cu o placa de fier si un strungar bun. acum la logan nu stiu ce se va intampla cu planetarele, transitul fiind propulsie a trebuit doar sa schimb flansa din capatul cutiei ( care s-a potrivit pe ax de la una la alta ) pentru a pute cupla cardanul. o alta 'duda' a fost ca, cutia noua avea schimbatorul pe coada si era pozitionat sub scaunul pasagerului din mijloc fata. astfel toata lumea ma intreba cine mi-a furat schimbatorul.
                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google